Manchester City, pas greșit în Premier League! Arsenal a revenit pe primul loc în Anglia, după o victorie entuziasmantă

De Sebastian Cristian
Publicat: 18.02.2023, 19:28

Manchester City, pas greșit în Premier League! Arsenal este din nou lider

Colaj / Profimedia

De partea cealaltă, rivalii de la Arsenal au trecut de Aston Villa, scor 4-2 și au revenit pe prima poziție în cel mai important campionat de fotbal din lume.

Deși era favorită certă înainte de startul partidei, Manchester City a fost surprinsă de Nottingham Forest. „Cetățenii” lui Pep Guardiola au controlat meciul încă de la început, însă golul a venit abia în minutul 41, printr-un șut superb al lui Bernardo Silva din afara careului.

Campioana Angliei a avut ocazii uriașe și în repriza secundă, însă nici Foden și nici Haaland n-au fost inspirați la finalizare. Ocaziile s-au răzbunat, iar Nottingham Forest a reușit să egaleze în minutul 84 prin Chris Wood.

Erling Haaland și Ilkay Gundogan, dezamăgiți după o ratare / ProfimediaErling Haaland și Ilkay Gundogan, dezamăgiți după o ratare / Profimedia
Erling Haaland și Ilkay Gundogan, dezamăgiți după o ratare / Profimedia

Arsenal a avut și ea un meci complicat pe terenul celor de la Aston Villa, însă „tunarii” au reușit să obțină toate cele trei puncte. Formația lui Mikel Arteta a fost condusă de două ori, cu 1-0, respectiv 2-1, dar a reușit să întoarcă scorul pe final de meci. Saka, Zinchenko, Jorginho și Martinelli au readus-o pe Arsenal pe primul loc în Premier League.

Arsenal are 54 de puncte obținute în 23 de meciuri, în timp ce Manchester City are 52 de puncte și un meci în plus.

Jucătorii lui Arsenal, sărbătorind după victoria cu Aston Villa / Profimedia

Gary Neville prevede un scenariu uluitor în Premier League: „Arsenal nu o să câştige campionatul!”

Gary Neville a făcut calculele şi prevede un scenariu uluitor în Premier League. Chiar dacă Arsenal este lider, fostul internaţional englez nu are încredere în „tunarii” lui Mikel Arteta.

Arsenal aşteaptă de 19 ani un nou titlu în campionatul Angliei. Neville nu crede că 2023 va fi anul londonezilor. Se aşteaptă ca Manchester City să îşi apere şi de această dată trofeul.

„Arsenal nu o să câştige campionatul. Manchester City va fi campioană şi cred că Manchester United va termina pe locul secund. Ştiu că asta îi va înfuria pe fanii lui Arsenal!

Eu mi-aş dori mai degrabă să câştige Arsenal, decât Manchester City. Ar fi senzaţional pentru Premier League. City a defilat în ultimii cinci ani, excluzând trofeul câştigat de Liverpool. Dacă Arsenal ar câştiga, campionatul ar deveni grozav.

Mi-ar face plăcere ca Manchester United să devină campioană, dar nu cred că se va întâmpla în acest sezon”, a declarat Gary Neville, citat de dailymail.co.uk.

20:50 „Au făcut o treabă bună” Adi Mutu i-a lăudat pe jucătorii de la FCSB după ce au câștigat titlul! Nu l-a uitat nici pe Gigi Becali 20:45 VIDEOPAOK – AEK 3-2! Derby nebun, live în AntenaPLAY! Răzvan Lucescu a revenit în lupta la titlu, „salvat” de un gol în minutul 90 20:41 VIDEODenis Alibec a retrogradat în Qatar! A marcat primul gol după patru luni, dar nu şi-a putut salva echipa 20:19 „Nu există! Sunt 4 litere!” Tudorel Stoica a răbufnit după ce FCSB a câștigat titlul! Discurs dur la adresa roș-albaștrilor 19:37 VIDEODenis Drăguș, gol fabulos în Trabzonspor – Gaziantep! S-a distrat cu echipa care vrea să îl transfere. A marcat și Deian Sorescu 19:14 Un campion mondial cu Argentina, primul transfer al verii la Barcelona! Xavi pregătește deja echipa pentru sezonul viitor 19:10 Ange Postecoglou s-a prăbuşit emoţional, după ce Tottenham a pierdut derby-ul cu Arsenal! Radu Drăguşin, „uitat” pe bancă 18:41 CSM Bucureşti, învinsă în turul sferturilor Ligii Campionilor! „Tigroaicele”, şanse mici să se califice în Final Four 18:30 Neluţu Varga, replică acidă pentru Gigi Becali, după ce FCSB a câştigat titlul: „De la anul îi va fi foarte greu!” 18:30 Francesco Bagnaia a câștigat Marele Premiu al Spaniei la MotoGP! Pilotul de la Ducati a făcut spectacol Vezi toate știrile

Zodii care nu pot renunța la trecut. Nativii care aleg să trăiască din amintiri

Zodii care au noroc la bani în mai 2024. Nativii aceștia reușesc să câștige sume impresionante