Scene uluitoare la Nice – Marseille. „Jucătorii noştri au fost loviţi de bodyguarzii lui Marseille”

De Dan Roșu
Publicat: 23.08.2021, 8:53

Scene uluitoare la Nice - Marseille

Profimediaimages

Meciul fusese întrerupt cu 15 minute rămase de disputat după ce fanii lui Nice au intrat pe teren pentru a se lua la bătaie cu jucătorii oaspeţilor.

Nice – Marseille, întrerupt | Jucătorii lui Nice, bătuţi

„Este dezamăgitor că meciul s-a terminat aşa. Toată lumea a văzut ce s-a întâmplat. Au fost aruncate sticle cu apă. Cred că momentul nefericit a fost cel în care doi jucători de la Marseille au aruncat sticle înspre tribună.

Forţele de ordine au garantat că nu sunt probleme şi că meciul poate fi reluat. Cred că bodyguarzii celor de la Marseille nu ar fi trebuit să intervină pe teren şi să lovească jucătorii noştri. Doi jucători de-ai noştri au fost loviţi.

Toată lumea a fost de acord să reluăm meciul, noi, forţele de ordine şi superiorii, dar cei de la Marseille nu au dorit asta. Am vorbit cu suporterii şi le-am spus că ce au făcut este de neacceptat. M-au asigurat de două ori că nu vor fi probleme dacă se reia meciul”, a spus preşedintele lui Nice, pentru site-ul oficial al clubului.

Nice – Marseille, întrerupt | Scandal uriaş în Ligue 1

Potrivit L’Equipe, cronometrul arăta minutul 76 în momentul în care situaţia a degenerat. Avertizaţi la staţia de amplificare în prima repriză, fanii echipei gazdă au aruncat cu diverse obiecte către Dimitri Payet, de la oaspeţi. Lovit la spate, jucătorul a reacţionat aruncând o sticlă în tribună. Alţi jucători ai OM i-au urmat exemplul.

Zeci de suporteri au invadat apoi terenul. Arbitrul a decis întreruperea partidei, iar jucătorii au plecat la vestiare. În momentul opririi jocului, scorul era 1-0 pentru Nice (gol Dolberg ’49).

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

11:20 (P) Semne de sarcină la scurt timp după concepție 11:13 Sorin Cârţu, veste devastatoare pentru Alexandru Mitriţă: „Nu cred că prinde lotul pentru EURO!” 10:33 Programul complet al meciurilor din grupele Campionatului Mondial de hochei 2024 (10-26 mai, AntenaPLAY) 10:13 Dan Şucu aruncă în aer negocierile cu Şumudică! Un fost antrenor de la Aston Villa şi Celtic, dorit pe banca Rapidului 9:44 Dan Petrescu îl vrea pe unul dintre golgheterii Ligii 1. Lovitura pregătită de CFR Cluj pe piaţa transferurilor 9:13 FotoFiica lui Gabi Balint, mai provocatoare ca niciodată. Denisa a aprins imaginaţia tuturor: „Muza mea!” 9:11 Edin Terzic, după calificarea Borussiei Dortmund în finala Ligii Campionilor: „Este bucurie pură şi o mândrie extremă” 8:58 PSG, făcută praf în Franţa după eliminarea din Liga Campionilor: „Faliment, venim!” 8:39 Reacţia lui Kylian Mbappe, după ce PSG a fost eliminată din Liga Campionilor. Întrebarea care l-a iritat pe starul lui PSG 7
23:44
PSG – Borussia Dortmund 0-1. Echipa germană e prima finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon! Parizienii au avut 4 bare!