Villarreal, ultima echipă calificată în optimile UEFA Champions League! Dramatism total în „restanța” cu Atalanta. Cum arată urnele complete

Publicat: 9.12.2021, 22:50

Villarreal, ultima echipă calificată în optimile UEFA Champions League

Partida a contat pentru grupa F a competiţiei şi ar fi trebuit să se dispute miercuri, dar a fost amânată din cauza ninsorii. Ca urmare a acestei victorii, Villarreal s-a calificat în optimile competiţiei.

Villarreal a condus cu 3-0 la Bergamo, după golurile lui Danjuma, din minutele 3 și 51, şi Capoue, în minutul 42. Atalanta a avut însă o revenire spectaculoasă și a aruncat în aer finalul de meci.

Malinovski a redus din diferență în minutul 71, iar Zapata a făcut 2-3 în minutul 80. Italienii au ratat apoi o șansă uriașă să egaleze situația pe tabelă, în minutul 87, când Freuler a trimis pe lângă poarta goală, după un șut în bară a lui Muriel.

Clasamentul final al grupei F este următorul: 1. Manchester United – 11 puncte, 2. Villarreal – 10 puncte, 3. Atalanta – 6 puncte, 4. Young Boys – 5 puncte. Manchester United şi Villarreal vor juca în optimile Champions League, iar Atalanta va evolua în Europa League.

Tragerea la sorţi a optimilor de finală ale Ligii Campionilor va avea loc, luni, de la ora 13.00, la sediul UEFA de la Nyon.

Ce echipe s-au calificat în optimile UEFA Champions League

În urna capilor de serie vor fi câştigătoarele celor opt grupe: Ajax Amsterdam (Olanda), Bayern (Germania), Juventus (Italia), Liverpool (Anglia), Lille (Franţa), Manchester City (Anglia), Manchester United (Anglia) şi Real Madrid (Spania)

În a doua urnă vor fi echipele clasate pe locul al doilea în grupe: Atletico Madrid (Spania), Benfica (Portugalia), Chelsea (Anglia), Inter Milano (Italia), Paris Saint-Germain (Franţa), Salzburg (Austria), Sporting Lisabona (Portugalia) şi Villarreal (Spania).

În optimi nu se pot întâlni echipe din aceeaşi ţară. Această fază va avea loc în 15/16/22/23 februarie 2022, turul, şi la 8/9/15/16 martie 2022, returul. Tragerea la sorţi a fazelor următoare va fi la 18 martie 2022.

8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol
1
23:40
Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă
1
23:31
FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma
1
23:12
Mihai Stoica a spus totul despre sărbătoarea câştigării titlului! Ce a pregătit FCSB: „La cât am aşteptat, trebuia să facem ceva”
1
23:02
VIDEOCristiano Ronaldo, un nou gol fabulos în Arabia Saudită! Starul portughez a început să danseze după ce a înscris
1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”