FC Voluntari – Farul | Enes Sali, primul meci ca titular în Liga 1. „Perla” lui Gică Hagi, în primul „11” contra lui Budescu și Tamaș

Publicat: 2.04.2022, 17:55

Enes Sali, în timpul meciului Farul - FCSB 0-1

Enes Sali, Farul

Hepta

Enes Sali e titular în partida FC Voluntari – Farul, din etapa a treia din play-off-ul Ligii 1. E pentru prima dată când puștiul de 16 ani începe ca titular o partidă din campionatul României.

Enes Sali avea, înainte de FC Voluntari – Farul, 312 minute jucate în Liga 1. Gică Hagi l-a introdus de fiecare dată în teren în repriza a doua.

Enes Sali, primul meci ca titular în Liga 1

Enes Sali a jucat ultima dată în meciul FCSB – Farul, disputat pe 14 martie, când a fost introdus de Gică Hagi în ultimele șapte minute ale partidei. Sali s-a aflat cel mai mult pe teren 45 de minute, în patru partide.

Puștiul care a împlinit 16 ani pe 23 februarie are și un gol înscris în Liga 1. Sali a punctat într-un meci Farul – Academica Clinceni 5-0, disputat pe 13 septembrie. În urma golului marcat, Enes Sali a devenit cel mai tânăr marcator din istoria Ligii 1, la 15 ani, 6 luni și 21 de zile, potrivit We Love Stats.

400.000 de euro este cota de piață a lui Enes Sali. El a ajuns la Academia lui Gică Hagi după ce a trecut și pe la celebra „La Masia”, centrul de copii și juniori de la Barcelona.

Sali, cel mai tânăr internațional din fotbalul european

Deși abia a împlinit 16 ani, Sali a jucat deja pentru echipa națională a României. Enes Sali a fost introdus de fostul selecționer Mirel Rădoi în finalul meciului cu Liechtenstein, scor 2-0 pentru România, ultimul din grupa de preliminarii pentru CM 2022, disputat în noiembrie.

La 15 ani și 264 de zile, jucătorul celor de la Farul a devenit cel mai tânăr internațional din istorie într-un meci oficial.

„Mă simt foarte bine, este o onoare pentru mine să debutez în tricoul ăsta, visam la asta de când eram mic și pot săă spun că este un vis îndeplinit. Am ales România pentru că era cea mai bună decizie și mă bucur.

Vreau să joc pentru România cât mai mult timp. Știam că sunt în lot, dar nu știam dacă o să joc. Sincer, am avut puține emoții, dar când am intrat în teren, nu mai aveam nimic. M-am simțit foarte bine, băieții m-au tratat foarte bine, este frumos”, a spus Enes Sali, la acel moment.

2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa
2
20:53
Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după întâlnirea de taină cu Dan Şucu: „Nu se gândește decât la binele Rapidului!”
2
20:52
Victor Piţurcă, şocat de „perla” Universităţii Craiova: „După 10 minute era sufocat. Patronul ar trebui să îşi pună întrebarea”
2
20:20
Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN
2
20:18
Marius Lăcătuş a dat verdictul, după titlul câştigat de FCSB! „Fiara” ştie unde s-a făcut diferenţa