Farul – CFR Cluj 0-2 | „Ne simțim invincibili!” Valentin Costache, în extaz după o nouă victorie. Ce a spus despre lupta la titlu cu FCSB

Publicat: 16.12.2021, 22:52

Valentin Costache, CFR Cluj

Valentin Costache, după Farul - CFR Cluj 0-2

Flaviu Buboi/SPORT PICTURES

Valentin Costache, care a marcat pentru CFR Cluj în meciul cu Farul, a dezvăluit că atmosfera de la clubul din Gruia este excelentă. Costache are moralul atât de ridicat încât chiar îi pare rău că Liga 1 se întrerupe până în 2022.

Valentin Costache: „Ne simțim invincibili!”

„Au avut o posesie foarte bună, dar am câștigat. Am și vorbit înainte că o să fie așa. Probabil că avem și foarte multă experiență, toți alergăm în aceeași direcție, pare că totul merge bine.

Înainte am făcut același lucru, a doua oară când am ajuns acolo, asta mi-am propus, să mă fac să dau la poartă și apoi să finalizez. Poate în viitor, nu știu, încerc să mă mențin așa.

Îmi pare rău că se termină campionatul, eu voiam să mai joc. Ne simțim invincibili, dar în play-off e total altceva. Nu vreau să vorbesc despre contracanditate, dar FCSB e clar una dintre ele, celalte fac ce pot. Se va decide totul în ultimele trei-patru etape”, a spus Valentin Costache, după Farul – CFR Cluj 0-2.

Farul – CFR Cluj 0-2

CFR Cluj a tremurat în startul meciului, când Cristi Manea a respins de pe linia porții șutul lui Jefte Betancor. Până la pauză, tot echipa lui Gică Hagi a avut ocaziile mai mari, dar cea care a marcat a fost CFR Cluj, prin Valentin Costache, în minutul 37.

Farul a atact și în repriza a doua, dar în zadar. Otto Hindrich a fost în zi mare și a respins toate șuturile elevilor lui Gică Hagi. Ca dezastrul să fie complet pentru gazde, CFR Cluj a marcat și golul al doilea, în prelungiri, prin Alex Chipciu, după o acțiune individuală a lui Adrian Păun.

După 2-0 cu Farul, CFR Cluj a ajuns la opt succese la rând în Liga 1, toate fără gol încasat. Campioana României e lider detașat, cu 54 de puncte, la opt lungimi în fața rivalei FCSB, ocupanta locului secund. De cealaltă parte, Farul rămâne în afara locurilor de play-off, pe poziția a șaptea.

10:33 U Cluj – Dinamo, 20:00, LIVE TEXT. „Câinii”, obligați să câștige pentru a mai spera la salvarea de la retrogradare 10:06 „Aștept să îmi termin contractul” Daniel Oprița vrea să plece de la CSA Steaua! Cu ce echipe negociază 9:56 FotoGabi Tamaș și-a dezvăluit „rețeta pentru mahmureală”. Tactica prin care reușea să se pună rapid pe picioare 9:44 „Ce interes după acest meci?” Mihai Popescu, mesaj despre transferul la FCSB după 1-4 cu Sepsi! S-a prăbușit și a răspuns sincer 9:25 Anghel Iordănescu împlinește 74 de ani. Mesaj plin de emoție primit de la Edi Iordănescu: „Tată și cel mai bun prieten!” 9:17 „Nu mai vorbiți că sunt dinamovist” Mircea Rednic a răbufnit după a primit o întrebare legată de Dinamo! 8:53 Reacția presei din Ungaria după scandalul xenofob de la Farul – Sepsi 1-4! Ce s-a scris despre scandări 8:42 Florin Manea, anunț ferm despre viitorul lui Radu Drăgușin: „Dacă va fi în continuare rezervă, nu va rămâne la Tottenham!” 8:21 „M-am simțit teribil!” Max Verstappen a avut probleme în calificările cursei de sprint a Marelui Premiu de la Miami! 8:14 Primul transfer de titlu pe care îl face Dan Petrescu la CFR Cluj! Atacantul a refuzat-o pe FCSB și este într-o formă de senzație Vezi toate știrile