FC Voluntari – Universitatea Craiova 3-1. Prima înfrângere în play-off pentru Laurențiu Reghecampf! Budescu și Tamaș visează la podium

De Dan Roșu
Publicat: 18.03.2022, 22:20

Universitatea Craiova - FC Voluntari, LIVE TEXT

Hepta

FC Voluntari – Universitatea Craiova 3-1. Echipa lui Laurențiu Reghecampf s-a oprit la șapte victorii consecutive. Oltenii au suferit primul eșec în play-off.

FC Voluntari a deschis scorul încă din minutul 7. Ricardinho a centrat în careu, iar Screciu a avut o deviere nefericită. Balonul s-a dus direct în poarta lui Pigliacelli.

La pauză, Reghecampf s-a enervat și a făcut trei schimbări. Nistor, Bic și Baiaram au intrat în locul lui Mateiu, Câmpanu și Crețu, toți cu prestații catastrofale în prima repriză. În minutul 57, Reghe a mers până la capăt și a epuizat toate schimbările, când l-a introdus pe Koljic în locul lui Markovic.

Planul lui Reghecampf nu a funcționat însă. Deși Gustavo a egalat în minutul 64, egalitatea s-a menținut doar trei minute. Pigliacelli a respins greșit o centrare a lui Budescu, iar Ricardinho a împins balonul în poartă. Adam Nemec a închis tabela cu un sfert de oră înainte de final, după ce a rămas singur cu portarul oltenilor.

Universitatea Craiova rămâne pe locul trei în Liga 1, dar e la patru puncte în spatele celor de la FCSB, care au și un meci mai puțin disputat. FC Voluntari a urcat pe poziția a patra, la trei lungimi de echipa lui Laurențiu Reghecampf.

FC Voluntari – Universitatea Craiova 3-1

Min 90: Final de meci! FC Voluntari – Universitatea Craiova s-a terminat 3-1.

Min 73: GOOOL FC Voluntari! Adam Nemec a marcat după ce a rămas singur cu portarul.

Min 67: GOOOL FC Voluntari! Ricardinho a marcat după o minge respinsă gresit de Pigliacelli.

Min 64: GOOOL Gustavo! Jucătorul brazilian a înscris cu o reluare simplă din fața porții.

Min 57: Reghecampf a mers până la capăt și a epuizat toate schimbările în minutul 57, când l-a introdus pe Koljic în locul lui Markovic.

Min 45: Pauză! Scorul este 1-0. Reghecampf s-a dezlănțuit și făcut trei schimbări. Nistor, Bic și Baiaram au intrat în locul lui Mateiu, Câmpanu și Crețu, toți cu prestații catastrofale în prima repriză.

Min 7: GOOOL FC Voluntari! Screciu și-a băgat mingea în propria poartă după ce a încercat să respingă o centrare. Fundașii lui Reghecampf au stat prost în teren

Min 1: A început meciul.

FC VOLUNTARI: 71. M. Popa – 13. D. Ciobotariu, 3. Meleke, 5. Armaș, 23. Al. Vlad – 24. Ricardinho, 66. Droppa – 22. Rață, 50. Budescu, 14. Marcelo – 77. Nemec
REZERVE: 12. Rîmniceanu, 6. Briceag, 98. Cr. Costin, 2. C. Achim, 21. Al. Ilie, 18. Helder, 10. Merloi, 80. L. Fulop, 27. Tehe
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

CSU CRAIOVA: 13. Pigliacelli – 29. Conte, 2. Papp, 6. Screciu, 11. Bancu – 7. Cîmpanu, 14. Alex Crețu, 8. Mateiu, 22. Gustavo – 20. Markovic, 9. Ivan
REZERVE: 1. Lazar, 33. M. Căpățână, 18. Vlădoiu, 27. Bic, 10. Vână, 16. D. Nistor, 17. Baiaram, 19. Koljic, 24. Roguljic
ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

Știrea inițială

FC Voluntari – Universitatea Craiova | Declaraţiile lui Laurenţiu Reghecampf

Laurenţiu Reghecampf vrea neapărat locul 2 şi ţine să se apropie de FCSB. „Va fi un meci dificil pentru noi, ținând cont că vom juca pe un teren mult mai mic decât ceea ce suntem obișnuiți aici, acasă. Nu știm exact cum va fi gazonul, dacă va ploua. La ultima partidă pe care am jucat-o acolo, am avut probleme foarte mari din cauza ploii, a fost mocirlă.

Pe hârtie, suntem favoriți. Dar orice partidă este specială în play-off. Voluntari are jucători cu mare experiență în competiție, care pot face diferența. Trebuie să fim foarte atenți. Cu siguranță, gazonul nu ne avantajează.

Este foarte important să punem presiune, suntem prima echipă care joacă prima în play-off. Printr-o victorie, ridicăm ștacheta și punem presiune pe echipele din față. Deocamdată, nu avem probleme de lot.

Budescu și Tamaș sunt jucători care ajută foarte mult echipa din Voluntari, dar fotbalul nu se joacă în doi jucători. Nu văd valoarea echipei doar în acești doi jucători, cred că Voluntari formează un grup puternic, s-au calificat meritat în play-off. Au stilul lor de joc, nu este un stil atractiv. Nu e un stil care te face să înnebunești, dar este un stil productiv.

În momentul de față, cei de la CFR se pot urca numai singuri. Au un parcurs foarte bun, câștigă meci de meci, iar acest lucru nu poate decât să le aducă titlul aproape. Celelalte echipe stau la pândă, mai sunt foarte multe meciuri de jucat.

Echipa câștigătoare nu se schimbă, e clar. Nu este un avertisment pentru nimeni, dar e greu să iei anumite decizii când lucrurile merg. Ante Roguljic a fost mai mult accidentat decât sănătos, nu e vina mea, nu e vina lui. Nu cred că are motive să fie supărat”, a spus Laurențiu Reghecampf

FC Voluntari – Universitatea Craiova, din etapa a doua din play-off-ul Ligii 1, se va disputa vineri, de la ora 20:30, în format LIVE TEXT, pe www.as.ro.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe
16
21:49
Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!”
16
21:28
BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului
16
21:19
VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV
16
21:06
„Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată
16
20:48
Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB
16
20:15
FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta