FCSB – Chindia 3-2 | Ilie Dumitrescu, impresionat de ”remontada” roș-albaștrilor: ”E un lucru extraordinar!” Care au fost fotbaliștii remarcați de ”Mister”

De Dragoș Vasile
Publicat: 14.02.2022, 8:21

FCSB

Favoritul lui Gigi Becali mizează pe FCSB în lupta la titlu

Hepta

Ilie Dumitrescu, impresionat de ”remontada” FCSB-ului cu Chindia

Trebuie să evidențiez inspirația lui Toni Petrea, care a trecut la un sistem cu trei fundași centrali. A fost o linie extraordinară de mijloc, mă refer la Tănase și la Olaru, care au făcut un meci extraordinar. Au acoperit bine zonele, au apărut la finalizare.

Valentin Gheorghe e omul meciului, a făcut o partidă extraordinară, a marcat de două ori, a profitat de greșelile de poziționare. Mai e un lucru extraordinar, care pe mine m-a impresionat, intrarea lui Keșeru. A fost superioritatea în benzi, cu Tavi Popescu și cu Vali Gheorghe.

Tănase mi-a plăcut foarte mult astăzi, și-a asumat multe faze. E prima dată când îmi place de Șerban, chiar dacă a avut greșeala aia. A avut progresie la picior, mi-a plăcut. I-a ieșit cu CFR-ul, cu sistemul ăsta cu trei, i-a ieșit și acum. Edjouma a fost activ, a încercat să deschidă unghiul de pasare, a jucat între linii”, a declarat Ilie Dumitrescu, potrivit digisport.ro

FCSB – Chindia 3-2 | Scandal monstru la final! Oaspeții au avut un gol anulat la ultima fază

FCSB – Chindia 3-2. Roș-albaștrii au reușit o ”remontada” spectaculoasă pe Arena Națională. Toni Petrea și Gigi Becali au fost inspirați la schimbări. Vali Gheorghe, cu o „dublă”, a fost eroul partidei. Oaspeții au fost însă la un pas să dea lovitura la ultima fază.

FCSB nici n-a început bine meciul cu Chindia și deja s-a văzut condusă cu 2-0 pe tabela de marcaj. Chindia a deschis scorul pe Arena Națională în minutul 15, prin Daniel Popa. Fostul atacant de la Dinamo a trimis un șut bombă dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, iar mingea s-a oprit direct în vinclu.

Chindia nu s-a băgat la cutie după golul lui Daniel Popa, ba chiar a mai marcat o dată în poarta lui Andrei Vlad. Mihai Butean a înscris printre picioarele portarului de la FCSB, după ce a ajuns la un șut ratat al lui Doru Popadiuc.

FCSB a început furtunos repriza secundă și a redus din diferență în minutul 46, prin Darius Olaru. Mijlocașul roș-albaștrilor a înscris cu un șut la colțul lung din interiorul careului, după o pasă a lui Florin Tănase.

FCSB a continuat să preseze și a egalat în minutul 67, prin Vali Gheorghe, care a fructificat o pasă fabuloasă a tânărului Sorin Șerban. 10 minute mai târziu, același Vali Gheorghe i-a adus pe roș-albaștri în avantaj cu un șut violent, după o pasă a lui Claudiu Keșeru.

Cel mai controversat moment al meciului s-a petrecut însă la ultima fază, când Pițian a înscris cu călcâiul în poarta lui Andrei Vlad, dar reușita a fost anulată pentru un presupus ofsaid. Jucătorii lui Emil Săndoi și-au pus mâinile în cap după decizia asistentului.

S-a terminat 3-2 pentru FCSB, care se menține la 6 puncte în spatele liderului CFR Cluj, cu 4 etape rămase din sezonul regulat. De cealaltă parte, Chindia e pe poziția a 11-a și are șanse minime la play-off.

18:22 „A fost atât de stupid..” Ianis Hagi pleacă de la Rangers! Scoțienii au făcut anunțul momentului despre „Prinț” 18:03 VIDEOEduard Ionescu și Ioana Sîngeorzan au ratat calificarea pe tabloul principal de la Saudi Smash! Meciurile au fost în AntenaPLAY 17:55 Ronnie O`Sullivan şi-a ales favoritul la câştigarea Campionatului Mondial de snooker, după ce a fost eliminat încă din sferturi 17:48 Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund după 12 ani! Fabrizio Romano a făcut anunțul care zguduie Bundesliga 17:44 Mesajul lui Dan Petrescu pentru FCSB, după ce echipa lui Gigi Becali a câştigat titlul. „Bursucul”, şocat de rapidişti 17:28 „Se întoarce Alex Chipciu la FCSB?” Mihai Stoica a dat răspunsul pe loc! Dezvăluire sinceră despre negocieri 17:00 Farul – Sepsi LIVE TEXT (20:00). Gică Hagi luptă pentru locul 2 din play-off! Echipele probabile 16:50 Programul complet al F1 Academy™ de la Miami! Prima sesiune de antrenamente a fost live video în AntenaPLAY 16:46 FotoCât de frumoasă este fiica lui Ionuţ Chirilă. Imagini rare cu Ana 16:36 Foto„Avem potențial!” Roberto Gliga, prima reacție după România – Coreea de Sud 3-2! A vorbit după ce a fost „atacat” cu ciocolată Vezi toate știrile