FCSB – Chindia | Le-au ieșit schimbările! Valentin Gheorghe, erou pe Arena Națională. Atacantul roș-albaștrilor a reușit o „dublă” de senzație

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 13.02.2022, 21:47

Valentin Gheorghe

Valentin Gheorghe a marcat două goluri în FCSB - Chindia

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Roș-albaștrii au reușit să întoarcă scorul. Valentin Gheorghe, cel care l-a înlocuit pe Cordea, a fost eroul vicecampioanei. Mai întâi a marcat din pasa unui alt jucător care a început meciul ca rezervă, Sorin Șerban.

Valentin Gheorghe, eroul lui FCSB în meciul cu Chindia

Zece minute mai târziu, mijlocașul ofensiv adus de la Astra a reușit „dubla”. Assist-ul i-a fost oferit de ultimul jucător introdus pe teren, Claudiu Keșeru. Veteranul care este în conflict cu Gigi Becali a impresionat.

Vali Gheorghe a ajuns la șase goluri stagionale, în condițiile în care a fost titular în numai șapte partide din acest sezon. Jucătorul de 24 de ani are o cotă de piață de 1 milion de euro, potrivit Transfermarkt.ro.

Gigi Becali a încheiat pactul cu Toni Petrea

Patronul roș-albaștrilor a încheiat pactul pe care îl avea cu Toni Petrea. Chiar dacă a spus că nu va mai cere nicio schimbare în prima repriză a meciurilor, finanțatorul vicecampioanei a cedat când a văzut ce se întâmplă pe Arena Națională. Gigi Becali a răbufnit și a cerut ca Ovidiu Popescu să fie înlocuit.

Tehnicianul care tocmai a revenit pe bancă după ce a fost infectat cu Covid-19 i-a făcut pe plac patronului și l-a înlocuit pe fundașul dreapta cu „perla” Ianis Stoica. L-a umilit astfel pe jucătorul de 27 de ani, care a fost schimbat cu cinci minute înainte de pauză.

Au mai fost făcute multe schimbări și în startul reprizei secunde. Nu au mai revenit de la cabine doi jucători. Risto Radunovic a fost înlocuit de Sorin Șerban, Vali Gheorghe a intrat în locul lui Andrei Cordea. Și Claudiu Keșeru se echipa și se pregătea să intre pe teren. În minutul 49, veteranul l-a înlocuit pe Dumiter.

Mi-a zis: «Domne, nu vreau să mai fac nicio schimbare înainte de pauză!». I-am răspuns: «Nu vei mai face niciodată asta». Și a acceptat. Da, câteva meciuri îi voi acorda libertatea lui Petrea.

Acum să arate Domnul dreptatea. Dacă am fost vinovat, să piardă Petrea. Dacă nu sunt vinovat, să-I dea lui Petrea biruință. Să vedem cum face Domnul dreptatea”, a spus Gigi Becali, după revenirea lui Petrea la FCSB.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

18
23:28
Andrei Ivan ştie unde a pierdut Universitatea Craiova locul 2: „Asta ne-a costat”! Ce a spus despre un posibil transfer
18
23:10
VideoSporting a primit trofeul Ligii Portugal LIVE în AntenaPLAY! Spectacol total la festivitatea de premiere de pe Jose Alvalade
18
22:48
VideoValentin Mihăilă, surprins alături de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova – Sepsi! Imagini de senzație de pe „Ion Oblemenco”
18
22:43
CFR Cluj – Farul 5-1 şi Universitatea Craiova – Sepsi 3-2! Ardelenii sunt vicecampionii României şi merg în Conference League!
18
21:50
FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Farul a primit 4 goluri de la CFR Cluj în prima repriză
18
21:47
Răzvan Lucescu, pe o listă cu nume uriaşe înainte de „finala” pentru titlu! Antrenorul român, lângă Jose Mourinho şi Tomas Tuchel
18
21:16
VIDEOMax Verstappen i-a egalat recordul lui Ayrton Senna! Olandezul are 8 pole position-uri la rând, după calificările de la Imola
18
21:05
VideoGeorge Coman e românul stabilit de 25 de ani în Italia care se ocupă de comunicarea între piloţi şi echipele de Formula 1!
18
20:40
„Șansele sunt minime!” Florin Talpan nu crede că CSA Steaua va avea drept de promovare în Liga 1! Atac total la adresa conducerii