CFR Cluj – FC U Craiova 3-2. Meci nebun în Gruia! Marius Şumudică i-a stricat debutul lui Adrian Mutu

Publicat: 16.07.2021, 23:22

CFR Cluj - FC U Craiova

Hepta

CFR Cluj a început în forţă şi a condus cu 2-0. Ciprian Deac (’10) şi Anas Tahiri (’12) au marcat într-un interval de doar trei minute.

Jucătorii oltenilor au încercat să-i salveze debutul lui Adrian Mutu. Juan Bauza (’22) şi William Baeten (’33) au adus egalarea până la pauză. Adrian Petrila a stabilit scorul final (’75).

LIVE TEXT CFR Cluj – FC U Craiova 3-2

Update: Final de meci în Gruia.

Update: GOOOOL CFR Cluj! Caludiu Petrila a înscris după o deviere excelentă a lui Bilel Omrani.

Update: CFR Cluj a cerut un penalty la o cădere a lui Camora după un duel cu Radu Negru. Arbitrul Radu Petrescu a lăsat jocul să continue, spre disperarea lui Marius Șumudică.

Update: Momente tensionate pe teren între jucătorii celor două echipe.

Update: Fanii olteni au creat show în tribune după revenirea favoriţilor lor. În aceeaşi peluză, dar într-un alt sector, stau şi suporterii lui CFR.

Update GOOOL FC U Craiova! Baeten a reluat cu capul de la 7 metri de poartă, nestingherit, în urma unui corner. Oaspeţii egalează în minutul 33, după ce au fost conduşi cu 2-0!

Update GOOOL FC U Craiova! Bauza a şutat de la 15 metri, iar mingea deviată de Ciobotariu l-a păcălit pe Arlauskis. Oltenii speră din nou cu reuşita din minutul 22.

Update: GOOOL CFR Cluj! Anas Tahiri a înscris, în minutul 12, cu un șut de la marginea careului, după o minge respinsă greșit de portarul lui FC U Craiova.

Update: GOOOL CFR Cluj! Ciprian Deac a înscris, în minutul 10, cu un șut de la marginea careului, printre trei jucători ai lui FC U Craiova!

Update: Giedrius Arlauskis a fost aproape de o gafă uluitoare. Ieșit în afara careului să întâmpine un balon, portarul CFR-ului a fost depășit de minge. A fost salvat de faptul că a apucat să ciupească balonul în de-ajuns de mult încât să-l îndepărteze de pe traiectoria lui Adrian Bălan.

Update:  A început meciul de la Cluj. Şumudică a introdus opt jucători noi în echipa de start, faţă de returul cu Borac Banja Luka, din Champions League.

Echipele de start

CFR CLUJ: Arlauskis – Susic, Ciobotariu, Graovac, Latovlevici – Deac, Hoban, Tahiri – Petrila, Omrani, Chipciu
ANTRENOR: Marius Șumudică

FC U CRAIOVA: Gremsl – Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert – Asamoah, D. Albu, R. Baeten – R. Răducanu, C. Bălan, Bauza
ANTRENOR: Adrian Mutu

CFR Cluj – FC U Craiova este cel mai așteptat duel al zilei în Liga 1. Vom avea față în față două echipe cu aspirații uriașe, cât și doi antrenori cu renume, Șumudică și Mutu.

CFR Cluj a câștigat ultimele 4 titluri în Liga 1 și speră să-și continue hegemonia. De cealaltă parte, nou-promovata FC U Craiova s-a autodeclarat candidată la play-off.

Cele două formații nu s-au mai întâlnit într-un meci direct din decembrie 2010, când CFR se impunea cu 2-1. La finalul acelui sezon, FC U Craiova retrograda în Liga 2, după care era dezafiliată.

„E primul meci din Liga I, dar noi am mai jucat… am avut Supercupa şi două meciuri în cupele europene. Este un joc normal de campionat pe care trebuie să-l tratăm ca atare şi să-l câştigăm. Vor fi schimbări în echipă pentru că venim după 120 de minute jucate în deplasare, aşa jucătorii care vor intra vor trebui să demonstreze că merită să fie la CFR Cluj. Îmi doresc să merg mai departe în Champions League, dar nu pot să spun că îmi doresc să pierd mâine cu Craiova.

Va fi destul de greu să pregătesc acest joc pentru că nu am apucat să-i analizăm foarte bine. Ştiu ceva, dar nu le pot da acum detalii foarte amănunţite jucătorilor mei. O respectăm pe FCU Craiova, dar trebuie să fim preocupaţi de ceea ce facem noi în teren. Pentru că în ultimul timp am avut probleme, în sensul în care am ajuns în faţa porţii, dar nu am marcat”

Ca antrenor nu m-am întâlnit până acum cu Adrian Mutu, dar cu siguranţă are un bagaj din punct de vedere tehnico-tactic şi al cunoştinţelor fotbalistice, având în vedere că a evoluat ca jucător la un nivel înalt. A avut antrenori cu nume în Europa, aşa că şi el cu siguranţă este un antrenor bine pregătit. Probabil că va avea nevoie doar de experienţă, lucru pe care îl poate acumula lucrând zi de zi. Aşa s-a întâmplat şi cu mine”, a spus Marius Șumudică înaintea meciului.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

18
23:28
Andrei Ivan ştie unde a pierdut Universitatea Craiova locul 2: „Asta ne-a costat”! Ce a spus despre un posibil transfer
18
23:10
VideoSporting a primit trofeul Ligii Portugal LIVE în AntenaPLAY! Spectacol total la festivitatea de premiere de pe Jose Alvalade
18
22:48
VideoValentin Mihăilă, surprins alături de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova – Sepsi! Imagini de senzație de pe „Ion Oblemenco”
18
22:43
CFR Cluj – Farul 5-1 şi Universitatea Craiova – Sepsi 3-2! Ardelenii sunt vicecampionii României şi merg în Conference League!
18
21:50
FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Farul a primit 4 goluri de la CFR Cluj în prima repriză
18
21:47
Răzvan Lucescu, pe o listă cu nume uriaşe înainte de „finala” pentru titlu! Antrenorul român, lângă Jose Mourinho şi Tomas Tuchel
18
21:16
VIDEOMax Verstappen i-a egalat recordul lui Ayrton Senna! Olandezul are 8 pole position-uri la rând, după calificările de la Imola
18
21:05
VideoGeorge Coman e românul stabilit de 25 de ani în Italia care se ocupă de comunicarea între piloţi şi echipele de Formula 1!
18
20:40
„Șansele sunt minime!” Florin Talpan nu crede că CSA Steaua va avea drept de promovare în Liga 1! Atac total la adresa conducerii