Rapid – Dinamo 1-1 | Daniel Pancu, convins că giuleștenii puteau să joace în play-off. Greșeala comisă de Mihai Iosif. „E foarte ciudat!”

Publicat: 27.02.2022, 8:23

Daniel Pancu

Daniel Pancu, după Rapid - Dinamo 1-1

Mediafax Foto / Alexandru Dobre via Hepta

„Au făcut o primă repriză extraordinară, de ce spune Săpunaru că au fost slabi? În niciun caz, mi-au plăcut în multe momente. Doar că în momentul în care Iosif a mutat ofensiv, cu doi atacanți. Dar ofensivitatea unei echipe nu e dată de numărul de atacanți prezenți de pe teren. E dată de frecvența acțiunilor ofensive și de câți oameni duci în careu. Lucrurile mergeau foarte bine, pentru că atât Săpunaru, cât și Kait, veneau cu elementul-surpriză, cu fața la joc. Pe lângă faza de construcție, apăreau și la finalizare. Ei creau superioritate în careul lui Dinamo.

Daniel Pancu, după Rapid – Dinamo 1-1

Schimbând sistemul, nu faci decât să apelezi frecvent la mingi lungi, nu a mai fost nicio acțiune. Sporadic, Rareș Ilie a mai încercat să intre în combinații. Când apelezi la mingi lungi, se poate întâmpla orice, e mult hazard, lucruri care nu-mi plac. Din păcate, s-a întâmplat asta în multe momente în acest campionat la Rapid.

Rapid a pierdut mijlocul terenului. Dinamo, dacă era puțin mai atentă, poate chiar câștiga. Spune bine Săpunaru de agresivitate, dar la finalizare. E păcat să-ți creezi atât de multe ocazii într-un derby, e un meci important pentru suporteri. Ai posibilitatea să ștergi imaginea unei serii negative.

Ca buget, Rapid e de locul 7-9. Dar putea să obțină locul 6, după echilibrul campionatului, dacă erau atenți în anumite jocuri, au pierdut puncte ușor. Puteau prinde play-off-ul.

E foarte ciudat, că fiind o echipă nouă, au arătat foarte bine ca o echipă neomogenă, dar n-au mai obținut rezultate când au fost o echipă omogenă. E un mare semn de întrebare. Au început campionatul pe un val de entuziasm fantastic, cu suporterii alături. Un mare semnal de alarmă trebuia să fie că, în multe meciuri câștigate, cel mai bun om al lor a fost portarul”, a spus Daniel Pancu, potrivit digisport.ro.

Rapid – Dinamo 1-1

Rapid n-a bătut-o pe Dinamo și a rămas fără victorie în Liga 1 în fața rivalei din 2008. După remiza de pe Arena Națională, echipa lui Mihai Iosif nu mai are șanse matematice la play-off.

Dinamo a fost cea care a lovit prima în derby, în minutul 20. Cosmin Matei a înscris cu un șut simplu din careul Rapidist după ce Alexandru Dandea și Dragoș Grigore s-au încurcat reciproc în încercarea de a respinge o minge.

Rapid a egalat după doar trei minute.Jakub Vojtus a înscris cu o reluare din fața porții, după o centrare a lui Rareș Ilie.

În startul reprizei a doua, derby-ul a fost întrerupt după ce fanii celor de la Rapid au aruncat în teren cu torțe și petarde. Arena Națională a fost cuprinsă de fum. Răzvan Patriche, fundașul lui Dinamo, a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Ultima mare ocazie a meciului le-a aparținut dinamoviștilor. În minutul 88, Jonathan Rodriguez a șutat de la marginea careului, aproape lângă bara laterală, dar Horațiu Moldovan a intervenit ca prin minune.

S-a terminat 1-1, iar Rapid a căzut pe locul 9, cu 37 de puncte, fără victorie din luna decembrie. Dinamo este pe poziția a 14-a, care merge la baraj, cu 17 puncte.

• Tenis de masă: Saudi Smash 2024, între 4 şi 11 mai, în AntenaPLAY
  • Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A: Coreea de Sud – România, 3 mai, 13:30, în AntenaPLAY
  • Care va fi finala UEFA Champions League?

4
    21:29
    Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
    4
    21:00
    VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
    4
    20:42
    „S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
    4
    20:35
    U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
    4
    20:29
    Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
    4
    20:12
    VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
    4
    20:05
    VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
    4
    19:53
    VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
    4
    19:40
    VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate
    4
    19:07
    Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi