„Sunt doar ‘șopârle'”. Neluțu Varga exclude varianta de a-l demite pe Dan Petrescu. Nu îl lasă nici la națională. „Discutăm de omenie, nu doar de bani!”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 21.10.2021, 14:21

Dan Petrescu

Dan Petrescu se teme şi de la 10 puncte distanţă de FCSB

SportPictures / Flaviu Buboi/Sport Pictures via Hepta

Finanțatorul liderului din Liga 1 l-a reconfirmat în funcție pe Dan Petrescu și anunță jocuri de culise. Consideră că foștii angajați încearcă să inflameze spiritele în Gruia. „Le e ciudă că nu mai sunt aici, unde aveau o viață bună”, a spus conducătorul lui CFR.

Reclamă

Neluțu Varga asigură că Dan Petrescu nu va pleca de la CFR Cluj

Să fie clar, nici nu se pune problema despărțirii de Dan (n.r. Petrescu). De-abia s-a întors în club, cum să faci performanță în câteva săptămâni? Sunt doar „șopârle” aruncate deliberat în presă de cei care au plecat de aici și bagă tot felul de influențe prin prieteni ziariști. Le e ciudă că nu mai sunt la CFR, unde au avut o viață bună.

Reclamă

Am mare încredere că vom merge în primăvară europeană. Nu mai sperăm la locul întâi, dar poziția a doua e accesibilă. Sunt convins că băieții vor avea atitudinea necesară pentru a această calificare„, a declarat Neluțu Varga pentru playsport.ro.

Patronul CFR-ului nu ia în calcul nici posibilitatea ca Răzvan Burleanu să 400.000 de euro pentru a-l aduce pe Dan Petrescu la naționala României. Atât este clauza de reziliere pe care o are antrenorul în contract.

Între mine și Dan există o relație specială. Discutăm și de omenie, nu doar de bani. Indiferent ce demersuri ar face Federația, Dan nu va pleca acum de la Cluj„, a precizat patronul campioanei României.

Dan Petrescu a dezvăluit că se teme că ar putea fi demis

Petrescu a fost întrebat, înaintea meciului CFR Cluj – AZ Alkmaar, dacă își face griji că ar putea fi înlocuit.

Antrenorii sunt primii schimbați atunci când nu sunt rezultate. (Reporter: Aveți emoții?) Eu știu? În fotbal e posibil orice! Nu depinde de mine. Cât timp voi fi aici, voi da totul! Sunt conștient că n-am luat echipa de la început și cred că lucrul ăsta se vede. În prezent, toți din România vor să o bată pe CFR„, a declarat Dan Petrescu la conferința de presă.

CFR Cluj joacă astăzi în Conference League. Meciul cu AZ Alkmaar va putea fi urmărit, de la ora 22:00, în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
22:56

„Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”

22:46

„M-a șocat!” Dan Petrescu, la pământ după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Nu am înțeles nimic”

22:21

„Nu a fost de vină” Gigi Becali a analizat „parada” lui Mihai Popescu din cu CFR 3-2. Ce i-a reproșat lui Târnovanu

22:11

Gigi Becali, verdict despre lupta pentru titlu după 3-2 cu CFR Cluj: „Nu ai cum să îl mai pierzi!”

22:02

Cum arată clasamentul Ligii 1 după FCSB – CFR Cluj 3-2! Victorie uriașă pentru campioana en-titre

21:53

FCSB – CFR Cluj 3-2! Roș-albaștrii, pas uriaș în lupta pentru titlu după un derby „de foc”

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 5 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul luis 6 Petrolul şi-a prezentat noul antrenor principal. Revine în fotbalul românesc după 12 anis