Universitatea Craiova – Academica Clinceni 5-0 | Oltenii lui Reghecampf, spectacol total în Bănie! „Leii” au urcat pe loc de play-off. Ilfovenii au comis greșeli pe bandă rulantă

De Dragoș Vasile
Publicat: 18.10.2021, 22:25

Minaur Baia Mare - Universitatea Craiova

Dan Nistor, alături de Gustavo

Hepta

În prima repriză de pe „Ion Oblemenco”, oltenii au marcat trei goluri în doar 12 minute. Dan Nistor a deschis scorul cu un șut plasat de la 16 metri, Jovan Markovic a majorat avantajul oltenilor, iar Nicușor Bancu a stabilit scorul primei reprize.

În a doua jumătate a meciului, oltenii au ratat penalty prin Houri, care a trimis în bara transversală. În minutul 71, Ventura și-a băgat mingea în propria poartă, iar Roguljic a înscris la debut și a închis tabela, în minutul 90+2.

În urma acestui rezultat, oltenii au urcat pe locul 5 în Liga 1, cu 22 de puncte. De cealaltă parte, ilfovenii rămân pe ultimul loc în clasament, cu doar 3 puncte.

Universitatea Craiova – Academica Clinceni 5-0

Min. 90+3: Fluier final! Universitatea Craiova a câștigat la scor, 5-0.

Min. 90+2: GOOOL Universitatea Craiova! Roguljic a marcat la debut!

Min. 71: Autogol Academica Clinceni! Ventura și-a băgat mingea propria poartă.

Min. 53: Penalty ratat Universitatea Craiova! Houri a trimis în bara transversală. Oltenii au obținut lovitură de la 11 metri după ce Achim a comis henț.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Pauză în Bănie! Universitatea Craiova conduce cu 3-0.

Min. 23: GOOOL! Spectacol total în Bănie! Nicușor Bancu a majorat avantajul oltenilor.

Min. 14: GOOOL Universitatea Craiova! Jovan Markovic a dus scorul la 2-0.

Min. 11: GOOOL Universitatea Craiova! Dan Nistor a deschis scorul cu un șut plasat de la 16 metri.

Min. 7: Ocazie Academica Clinceni! Pîrvulescu l-a încercat pe Pigliacelli cu un șut de la distanță, însă portarul nu a avut emoții.

Min. 1: A început meciul!

Universitatea Craiova se află pe locul 7 în Liga 1 și este cu gândul la un loc de play-off. Oltenii lui Laurențiu Reghecampf au obținut 19 puncte în 11 etape și vin după două victorii consecutive în Liga 1, în care au marcat nu mai puțin de 7 goluri: 5-0 cu Dinamo și 2-0 cu FC U Craiova 1948.

De partea cealaltă, Academica Clinceni este „lanterna roșie” a Ligii 1. Ilfovenii au obținut doar 3 puncte în 11 etape și speră ca salvarea să vină din partea lui Ionuț Chirilă, antrenorul care i-a luat locul lui Ilie Poenaru pe banca tehnică.

12:30 Chefi la cuțite, lider de audiență! Echipa lui Chef Alexandru Sautner a câștigat battle-ul de aseară 11:56 Primul jucător care va pleca de la Dinamo, la finalul sezonului! Kopic a renunţat la serviciile lui 11:34 Primele mutări făcute de Dan Şucu la Rapid! Cine va fi noul director sportiv al echipei! Daniel Niculae, OUT 11:15 Gigi Becali s-a enervat pe Mihai Stoica! Ce a produs furia patronului de la FCSB: „Băi, nu te enerva aiurea!” 10:37 VIDEORomânii atacă tabloul principal de la Saudi Smash 2024. Eduard Ionescu s-a calificat în turul 2, LIVE în AntenaPLAY 10:34 „Unde vei juca în sezonul viitor?” Răspunsul dat imediat de Risto Radunovic! Fundaşul, aproape să-şi încheie contractul cu FCSB 10:14 „Ne-am ţinut de cuvânt!” FCSB se „mută” în sezonul viitor! Mihai Stoica a anunţat pe ce arenă vor evolua campionii 9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna Vezi toate știrile