UTA – Rapid 0-2 | Alexandru Albu visează cu ochii deschiși la cupele europene după o nouă victorie în Liga 1: „De la anul ne batem unde ne este locul!”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 9.04.2022, 23:16

Alexandru Albu, fotbalist Rapid

Alexandru Albu, prima reac'ie după UTA - Rapid 0-2

Rapid a învins-o pe UTA, scor 2-0, în etapa a 4-a a play-out-ului Ligii 1. Giuleștenii au câștigat pe stadionul din Arad, plin până la refuz de fanii echipei antrenate de Ionuț Badea. Adi Mutu a înregistrat a cincea victorie la rând și nu a pierdut niciun punct după ce a fost numit în locul lui Mihai Iosif.

Alexandru Albu îi asigură pe fani că se va forța clasarea pe primul loc în play-out și calificarea în cupele europene după disputarea barajului.

Alexandru Albu, mesaj pentru suporteri după UTA – Rapid 0-2

Am intrat un pic mai greu în meci, dar per total suntem bucuroși. E o victorie mare, la o echipă bună și merităm să fim pe primul loc.

N-am intrat foarte bine prima repriză, am pregătit ceva, dar din păcate nu ne-a avantajat nici terenul. Ne-am obișnuit mai greu, ei fiind acasă e normal să știe terenul. Mister ne-a spus tot ce trebuie să facem, să schimbăm ceva, și am reușit să marcăm repede două goluri. După meciul a fost la discreția noastră.

Ne apasă un pic pentru că nu suntem în play-off. Dar ce a fost, a fost. Acum luăm meci cu meci, cel mai important e să ajungem la barajul pentru Europa și să îl câștigăm. De la anul ne batem acolo sus, unde ne este locul„, a precizat mijlocașul de 28 de ani al Rapidului.

Albu a fost integralist în meciul în care un coechipier de-al său a impresionat. Puștiul Rareș Ilie (18 ani) a contribuit la ambele goluri ale giuleștenilor. În primul minut al reprizei secunde, l-a servit ideal pe Alex Ioniță, care a deschis scorul. Cu un sfert de oră înainte de final a marcat și el și a semnat rezultatul final, 2-0.

Rapid are 32 de puncte după cele 4 etape din play-out. Are cu trei mai mult decât principala urmăritoare, FC Botoșani, care are cu un meci mai puțin. Podiumul este completat de Sepsi, care are 27 de puncte.

4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
4
19:53
VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
4
19:40
VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate
4
19:07
Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi