Alaves a promovat în La Liga. Momente incredibile la meciul cu Levante

Publicat: 18.06.2023, 11:42

Alaves a promovat în La Liga

Alaves a promovat La Liga

Bucuria jucătorilor de la Alaves, după promovarea în La Liga / Profimediaimages

Alaves a promovat în La Liga! Formația antrenată de Luis Garcia a urcat în primul eșalon al fotbalului spaniol, după o victorie dramatică în fața celor de la Levante. Meciul a fost decis în minutul 120+9, după o lovitură de la 11 metri.

Fotbaliștii de la Alaves au obținut astfel, în mod dramatic, promovarea în La Liga, după victoria, în deplasare cu Levante. În timpul regulamentar scorul a rămas 0-0, așa că a fost nevoie de 2 reprize de prelungiri, pentru a se decide echipa care urma să promoveze.

Alaves a promovat în La Liga. Lovitură de pedeapsă la ultima fază a partidei

Partida dintre Levante și Alaves s-a încheiat cu scorul de 0-0, în timpul regulamentar. Astfel, au urmat prelungirile, iar la ultima fază a partidei, jucătorii lui Garcia au solicitat penalty, după un presupus henț al lui Rober Pier.

După consultarea arbitrajului video, centralul partidei a dictat penalty, iar atmosfera de pe stadionul Ciutat de Valencia a devenit una incendiară. Chiar dacă presiunea era una imensă, Asier Villalibre a transformat lovitura de la 11 metri, iar Alaves a reușit să promoveze după o partidă incendiară.

Astfel, echipa lui Luis Garcia se alătură celor de la Granada și Las Palmas și încheie lista promovărilor din La Liga. Formațiile care au retrogradat din primul eșalon al fotbalului spaniol sunt Real Valladolid, Espanyol și Elche.

Nebunie în ultima etapă din La Liga

A fost nebunie totală în ultima etapă din La Liga. Real Valladolid, echipa brazilianului Ronaldo, a retrogradat incredibil. Totul după ce a remizat cu Getafe, scor 0-0, şi a încheiat sezonul pe locul 18. Valencia şi Almeria s-au salvat in extremis.

Înaintea ultimei etape, Espanyol şi Elche ocupau ultimele două locuri şi erau retrogradate matematic. Valladolid era singura echipă care se mai putea salva, cu 39 de puncte. Sigură de locul în prima ligă nu era nici măcar ocupanta locului Cadiz, care ocupa locul 13.

A fost luptă încinsă şi pentru cupele europene. Athletic Bilbao avea nevoie de o victorie şi să se încurce Osasuna. Jucătorii lui Ernesto Valverde nu au reuşit însă să o învingă pe Real Madrid. Au condus cu 1-0, dar Karim Benzema a marcat, din penalty, ultimul său gol în tricoul „galacticilor” (minutul 72).

Valladolid – Getafe 0-0

Barcelona a câştigat titlul cu un avans de 10 puncte faţă de Real Madrid. Atletico Madrid a încheiat pe ultima treaptă a podiumului, în timp ce Real Sociedad a prins ultimul loc de Champions League. În Europa League se duc Villarreal şi Betis, iar Osasuna a prins locul de Conference League.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

15
23:10
Corvinul Hunedoara a câştigat Cupa României! Victorie istorică pentru echipa lui Florin Maxim, după lovituri de la 11 metri!
15
22:52
„Trebuie s-o spun!” Fatih Terim, mesaj categoric după ce a fost umilit de PAOK-ul lui Răzvan Lucescu
15
22:51
Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00). Românul, condamnat să câştige
15
22:45
Accidentare cumplită pentru fiul lui Narcis Răducan! Cât va lipsi de pe teren Iustin! Verdictul medicilor este devastator!
15
22:30
Răzvan Lucescu, prima reacţie după victoria uriaşă din derby-ul cu Panathinaikos! PAOK, la un pas de titlu în Grecia
15
22:00
PAOK – Panathinaikos 4-1 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Răzvan Lucescu e pe primul loc în Grecia, cu o etapă înainte de final!
15
21:55
Dorinel Munteanu, criză de nervi, după golul marcat de Corvinul în finala Cupei României! Gestul făcut imediat
15
21:26
Ce a spus Simona Halep despre Patrick Mouratoglou, antrenorul care o pregătea când a fost depistată pozitiv: „Asta nu e adevărat”
15
21:17
„O tortură!” Cea mai dură reacţie, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur al turneului de la Paris