Endrick, intrare grosolană în Real Madrid – Alaves! Antrenorul oaspeţilor a răbufnit după ce brazilianul a scăpat de roşu

De Alex Masgras
Publicat: 25.09.2024, 9:08

Endrick, intrare grosolană în Real Madrid - Alaves

Endrick, în timpul meciului Real Madrid - Alaves / Profimedia

Endrick a avut o intrare grosolană în meciul Real Madrid – Alaves, câştigat de echipa lui Carlo Ancelotti cu 3-2. Formaţia de pe Santiago Bernabeu a condus cu 3-0, dar a avut mari emoţii pe final.

Alaves a reuşit să înscrie două goluri, prin Benavidez şi Garcia, în minutele 85 şi 86. Cu două minute înaintea primului gol al oaspeţilor a avut loc o fază extrem de controversată.

Endrick, noul star al celor de la Real Madrid, a scăpat doar cu un cartonaş galben după un duel cu Mourino. Fără minge, Endrick l-a lovit pe jucătorul lui Alaves cu genunchiul între picioare.

Arbitrul i-a acordat cartonaşul galben brazilianului, iar faza nu a mai fost analizază de VAR. Acest lucru l-a enervat pe antrenorul celor de la Alaves, Luis Garcia:

„Trebuia să jucăm cu un om în plus în ultimele 10 minute. E un roşu clar, nimeni nu poate să spună că nu a fost. Dacă arbitrul nu a văzut, de aceea avem VAR. Poate că a dat mai multe galbene decât ar fi trebuit, dar pentru Endrick trebuia roşu”, a declarat Luis Garcia, potrivit espn.com.

Carlo Ancelotti a refuzat să comenteze faza în care a fost implicat Endrick, dar a tras un semnal de alarmă pentru jucătorii săi. Real Madrid a primit patru cartonaşe galbene în meciul cu Alaves:

„Nu pot să îmi dau cu părerea. Nu am văzut faza şi nici reluarea”, a spus Carlo Ancelotti, care a completat: „Regulile s-au schimbat şi trebuie să ne obişnuim. Trebuie să încetăm. Nu e corect sau greşit, trebuie să ne adaptăm”.

Kylian Mbappe e de neoprit la Real Madrid

Kylian Mbappe a marcat în meciul cu Alaves în minutul 40, după o fază superbă creată cu Jude Bellingham. Iniţial, starul francez i-a pasat spectaculos, cu călcâiul, mijlocaşului englez.

Bellingham a preluat şi i-a repasat lui Kylian Mbappe, care a driblat un adversar şi a marcat fără emoţii în poarta lui Alaves.

După doar nouă meciuri bifate în tricoul lui Real Madrid, Mbappe a ajuns la cifre fabuloase. Atacantul madrilenilor a marcat şapte goluri şi a oferit şi o pasă de gol.

Totodată, este de menţionat că Mbappe a ajuns la patru meciuri consecutive cu gol marcat pentru Real Madrid. Starul francez, în vârstă de 25 de ani, a reuşit să puncteze şi în meciurile de campionat cu Espanyol şi Real Sociedad, din precedentele două runde, cât şi în partida cu Stuttgart, din prima etapă a grupei de Champions League.

În duelul cu Alaves, Real Madrid a deschis scorul încă din minutul doi. Lucas Vazquez a reuşit să marcheze cu un şut din interiorul careului, din pasa perfectă primită de la Vinicius.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

7:59

Florin Tănase, reacţie fabuloasă după FCSB – RFS 4-1: „Doar trei goluri am văzut, la unul eram pe jos”! Ce a spus de Gigi Becali

7:00

Andreea Dragoman, victorie dramatică la China Smash 2024, competiţie care e live în AntenaPLAY! Ioana Sîngeorzan joacă la 09:30

0:25

Daniel Bîrligea, în extaz după ce a marcat primul său gol la FCSB: „Asta am vrut să arăt!”. Cui a dedicat victoria

0:21

Darius Olaru, prima reacţie după „dubla” de vis din FCSB – RFS 4-1: „Era cel mai uşor meci!” Mesaj pentru Ştefănescu şi Bîrligea

0:09

„Un moment greu!” Vlad Chiricheş, dezvăluiri despre suferinţa prin care a trecut la FCSB. Cât l-au afectat criticile lui Becali

23:55 26 sept.

Cum arată clasamentul din grupa de Europa League, după prima etapă! FCSB, peste favoritele competiţiei

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele