Gică Craioveanu a dezvăluit de ce nu joacă Ianis Hagi la Alaves! „A început destul de bine”

De Dan Roșu
Publicat: 8.02.2024, 14:39

Gică Craioveanu a dezvăluit de ce nu joacă Ianis Hagi la Alaves

Ianis Hagi, în tricoul lui Alaves - Profimedia Images

Gică Craioveanu a dezvăluit de ce nu joacă Ianis Hagi la Alaves. „Prinţul” a fost împrumutat de basci, de la Rangers, fără clauză de cumpărare, şi va evolua în La Liga până la finalul sezonului.

Mijlocaşul de 25 de ani a jucat 13 minute împotriva Barcelonei, venind după 4 meciuri în care a stat pe bancă. Grande Craioveanu susţine că jucătorul cotat la 3.5 milioane de euro nu a reuşit să se impună în echipa lui Luis Garcia.

Un moment care îl putea ajuta mult pe Ianis a fost cel în care a executat un penalty în duelul cu Almeria. Românul a ratat şi a rămas fără gol marcat în La Liga. De atunci, de la începutul lui noiembrie, el a mai adunat doar 165 de minute.

„Ianis Hagi, din păcate, nu s-a impus. A început destul de bine şi a făcut două meciuri la rând destul de bune, dar a dispărut pentru că nu s-a impus la Alaves”, a spus Craioveanu, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Şefii FRF, contrariaţi că Ianis Hagi nu este titular la Alaves

Şefii FRF sunt contrariaţi că Ianis Hagi nu este titular la Deportivo Alaves. Mihai Stoichiţă îi plânge de milă mijlocaşului în vârstă de 25 de ani, care a bifat numai 567 de minute în acest sezon. Internaţionalul român este fără gol în La Liga. În cele 15 meciuri a reuşit un assist.

Ianis Hagi a jucat din primul minut în 6 partide din campionatul Spaniei, ultima dată la începutul lunii septembrie. Etapa trecută, cu Barcelona, Luis Garcia l-a introdus pe teren în minutul 77.

”(n.r. Ianis nu prea joacă în Spania, pericol prezenţa la EURO) Aici sunt şi eu un pic îngrijorat, îmi doresc ca Ianis să joace acolo pentru că talent e plin de talent, că îl ştiu nu face rabat de la pregatire, este un jucător care vrea, iubeşte şi vrea să joace fotbal şi face tot pentru lucrul ăsta.

Orice se poate întâmpla acolo, să devină titular dintr-o dată, pentru că nu se poate să nu îl bagi în seamă aşa la nesfârşit, mă uit şi eu la meciurile lui Alaves şi mi se pare că este nedreptăţit că nu joacă, dar mă rog…”, a declarat Mihai Stoichiţă.

Cota lui Ianis Hagi a scăzut la 3.5 milioane de euro, potrivit Transfermarkt. Mijlocaşul a contribuit la calificarea României la EURO 2024. Ianis a înscris în 2 dintre ultimele 3 meciuri ale tricolorilor, din campania de calificare. A marcat în victoriile cu Andorra şi Israel.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

14:19 Detalii de ultimă oră despre transferul lui Alex Chipciu la FCSB. Răsturnare totală de situație după declarațiile lui Gigi Becali 14:02 Selecționerul Ucrainei a anunțat lotul cu o lună înainte de EURO! Surprizele pregătite de prima adversară a României 13:25 Botoșani – Mioveni LIVE TEXT (20:00). Duel „încins” pentru Liga 1! Echipele probabile pentru meciul de baraj 13:21 Xavi, la un pas să fie demis de Barcelona! Anunţ-şoc făcut de presa din Spania. Ruptură totală cu Joan Laporta 13:12 „Haos! Trebuie educați” Giani Kiriță a răbufnit după ce suporterii lui Dinamo s-au bucurat pentru calificarea la baraj 13:12 FotoSimona Halep a luat o nouă hotărâre radicală şi vinde tot ce are în România! Tocmai a încasat milioane de euro 13:11 FRF a pus în vânzare biletele pentru ultimele teste înainte de EURO 2024! România – Liechtenstein va fi în direct pe Antena 1 12:56 Schimbare uriașă împotriva rasismului din fotbal! Abuzurile pot fi acum reclamate de jucători printr-un mod inedit. Anunțul FIFA 12:50 VIDEOAntrenamentele din Formula 2 de la Imola au fost în AntenaPLAY. Programul complet 12:26 Marian Iancu și-a anunțat revenirea în fotbalul românesc! A dezvăluit și numele clubului la care va investi Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta