Ianis Hagi a jucat 36 de minute în Athletic Bilbao – Deportivo Alaves! Ce notă a primit internaţionalul român

De Alex Masgras
Publicat: 17.03.2024, 9:07

Ianis Hagi a jucat 36 de minute în Athletic Bilbao - Deportivo Alaves! Ce notă a primit internaţionalul român

Ianis Hagi, în Bilbao - Alaves / Profimedia

Ianis Hagi a jucat 36 de minute în Athletic Bilbao – Deportivo Alaves! Echipa lui Ernesto Valverde s-a impus cu 2-0, scor stabilit încă după primele 45 de minute de joc de pe Stadio San Mames.

În încercarea de a schimba ceva, Luis Garcia Plaza, antrenorul lui Deportivo Alaves, l-a introdus pe teren pe Ianis Hagi, în minutul 58.

Ianis Hagi a jucat 36 de minute în Athletic Bilbao – Deportivo Alaves! Ce notă a primit internaţionalul româm

Chiar în ziua anunţului lotului României pentru meciurile amicale cu Irlanda de Nord şi Columbia, Ianis Hagi a primit mai multe minute din partea antrenorului de la Alaves, după ce în acest început de an a prins puţine minute.

Introdus în minutul 58 al partidei în locul lui Rioja, Ianis Hagi nu a reuşit să schimbe soarta partidei alături de colegii săi. În cele din urmă, Bilbao s-a impus cu 2-0 graţie dublei lui Guruzeta din minutele 32 şi 37.

Potrivit celor de la sofascore.com, prestaţia lui Ianis Hagi din partida cu Bilbao a fost notată cu 6,6. Nota lui Ianis Hagi a fost peste media echipei, care a fost 6,48. Cea mai mare notă din echipa lui Alaves a primit-o Gorosabel (7,1). Hagi a atins mingea de 12 ori şi a avut un procentaj de 63% al paselor.

De la sosirea la Alaves, acolo unde evoluează sub formă de împrumut de la Rangers, Ianis Hagi a evoluat în 22 de partide, reuşind să înscrie de două ori. Ambele goluri au fost marcat în Cupa Spaniei.

Pentru Ianis Hagi urmează cele două meciuri de la echipa naţioanlă. România va disputa două meciuri de pregătire pentru EURO 2024. Primul va avea loc pe 22 martie, cu Irlanda de Nord. Pe 26 martie, de la ora 21:30, România va juca împotriva Columbiei, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Viorel Moldovan a spus de ce Ianis Hagi a fost convocat la națională, chiar dacă nu joacă la Alaves

Viorel Moldovan a spus de ce Ianis Hagi a fost convocat la națională, chiar dacă nu joacă la Alaves. Fostul atacant a explicat decizia selecționerului Edi Iordănescu.

Viorel Moldovan este de părere că Edi Iordănescu a mizat pe experiența lui Ianis Hagi, pentru amicalele cu Irlanda de Nord și Columbia, programate pe 22 și 26 martie.

„Da, a jucat mai puţin. Dacă e corectă sau nu, e destul de greu să fac această apreciere. Bun, ar trebui să joci, e clar, şi să ai meciuri în picioare.

Eu cred ca datoriă unei anumite experienţe, el este acolo. Poate că selecţionerul Edi Iordănescu crede foarte mult în el şi de asta îl şi convoacă”, a spus Viorel Moldovan, potrivit primasport.ro.

Până în momentul de față, Ianis Hagi a adunat 30 de selecții pentru echipa națională, în care a marcat 4 goluri. Potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt, jucătorul împrumutat de Rangers la Alaves este cotat la suma de 3,5 milioane de euro.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

21:20 LIVE VIDEOSUA – Slovacia 4-5 şi Norvegia – Finlanda 1-4 au fost în AntenaPLAY! Elveţia – Cehia şi Germania – Suedia se joacă ACUM 20:45 FotoFosta iubită a „Prinţului” Cristea a ieşit la plajă şi i-a înnebunit pe italieni: „Incredibil de frumoasă!” 20:17 Veste uriaşă pentru Simona Halep! Anunţul primit cu două luni înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris 19:57 PAOK – Panathinaikos LIVE VIDEO (miercuri, 20:00, AntenaPLAY). Răzvan Lucescu continuă războiul pentru titlul din Grecia 19:34 „Mă retrag într-o peşteră” Delegarea lui Istvan Kovacs la finala Europa League, făcută praf: „Clubul de comedie” 19:30 FotoSoţia lui Michael Schumacher vinde tot pentru a face rost de bani! Decizie radicală luată de Corinna, la 10 ani după accident 19:21 Iga Swiatek s-a calificat în sferturile de finală la Roma. Naomi Osaka, OUT 18:44 Ora de start a meciului dintre Simona Halep – McCartney Kessler, de la WTA 125 Trophee Clarins 18:40 „Revoluţie” în lotul lui CSA Steaua, după un sezon ratat! Un singur jucător mai are contract cu „militarii” 18:05 Florin Răducioiu a făcut topul celor mai inteligenţi oameni din fotbal: „El e primul! E fantastic” Vezi toate știrile