Nebunie în ultima etapă din La Liga! Echipa lui Ronaldo a retrogradat. Barcelona, învinsă de Celta Vigo. Clasamentul final

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 5.06.2023, 0:15

Nebunie în ultima etapă din La Liga! Echipa lui Ronaldo a retrogradat

Cum arată clasamentul final din La Liga / Profimediaimages

A fost nebunie totală în ultima etapă din La Liga. Real Valladolid, echipa brazilianului Ronaldo, a retrogradat incredibil. Totul după ce a remizat cu Getafe, scor 0-0, şi a încheiat sezonul pe locul 18. Valencia şi Almeria s-au salvat in extremis.

Dramatismul a fost la cele mai înalte cote. Almeria era retrogradată în minutul 87, în momentul în care era condusă de Espanyol. A obţinut un penalty, transformat în gol de Embarba. Meciul s-a încheiat 3-3 şi Almeria a încheiat cu un punct peste Valladolid.

Nebunie în ultima etapă din La Liga

Înaintea ultimei etape, Espanyol şi Elche ocupau ultimele două locuri şi erau retrogradate matematic. Valladolid era singura echipă care se mai putea salva, cu 39 de puncte. Sigură de locul în prima ligă nu era nici măcar ocupanta locului Cadiz, care ocupa locul 13.

A fost luptă încinsă şi pentru cupele europene. Athletic Bilbao avea nevoie de o victorie şi să se încurce Osasuna. Jucătorii lui Ernesto Valverde nu au reuşit însă să o învingă pe Real Madrid. Au condus cu 1-0, dar Karim Benzema a marcat, din penalty, ultimul său gol în tricoul „galacticilor” (minutul 72).

Meciurile din etapa a 38-a din La Liga:

Barcelona a câştigat titlul cu un avans de 10 puncte faţă de Real Madrid. Atletico Madrid a încheiat pe ultima treaptă a podiumului, în timp ce Real Sociedad a prins ultimul loc de Champions League. În Europa League se duc Villarreal şi Betis, iar Osasuna a prins locul de Conference League.

Cum arată clasamentul final din La Liga:

Karim Benzema, în lacrimi, după ce a marcat la ultimul său meci în tricoul lui Real Madrid

Karim Benzema a izbucnit în lacrimi după ce a marcat la ultimul său meci în tricoul lui Real Madrid. Titularizat de Carlo Ancelotti în meciul cu Athletic Bilbao, Karim Benzema a marcat din penalty în minutul 72.

În minutul 74, Carlo Ancelotti l-a înlocuit pe Benzema cu Luka Modric. Real Madrid – Atheltic Bilbao s-a încheiat 1-1.

Antrenorul Carlo Ancelotti l-a îmbrăţişat pe Karim Benzema atunci când atacantul francez a părăsit terenul.

„Don Carlo” i-a oferit lui Karim Benzema momente de glorie la ultimul său meci. Antrenorul italian l-a schimbat special după gol pentru ca acesta să îşi ia rămas-bun într-un mod superb de la fanii echipei pentru care a scris istorie.

Fanii lui Real Madrid l-au aplaudat în picioare pe atacantul pe care l-au susţinut enorm şi care i-a făcut extrem de fericiţi în ultimii 14 ani.

„Benzema ne-a spus în această dimineață despre decizia lui de a pleca, a fost total neașteptat. Plecarea lui e surprinzătoare, acum trebuie să ne gândim la ce trebuie să facem. O să aducem atacanți.

Ne trebuie jucători pentru atac și o să aducem acolo întăriri. Vrem un atacant care să poată marca și să fie bun în jocul combinativ. Deci, un atacant care să joace bine fotbal”, a declarat Carlo Ancelotti, citat de Fabrizio Romano.

Ar fi trebuit să fie convocat Bîrligea la naţională?

18:51

Erik ten Hag, un nou „record” ruşinos la Manchester United! Fanii l-au ironizat imediat: „Mai bun decât Guardiola!”

18:50

LIVE TEXTBotoșani – Rapid 0-0. Ocazie uriaşă ratată de Petrila! Giuleştenii lui Şumudică luptă pentru a se apropia de locurile de play-off

18:48

Girona, victorie nebună cu Bilbao în minutul 90+9! Portarul gazdelor, erou după ce a apărat trei penalty-uri

18:45

LIVE VIDEOFC Porto – Braga LIVE VIDEO în AntenaPLAY (22:30). Benfica joacă de la 20:00! Guimaraes – Boavista e ACUM

18:41

Cristina Neagu a devenit cea mai bună marcatoare din istoria Ligii Campionilor! 10 goluri marcate în victoria cu Nykobing

18:34

Parma, egal chinuit cu Bologna! Ce note au primit românii Dennis Man şi Valentin Mihăilă

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a prăbuşit echipa din Bănies 5 VideoLuiza, soţia lui Cătălin Zmărăndescu, interviu rar despre familia sa: „Vrea să fie şef!” Pasiunea neaşteptată a fiicei sales 6 Ilie Năstase, reacţie fără precedent la adresa Simonei Halep: „Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?”s

4 zodii care vor fi de neoprit în luna octombrie 2024. Trec peste orice greutate

Nativii care își pot schimbă propriile vieți pe 5 octombrie 2024. Zodiile care vor străluci sub lumina reflectoarelor