Robert Lewandowski, „dublă” în doar 2 minute, în Real Madrid – Barcelona! Cifre senzaționale pentru starul polonez

De Alex Ioniță
Publicat: 26.10.2024, 23:32

Robert Lewandowski, dublă” în doar 2 minute, în Real Madrid - Barcelona!

Robert Lewandowski, „dublă” în doar 2 minute, în Real Madrid - Barcelona!

Robert Lewandowski / Profimedia

Robert Lewandowski a marcat o „dublă” în doar 2 minute, în Real Madrid – Barcelona! Starul din atacul echipei antrenate de Hansi Flick a făcut spectacol total, în repriza a 2-a.

După o primă repriză încheiată cu scorul de 0-0, Robert Lewandowski s-a deslănțuit. A avut nevoie de doar 2 minute pentru a duce scorul la 2-0, în favoarea echipei sale.

Robert Lewandowski, „dublă” în doar 2 minute, în Real Madrid – Barcelona!

Robert Lewandowski a dat prima lovitură în minutul 54 al partidei de pe „Santiago Bernabeu”. Polonezul a primit o minge lungă de la Marc Casado și a trimis o „torpilă” în poarta apărată de Lunin. Portarul lui Carlo Ancelotti nu a avut nicio șansă la această execuție.

Atacantul Barcelonei a reușit „dubla” în minutul 56, atunci când a ajuns la capătul unei pase lobate, trimise de Balde. Lewandowski a lovit mingea cu capul, iar aceasta s-a oprit în colțul drept al porții apărate de Lunin.

Mai apoi, în minutul 66, Lewandowski putea reuși hattrick-ul. Totuși, acesta a fost protagonistul unei ratări monumentale și a trimis mingea în bară, după ce l-a driblat pe Lunin.

După „dubla” din meciul cu Real Madrid, Robert Lewandowski a ajuns la cifre senzaționale, în actualul sezon de La Liga. În vârstă de 36 de ani, „Lewa” a ajuns la 14 goluri și 2 pase decisive, în doar 11 meciuri.

Echipele de start în Real Madrid – Barcelona:

Real Madrid (4-1-2-1-2): Lunin – Vazquez (cpt.), Militao, Rudiger, F. Mendy – Tchouameni – Valverde, Camavinga – Bellingham – Mbappe, Vinicius
Rezerve: F. Gonzalez, S. Mestre – Modric, Guler, Endrick, Vallejo, Ceballos, F. Garcia, Brahim
Antrenor: Carlo Ancelotti

Barcelona (4-2-1-3): I. Pena – Kounde, Cubarsi, I. Martinez, Balde – Pedri, Casado – Fermin – Yamal, Lewandowski, Raphinha
Rezerve: Szczesny, Kochen – Gavi, Ansu Fati, Pablo Torre, Pau Victor, Olmo, F. De Jong, H. Fort, G. Martin, S. Dominguez
Antrenor: Hansi Flick

Kylian Mbappe, gol anulat în prima repriză din Real Madrid – Barcelona!

Kylian Mbappe a avut un gol anulat în prima repriză din Real Madrid – Barcelona! Superstarul din atacul lui Carlo Ancelotti nu a avut parte de o primă repriză memorabilă, la primul El Clasico în tricoul „blanco”.

Prima repriză a duelului dintre Real Madrid și Barcelona s-a încheiat cu scorul de 0-0.

Totuși, în minutul 30, fanii lui Real Madrid s-au bucurat la golul lui Kylian Mbappe. La momentul respectiv, Lucas Vasquez i-a trimis o pasă excelentă francezului, care a săltat mingea peste Pena și a înscris.

Totuși, pe reluări s-a putut vedea faptul că Mbappe s-a aflat în offside, la momentul pasei lui Vasquez. Astfel, oficialii din camera VAR au anulat reușita lui Kylian Mbappe.

De notat este faptul că starul din atacul lui Carlo Ancelotti a fost surprins în offside de 6 ori, doar în prima parte a duelului de pe „Santiago Bernabeu”.

• Marele Premiu al Mexicului este în AntenaPLAY, în perioada 25-27 octombrie
  • PAOK - Heraklion, meci din etapa a 9-a din Grecia, e live în AntenaPLAY, duminică, 27 octombrie, de la ora 21:00
  • Cine va câştiga derby-ul Dinamo - FCSB, din Cupa României?

12:40

Francesco Bagnaia a câştigat Marele Premiu al Thailandei

12:12

Ce au scris jurnaliştii spanioli după prestaţia lui Kylian Mbappe din El Clasico. Starul francez a fost aspru criticat

12:03

Cât a ajuns să coste un bilet la Real Madrid – Barcelona 0-4: „Eu am avut bilet normal, de 395 de euro”

11:50

Replica memorabilă dată de Vinicius Jr. după ce a fost umilit de Gavi în El Clasico. Schimb de replici după Real–Barcelona 0-4

11:40

Winning Jets, a opta victorie consecutivă în NHL

11:16

Andrea Stella critică performanța lui Lando Norris din calificările de la MP al Mexicului. „Nu a fost grozav”

1 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Statelor Unite! Cursa e la 21:45, în direct pe Antena 3 CNN și în AntenaPLAYs 2 VideoMotivul din spatele crizei de nervi a lui Răzvan Lucescu! Patronul lui AEK l-a distrus pe român: „Provocator! Îşi arată educaţia”s 3 Adrian Mutu, ofertă surpriză din Liga 1! Suma cerută de „Briliant” la semnăturăs 4 Decizia lui Ivan Savvidis în privinţa lui Răzvan Lucescu, după ce antrenorul român a fost scos cu bodyguarzii de pe teren!s 5 FotoCum a fost surprins Mircea Lucescu, la câteva secunde după golul din foarfecă marcat de Daniel Bîrligeas 6 Gigi Becali a anunţat care e super-jucătorul care poate ajunge la FCSB: „Dau 1.5 milioane de euro pe el. E fotbalist”s