Situaţie incredibilă! Gerard Pique a primit patru etape de suspendare, deşi s-a retras din activitate! Cât va sta „pe bară” Robert Lewandowski

Publicat: 16.11.2022, 17:29

Robert Lewandowski, în timpul unui meci pentru Barcelona

Gerard Pique şi Robert Lewandowski şi-au aflat "pedepsele" pentru cartonaşele roşii încasate în Osasuna - Barcelona

Robert Lewandowski, în timpul unui meci pentru Barcelona/ Profimedia

Robert Lewandowski, cel care a văzut al doilea cartonaş galben în minutul 31 al partidei cu Osasuna, a primit trei etape de suspendare. Aceasta reprezintă o lovitură pentru trupa lui Xavi, deoarece atacantul polonez a fost unul dintre cei mai importanţi jucători ai grupării de pe Camp Nou în actuala stagiune.

Gerard Pique şi Robert Lewandowski şi-au aflat „pedepsele”, după Osasuna – Barcelona

Gerard Pique nu a jucat în acel meci, însă a primit cartonaş roşu la pauză, după ce l-a insultat pe arbitrul Gil Manzano. El nu va efectua cele patru etape de suspendare, deoarece anunţase deja că va agăţa ghetele în cui după întâlnirea de la Pamplona.

De cealaltă parte, Robert Lewandowski a fost suspendat un meci pentru că a luat două cartonaşe galbene în partida cu Osasuna şi două meciuri pentru desconsiderarea arbitrilor. Atacantul a primit ele două cartonaşe galbene în prima repriză, primul în minutul 11, şi cel de-al doilea în minutul 31.

Robert Lewandowski va rata trei partide importante pentru catalani. Atacantul nu va putea evolua în meciul cu Espanyol, de la finalul lui decembrie, în derby-ul cu Atletico Madrid, şi în partida cu Getafe, ambele de la începutul lui ianuarie.

Robert Lewandowski a câștigat Gheata de Aur pentru sezonul 2021/2022!

Robert Lewandowski a câștigat Gheata de Aur a Europei, premiul acordat pentru cel mai bun atacant din sezonul 2021/2022.

Lewandowski a fost premiat în cadrul unei ceremonii care a avut loc miercuri seară, la Barcelona. Pentru atacantul polonezul este al doilea sezon consecutiv când câștigă Gheata de Aur.

Lewandowski a marcat 35 de goluri sezonul trecut pentru Bayern Munchen în Bundesliga, mai multe decât au reușit rivalii Kylian Mbappé (28), Ciro Immobile (27) și Karim Benzema (27).

În sezonul 2020/21, polonezul a marcat 41 de goluri în campionat, depășindu-i pe Leo Messi, 30 de goluri, și pe Cristiano Ronaldo, cu 29 de goluri.

Lewandowski este acum unul dintre cei 12 jucători care au câștigat premiul Gheata de Aur de cel puțin două ori.

Lewandowski vrea să câștige titlul cu Barcelona

După ce a primit premiul, Robert Lewandowski a vorbit despre obiectivele pe care și le-a stabilit pentru primul său sezon la Barcelona.

„Sunt foarte mândru de echipă și sunt sigur că sezonul acesta va fi foarte bun. Victorii precum cele împotriva Valencia și cele de ieri, contra Osasunei, sunt foarte importante. Jucăm foarte bine și sunt sigur că jucătorii vor fi și mai buni în lunile urmatoare.

Este important să muncești din greu pentru a te obișnui cu o nouă echipă și o nouă ligă; toată lumea mi-a făcut totul ușor, dar trebuie să continui să muncesc din greu. Sunt foarte fericit să am acest obiectiv, unul grozav pentru mine și pentru club”, a spus Robert Lewandowski, în cadrul ceremoniei, citat de site-ul Barcelonei.

23:00 Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!” 22:51 Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor 22:43 Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu 22:42 Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!” 22:31 FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României 22:23 Ce adversare poate întâlni FCSB în preliminariile UEFA Champions League! Cum arată traseul campioanei din Liga 1 22:23 Umilinţa supremă pentru Dinamo chiar în ziua în care FCSB a luat titlul! Dezastru în alb și roșu pentru „câini” 22:23 Câți bani primește FCSB după ce a devenit campiona României! Suma uriașă pe care o poate încasa din competițiile europene 22:14 Hull City – Ipswich 3-3 şi Blackburn – Coventry 0-0 au fost live în AntenaPLAY. Spectacol în Championship 22:11 VIDEOBenfica – Braga 3-1 a fost în AntenaPLAY. Meciul zilei în Liga Portugal Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială