„A fost fault clar! Ce avantaj?” Jucătorii lui Dinamo au criticat arbitrajul după 0-4 cu CFR Cluj

De Alex Ioniță
Publicat: 23.02.2024, 22:20

Jucătorii lui Dinamo, la finalul unui meci/ Profimedia

Jucătorii lui Dinamo au criticat arbitrajul după 0-4 cu CFR Cluj. „Câinii” au vorbit despre înfrângerea suferită pe terenul echipei lui Adrian Mutu

Partida dintre CFR Cluj și Dinamo s-a încheiat cu scorul de 4-0. Duelul din etapa cu numărul 27 a sezonului de Liga 1 a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Jucătorii lui Dinamo au criticat arbitrajul după 0-4 cu CFR Cluj

După meci, căpitanul Răzvan Patriche a lansat un atac la adresa arbitrajului și a spus că VAR-ul ar fi trebuit să intervină la primul gol marcat de clujeni, pentru că a fost faultat de un adversar.

Totuși, acesta a recunoscut că Dinamo nu se poate compara cu CFR Cluj și că adevărata luptă a „câinilor” este cu echipele din play-out.

„Am început bine, prima repriză. Am avut un moment în care ne-au dominat, au avut multe faze fixe. După pauză am început din nou bine, am primit un gol după un fault la mine, se putea întoarce acea minge (n.r. arbitrul să dea fault).

A fost sigur fault! Atac întârziat, cu genunchiul. Ce avantaj să se lase? S-a pierdut mingea imediat, am fost scos din joc! Nu mai vreau să comentez, asta e.

Rezultatul este cam dur, nu am făcut un meci rău astăzi. Ne-au prins pe niște contre, faze fixe. Am fost descfăcuți, asta e. Lupta noastră nu e cu CFR, noi ne luptăm cu echipele din play-out.

Am avut și absenți astăzi, sperăm ca la meciul viitor să fie apți de joc. Trebuie să ștergem cu buretele ce a fost astăzi și să aducem puncte.

Suporterii au fost alături de noi, le mulțumesc! Oriunde jucăm e ca și cum am juca acasă. Le mulțumesc și sper că îi vom face fericiți”, a spus Răzvan Patriche, la digisport.ro.

De asemenea, Gabriel de Moura a spus că echipa lui Adrian Mutu este puternică și că Dinamo ar trebui să se gândească la următoarele meciuri.

„CFR e o echipă foarte bună. Am început meciul bine, am avut ocazii, însă am început să pierdem teren. Ei au controlat meciul. În repriza a 2-a am luat un gol, din păcate, iar lucrurile s-au complicat. Asta este. Rezultatul a fost dur, 0-4. Mâine este o altă zi. În 3 zile avem un meci acasă, foarte important pentru noi. Mergem mai departe.

În prima repriză am început foarte bine, am controlat jocul pentru câteva minute. CFR are calitate, a fost ce a fost. Suporterii lui Dinamo sunt peste tot. E important să stea lângă noi acum. Cred că e sold out deja pentru următorul meci, de pe Arcul de Triumf. Trebuie să jucăm cu capul sus.

Cred că avem o echipă foarte bună, am venit după 2 victorii. Azi ceva nu a mers bine, dar avem o șansă de a acumula puncte, cu Voluntari și Iași. Cred că putem scăpa”, a spus și fundașul.

CFR Cluj – Dinamo 4-0

Echipa CFR Cluj a întrecut vineri seara, pe teren propriu, scor 4-0, formaţia Dinamo Bucureşti, într-un meci din cadrul etapei a 27-a din Liga 1, notează news.ro.

După o primă repriză fără gol, clujenii au deschis scorul după un contraatac, prin Bîrligea, în minutul 52. Scorul a fost majorat de Karlo Muhar, în minutul 68, iar Otele a reuşit o dublă în minutele 79 şi 82, stabilind un scor final parcă prea sever faţă de desfăşurarea generală a meciului.

În clasament, CFR Cluj are 48 de puncte şi se află pe locul secund , în timp ce Dinamo, cu 22 de puncte, ocupă penultimul loc în clasament, al 15-lea.

CFR CLUJ: R. Sava – Cr. Manea (Mogoş 68), Boben, Ajeti, Camora – Muhar, K. Keita, Tachtsidis (Avounou 68) – C. Deac (R. Filip 85), Bîrligea (P. Michael 76), Otele (Aly Abeid 85). ANTRENOR: Adrian Mutu

DINAMO: Golubovic – Edgar Ie, Velkovski, Patriche – Moura, Pavicic (N. Roşu 70), Gnahore, Borduşanu (C. Costin 70) – Ilic (A. Bani 56), Hakim Abdallah (A. Irimia 87), Goncalo Gregorio (Selmani 56). ANTRENOR: Zeljko Kopic

Arbitri: Florin Andrei – Alexandru Vodă, Mihăiţă Necula – Florin Mazilu

Arbitri VAR: Sebastian Colţescu – Iulian Dima

Observator: Octavian Şovre

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17:13 FotoTânăra care a fost aproape să îi fie noră lui Cristi Borcea, răvăşitoare într-o rochie cu cel mai adânc decolteu: „Ca un Ferrari” 16:45 Neil Lennon a venit la Bucureşti pentru a semna cu Rapid! Lovitură de proporţii pe care o dă Dan Şucu 16:40 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Imola! Cursa a fost live pe Antena 1 şi AntenaPLAY 16:26 VideoSebastian Vettel, omagiu superb pentru Ayrton Senna, la Imola! A pilotat monopostul brazilianului, în uralele publicului 16:10 Oțelul – U Cluj 0-2. „Dubla” lui Anselmo i-a calificat pe ardeleni în finala barajul pentru cupele europene. Dorinel este OUT! 15:47 VIDEOCrawley a promovat în Championship! Victorie pe Wembley cu Crewe, live în AntenaPLAY 15:37 Jose Mourinho e aproape de Beșiktaș! Conducerea clubului din Istanbul vrea să îi aducă o super vedetă în lot 15:20 Jurgen Klopp se poate retrage definitiv! Anunț uluitor făcut înainte de ultimul meci pe banca lui Liverpool 14:45 Bocciu, în cantonamentul lui Rapid înainte de derby-ul cu FCSB! A discutat cu jucătorii după ce a ieșit din închisoare 14:15 Rapid – FCSB LIVE TEXT (21:00). Campioana aduce rezervele la derby. Giuleștenii, fără victorie în play-off. Echipele probabile Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase