Arbitrul făcut praf de Gigi Becali, delegat la FCSB – U Cluj! Cine va conduce primul meci al campioanei din acest sezon

De Alex Masgras
Publicat: 12.07.2024, 16:41

Arbitrul făcut praf de Gigi Becali, delegat la FCSB - U Cluj! Cine va conduce primul meci al campioanei din acest sezon

Gigi Becali, în timpul unei conferinţe de presă / Profimedia

Arbitrul făcut praf de Gigi Becali a fost delegat la FCSB – U Cluj. Comisia Centrală a Arbitrilor a anunţat delegările de sâmbătă şi a decis să îl trimită pe Adrian Cojocaru la meciul din prima etapă a campioanei României.

Echipa lui Elias Charalambous va debuta pe teren propriu în noul sezon din Liga 1, contra celor de la U Cluj. Adrian Cojocaru, arbitrul care va conduce partida din Ghencea, a fost făcut praf de Gigi Becali în trecut.

Adrian Cojocaru a fost luat la ţintă de mai multe ori în ultimii ani. Sezonul trecut, după victoria celor de la Sepsi de pe teren propriu cu FCSB, Gigi Becali l-a criticat dur pe central, pentru prestaţia sa. Atunci, el a dezvăluit ce i-au transmis jucătorii după meci:

„Domne, nu mai suportăm așa ceva!’. Țipau la staff: ‘Nu putem să jucăm fotbal așa. Nu putem să jucăm fotbal așa’. Și fără să dai fault. Și dup-aia, după pauză, a mai fost cât de cât așa… Adică și-a dat seama. Bine, n-a fost împotriva noastră. Dacă era nu mai dădea trei minute de prelungiri, dădea cinci”, spunea Gigi Becali, la vremea respectivă, potrivit fanatik.ro.

Acesta nu a fost singurul episod în care Gigi Becali nu l-a menajat pe arbitrul din Galaţi. În 2019, după o remiză cu Concordia Chiajna, patronul FCSB îl îndemna pe Cojocaru să renunţe la cariera de arbitru:

„Una peste alta, am avut penalty clar. Al doilea galben la Ropotan, nu? De ce se întâmplă asta? Pentru că pot. Acest arbitru e prea slab. Îi dă lui Man cu piciorul în cap în careu, ce contează ce minut e? Cojocaru ăsta nu mai creşte şi el în valoare, îl ştiu de când era copil…!? Du-te, mă, tată acasă, dă-ţi demisia. Cum să nu vezi aşa ceva?”, mai spunea Gigi Becali, potrivit digisport.ro.

La meciul FCSB – U Cluj, Adrian Cojocaru va fi ajutat la cele două linii de Ovidiu Artene şi Alexandru Filip, în timp ce George Căman va fi rezervă. Cătălin Popa şi Iulian Călin se vor afla în camera VAR.

Gigi Becali s-a răzgândit şi face o schimbare în primul 11 la FCSB, după victoria la scor cu Virtus

Gigi Becali s-a răzgândit şi va face o schimbare în primul 11 la FCSB, după victoria la scor cu Virtus, din primul tur preliminar din Champions League. Patronul roş-albaştrilor a luat decizia ca Mihai Lixandru să revină în echipa de start a roş-albaştrilor.

După victoria din Supercupă cu Corvinul, Gigi Becali a declarat că Baba Alhassan îi va lua locul în primul 11 lui Mihai Lixandru. În meciul cu Virtus, ambii jucători au fost trimişi în teren la pauză, iar cel care l-a impresionat pe patronul echipei a fost mijlocaşul român.

La finalul partidei, Gigi Becali a transmis că s-a convins şi Mihai Lixandru va rămâne titular la FCSB, după ce a fost impresionat de evoluţia sa din meciul cu Virtus.

„Olaru e Olaru. Aveam doar o întrebare cu Lixandru, dar m-a convins în seara asta că trebuie să joace. Nu mi-a plăcut de el în meciul din Supercupă. S-a văzut în a doua repriză azi când l-am băgat că era lucid.

Mă gândeam să-l schimb cu Baba, dar Lixandru va rămâne”, a declarat Gigi Becali, conform digisport.ro.

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Maccabi Tel Aviv – FCSB, miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și în AntenaPLAY
  • Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

21:37

„Onorată și șocată!” Nadia Comăneci a dezvăluit prin ce a trecut la ceremonia de deschidere a JO 2024. Ce i-a cerut lui Nadal

21:00

Sepsi – Dinamo, LIVE TEXT, 22:00! „Câinii”, fără victorie la Sfântu Gheorghe de cinci ani! Echipele de start

20:50

Jaqueline Cristian, după victoria uriaşă de la Jocurile Olimpice 2024 cu Garcia: „Mă simt datoare să dau tot ce am mai bun”

20:44

„Ceea ce am văzut la Paris, am văzut doar în Asia!” Bernadette Szocs, surprinsă de ceea ce a găsit la Jocurile Olimpice 2024

20:14

Video„Ce meci de senzație!” Promisiunea făcută de Elisabeta Lipă, după ce a văzut victoria fabuloasă obținută de Jaqueline Cristian

19:55

VIDEOCursa de sprint din Formula 2 din Belgia nu se va mai relua! Zak O’Sullivan a fost declarat câştigător, LIVE în AntenaPLAY

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil