Atmosferă spectaculoasă la Oţelul – FCSB! Meciul de la Galaţi se joacă cu casa închisă

De Alex Masgras
Publicat: 29.07.2023, 21:57

Atmosferă spectaculoasă la Oţelul - FCSB

Oţelul Galaţi - FCSB / Antena Sport

Atmosferă spectaculoasă la Oţelul – FCSB! Meciul de la Galaţi se joacă cu casa închisă. Peste 10.000 de oameni urmăresc de pe stadion partida din etapa a treia a Ligii 1. Partida este în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Fanii gălăţeni au luat cu asalt stadionul Oţelul. Reveniţi în Liga 1, după o pauză de opt ani, gălăţenii se află la al doilea meci pe teren propriu din acest sezon, iar adversara echipei lui Dorinel Munteanu este FCSB.

Încă dinaintea partidei s-au format cozi la casele de bilete, iar câţiva norocoşi au prins ultimele tichete de acces la meciul dintre Oţelul şi FCSB. Cu jumătate de oră înainte de fluierul de start, mulţi spectatori nu reuşiseră să intre încă pe stadion, din cauza cozilor de zeci de metri din afara arenei.

FCSB este şi ea susţinută de un număr mare de suporteri la Galaţi. Câteva sute de fani au făcut deplasarea, iar sectorul rezervat galeriei echipei oaspete este aproape plin.

Ultima oară, Oţelul Galaţi şi FCSB s-au întâlnit în luna noiembrie a anului trecut, într-un meci din faza grupelor din Cupa României. La fel ca în această seară, stadionul celor de la Oţelul a fost arhiplin.

Vlad Chiricheş, titular în premieră după revenirea la FCSB

Vlad Chiricheş va fi titular în premieră, după revenirea la FCSB. Fundaşul central în vârstă de 33 de ani va juca încă din primul minut în meciul Oţelul Galaţi – FCSB, din etapa a 3-a a Ligii 1, care va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Florinel Coman şi Darius Olaru lipsesc din primul 11. „Mbappe” Coman a marcat în toate meciurile roş-albaştrilor din acest sezon. Şi Andrea Compagno a fost lăsat pe bancă, în atac făcându-şi apariţia Alexandru Băluţă.

Cinci schimbări au făcut Elias Charalambous şi Mihai Pintilii în echipa de start, faţă de meciul cu CSKA 1948 Sofia, din preliminariile UEFA Conference League. Vlad Chiricheş apare în premieră în tricoul FCSB-ului, pentru prima oară după ce a semnat contractul cu roş-albaştrii.

În „11”-le de start şi-a făcut apariţia şi Malcom Edjouma. Francezul va juca în premieră, în acest sezon, din primul minut. Edjouma tocmai a primit o ofertă din Serie B, de la Bari, după cum a anunţat în exclusivitate AS.ro. Şi Octavian Popescu a fost titularizat şi primeşte o şansă de la staff-ul tehnic.

Ovidiu Popescu va juca pe postul de fundaş stânga. Conform surselor AS.ro, Risto Radunovic are probleme medicale, iar prezenţa fundaşului stânga al roş-albaştrilor este incertă şi pentru returul cu CSKA 1948 Sofia.

Echipele de start în Oţelul Galaţi – FCSB

OȚELUL: R. Stoian – S. Rus, Yabre, I. Varela, Zhelev – Jardan, I. Neagu, D Silva -Al. Pop, Fatai, Cisotti

REZERVE: Păun, G. Cîrjan, Adăscăliței, Ursu, Maciel, Zivulic, D. Panait, Lovric, Bodișteanu

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Chiricheș, Ov. Popescu – Edjouma, Șut, Djokovic – Cordea, Băluță, Oct. Popescu

REZERVE: Vlad, Haruț, Coman, Compagno, Miculescu, V. Gheorghe, Olaru, Radaslavescu

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!
17
22:20
Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League”
17
21:48
Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!”
17
21:45
Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat
17
21:44
Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur
17
21:22
Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!”
17
21:03
Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet!
17
20:50
Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event
17
20:38
Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta