Botoșani – Petrolul Ploiești 0-2. Nebunie în Moldova! Rădulescu și Grozav au marcat în prelungiri

De Alex Ioniță
Publicat: 1.09.2024, 18:58

Gicu Grozav, în timpul unui meci la Petrolul Ploiești.

Partida dintre FC Botoșani și Petrolul Ploiești s-a încheiat cu scorul de 0-2.

Hepta

Botoșani – Petrolul 0-2. Echipa lui Mehmet Topal a învins duminică, în deplasare, formaţia din Moldova, în etapa a opta din Liga 1. Golurile au fost marcate în prelungirile meciului.

Meciul de la Botoşani nu a avut un ritm deosebit, cele două formaţii nebifând ocazii mari de gol. Petrolul a dat lovitura pe final.

Botoșani – Petrolul Ploiești 0-2

Mai întâi în minutul 90+4, când Fabricio Baiano a pasat şi Mihnea Rădulescu a deschis scorul, pentru ca după numai două minute Grozav să recupereze o minge în careu şi să marcheze la colţul lung. Petrolul s-a impus cu 2-0 şi este pe locul 4, cu 13 puncte, în timp ce FC Botoşani este pe 14, cu 6 puncte, notează news.ro.

FC BOTOŞANI: Kukic – Adams Friday (A. Diez 57), Matricardi, G. Miron, Şeroni (Sadiku 46) – Ed. Florescu, Aldair – Kaprof (Mouaddib 57), Bodişteanu (Mitrov 69), Ţigănaşu – E. Lopez (Chică-Roşă 46). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

PETROLUL: Zima – Ricardinho, Papp, Huja, L. Dumitriu – T. Keita, Jyry (M. Bratu 80) – D. Radu (M. Rădulescu 61), Hanca (Baiano 61), Grozav – Tudorie (Akosah-Bempah 69). ANTRENOR: Mehmet Topal

Cartonaşe galbene: Kaprof 22, Ed. Florescu 49, Mitrov 87 / L. Dumitriu 18, Papp 53, Akosah-Bempah 90+2

Arbitri: Szabolcs Kovacs – Ioan Alexandru Corb, George Bogdan Duţă – Ovidiu Robu

Arbitri VAR: Horia Gabriel Mladinovici – Tunyogi Ferencz.

Tot în etapa a 8-a, Hermannstadt a reușit scorul campionatului

FC Hermannstadt a reuşit scorul campionatului, 6-2 cu Poli Iaşi! Fondată în 2015, Hermannstadt nu a marcat niciodată până acum 6 goluri într-un meci din Liga 1. Hermannstadt a promovat în prima ligă în 2018. În sezonul 2020-2021 a retrogradat în Liga 2, după ce a încheiat campionatul pe locul 14. A revenit în Liga 1 după doar un sezon petrecut în Liga 2.

Multe goluri la Sibiu, acolo unde gazdele de la Hermannstadt au condus cu 2-0 în minutul 9, după un început incredibil. Silviu Balaure a deschis scorul în minutul 3, iar Ronaldo Deaconu a făcut 2-0 în minutul 9. În minutul 23 a fost validat şi al treilea gol al meciului, reuşit de Ianis Stoica, cu patru minute mai devreme.

Scorul pauzei a fost însă 4-1 pentru gazde, Aurelian Chiţu înscriind şi el, în minutul 42, iar ieşenii au replicat prin Teixeira, în minutul 45+4, relatează news.ro.

Silviu Balaure a reuşit dubla în minutul 58, pentru ca Robert Popescu să înscrie în minutul 78, scor 6-1. Până la final ieşenii au mai înscris odată, în minutul 82, prin Stefanovici, şi FC Hermannstadt a învins pe Poli Iaşi cu 6-2. Elevii lui Măldărăşanu au ajuns la 11 puncte şi sunt pe locul 5, în vreme ce Poli Iaşi este pe 13, cu 7 puncte.

FC HERMANNSTADT: Căbuz – Oroian, V. Găman, Ionuţ Stoica, Tiago Goncalves – A. Ivanov (Al. Luca 76) – S. Balaure (Neguţ 64), Murgia, R. Deaconu (Biceanu 64), Ianis Stoica (R. Popescu 76) – A. Chiţu (S. Buş 64). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

POLI IAŞI: Jesus Fernandez – Guilherme, Samayoa (C. Itu 29), Claudio Silva, Atanaskoski – Gouet (Miskovic 28) – A. Gheorghiţă (Stefanovic 60), M. Bordeianu, A. Roman, Teixeira (Tailson 61) – Kamberi (Harrison 70). ANTRENOR: Tony da Silva

• Premiera maraton a noului sezon Asia Express este Duminică de la 20:00 si Luni - Joi de la 20:30 pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Italiei e în perioada 30 august - 1 septembrie, LIVE în AntenaPLAY
  • Ce rezultat va înregistra FCSB în meciul cu Manchester United, din Europa League?

23:12

LIVE VIDEOGuimaraes – Famalicao se joacă ACUM în AntenaPLAY. Rio Ave – Arouca 1-0. Spectacol total în Liga Portugal

23:08

Jauqeline Cristian și Angelica Moratelli, eliminate în optimile de dublu de la US Open. Au fost învinse de favoritele principale

22:47

EXCLUSIVFlorinel Coman a vorbit despre transferul la Al-Gharafa, la revenirea la naţională: „Era clar că trebuie să fac o schimbare”

22:45

LIVE TEXTFCSB – UTA 1-0! Băluță a ratat un penalty! Campioana țintește prima victorie după două înfrângeri în Liga 1!

22:14

Thomas Muller, bornă istorică după Bayern – Freiburg 2-0! Ce a reușit mijlocașul bavarezilor

22:07

EXCLUSIVIanis Hagi, entuziasmat să fie pregătit la naţională de Mircea Lucescu: „Mi-am îndeplinit un vis”

1 FotoMarius Constantin s-a căsătorit cu „Perla Banatului”! Imagini de la cununia civilăs 2 FotoIon Ţiriac a sunat-o pe o medaliată olimpică de la Paris şi i-a cerut maşina înapoi! Motivul deciziei miliardarului româns 3 VIDEOBraga – Moreirense 3-1 a fost în AntenaPLAY! Sporting, FC Porto și Benfica, spectacol în etapa a 3-a din Liga Portugals 4 FotoAdi Vasile se pregăteşte de nuntă! Cât de frumoasă este Delia, tânăra care l-a dat peste cap pe fostul antrenor al CSM-uluis 5 VIDEOLando Norris a obţinut a doua victorie a carierei în Formula 1 la Marele Premiu al Ţărilor de Jos. Verstappen, pe 2s 6 FotoDenis Alibec radiază de fericire în braţele iubitei! Gest tandru al starului din România pentru fosta gimnastă Anca Surdus

Ce zodii sunt în septembrie 2024. Cei născuți luna aceasta sunt muncitori și ambițioși