Cele mai tari glume după episodul „VAR” de la FCSB – FC U Craiova 1948 1-1: „Messi se uită la un jucător mai bun decât el” / „La fel ca la frizer”

De Dragoș Vasile
Publicat: 1.08.2022, 9:01

Momente ireale la FCSB - FCU Craiova

Momente ireale la FCSB - FCU Craiova / Captură Digi Sport

Au apărut cele mai tari glume după episodul „VAR” de la FCSB – FC U Craiova 1948 1-1. Adrian Cojocaru a fost protagonistul unui moment uluitor: a așteptat minute în șir o reluare pe monitor, dar se vedea pe el însuși.

Totul s-a petrecut seara trecută, în minutul 57 derby-ului, când Dawa l-a călcat în careu pe Duarte. A fost nevoie de intervenţia sistemului de arbitraj video, dar ce avea să urmeze a făcut înconjurul internetului.

Cele mai tari glume după episodul „VAR” de la FCSB – FC U Craiova 1948 1-1

Adrian Cojocaru se vedea pe el însuși pe monitor, iar glumele nu au întârziat să apară. Un fan a editat imaginile de pe ecran şi le-a înlocuit cu jocuri de noroc.

Momentul a devenit viral şi în afara ţării. „La fel ca la frizer”, s-a amuzat un alt suporter, în timp ce altul s-a dus cu gândul la Lionel Messi: „Messi se uită la un jucător mai bun decât el”.

„VAR-ul din România este cel mai bun din lume”, a fost replica ironică a unui alt fan.

„O buclă (n.r. temporală) infinită”, a fost concluzia unui alt suporter.

Adrian Cojocaru a așteptat minute în șir o reluare, dar se vedea pe el însuși

Au fost momente ireale la meciul dintre FCSB și FC U Craiova 1948, din etapa a 3-a a Ligii 1. Arbitrul central Adrian Cojocaru a așteptat minute în șir o reluare bună pe monitorul VAR, după o fază controversată petrecută în repriza a doua.

În minutul 57 al derby-ului de pe Arena Națională, Dawa l-a călcat în careul FCSB-ului pe Duarte, iar oltenii au cerut vehement penalty. Inițial, arbitrul Adrian Cojocaru a lăsat jocul să continue, dar l-a întrerupt câteva secunde mai târziu, pentru că jucătorul Craiovei se resimțea pe gazon.

Echipa medicală a intervenit de urgență pe teren, în timp ce centralul partidei a mers la monitorul VAR de la marginea terenului pentru a verifica un posibil penalty.

Au urmat scene uluitoare pe Arena Națională. Cojocaru a așteptat minute în șir să primească o reluare potrivită pentru a analiza faza respectivă. Inițial, pe monitorul VAR nu a apărut nicio imagine din timpul meciului, ecranul fiind acoperit cu logo-ul „VAR”.

Ulterior, pe monitor au început să apară mai multe cadre din timpul partidei, însă nu destul de bune pentru a-l ajuta pe Cojocaru să ia o decizie. Pe ecran au continuat să curgă diverse reluări, derulate pe repede-înainte, care l-au pus pe arbitrul central într-o postură inedită.

În cele din urmă, Adrian Cojocaru a primit pe monitorul VAR reluarea de care avea nevoie, după un proces care a durat aproximativ 3 minute. Centralul a analizat faza contactului dintre Dawa și Duarte și a dictat lovitură de la 11 metri în favoarea lui FC U Craiova 1948.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

6
23:41
Decizie peste capul lui Gigi Becali la FCSB! Jucătorul care a lipsit fără acordul milionarului: „I-a dat drumul fără să-mi spună”
6
23:31
Alex Mitriţă a dat răspunsul final în privinţa ofertei de la FCSB! Ce a spus despre echipa naţională
6
23:26
„Trebuie să fim serioși!” Elias Charalambous, prima reacție după Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:18
Octavian Popescu a anunţat că se operează: „În ultimul an am jucat cu o problemă la gleznă”! Cât va lipsi de pe teren
6
23:11
„Nu au jucat cu nicio presiune” Andrei Ivan rămâne cu picioarele pe pământ după ce a marcat în Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:07
Darius Olaru, răbufnire uluitoare la adresa arbitrului: „Băi, prostule!” Faza care l-a scos din minţi
6
22:57
Jucătorul dorit de Gigi Becali semnează în Qatar! Transferul de milioane, ratat de patronul de la FCSB
6
22:36
Luis Enrique, atac la adresa rivalilor de la Borussia Dortmund. Antrenorul lui Kylian Mbappe nu s-a ferit de cuvinte
6
22:30
Universitatea Craiova – FCSB 2-0. „Roş-albaştrii”, la prima înfrângere din play-off. Echipa lui Mihai Rotaru o egalează pe CFR
6
22:10
„O echipă îngenuncheată, nu poate să alerge” Florin Prunea i-a făcut praf pe jucătorii formaţiei care e aproape de Liga a 2-a!