Cotele la câştigarea UEFA Champions League, după Liverpool – Real Madrid 2-5. Care e principala favorită

De Dan Roșu
Publicat: 22.02.2023, 9:51

Cotele la câştigarea UEFA Champions League, după Liverpool - Real Madrid 2-5

Karim Benzema sărbătoreşte un gol marcat în Liverpool - Real Madrid 2-5 / Profimedia Images

Cotele la câştigarea UEFA Champions League o aduc pe Real Madrid pe podiumul favoritelor, după meciul uriaş cu Liverpool, 5-2 pe Anfield Road. Principala favorită a rămas Manchester City.

Madrilenii au făcut o nouă demonstraţie de forţă în competiţia lor favorită. Chiar dacă a fost condusă cu 2-0, încă din minutul 14, Real şi-a executat rivala din finala UCL 2022, marcând două goluri până la pauză şi alte trei în repriza secundă.

Cotele la câştigarea UEFA Champions League, după Liverpool – Real Madrid 2-5

Astfel, după lecţia de fotbal de pe Anfield, Real Madrid are o cotă de 8 la câştigarea trofeului. Favorita este în continuare Manchester City (cotă 3), iar Bayern Munchen e a doua (cota 4.25).

La polul opus se află Club Brugge, cu o cotă de 3000, Eintracht Frankfurt (2000), Leipzig (150) şi Liverpool (75). Printre favorite a devenit şi Napoli, după victoria de aseară din Germania, 2-0 cu deţinătoarea Europa League.

Favoritele la câştigarea UEFA Champions League

Nota primită de Istvan Kovacs, după prestaţia din Liverpool – Real Madrid 2-5

Nota primită de Istvan Kovacs după prestaţia avută în Liverpool – Real Madrid 2-5. După o repriză în care a arbitrat magistral, Istvan Kovacs a avut mai mult de muncă în a doua repriză. Cea mai controversată fază a meciului s-a produs în minutul 53, când a decis să lase jocul să continue după un duel între Carvajal şi Darwin Nunez.

Englezii susţin că Istvan Kovacs trebuia să acorde penalty la acea fază, în timp ce spaniolii sunt convinşi că arbitrul român a procedat corect. Culme, deşi faza a fost una la limită, nici cei din cabina VAR nu au intervenit.

Cei de la L’Equipe i-au dat românului nota 6, la fel ca şi englezii de la Daily Mail. „Trebuia penalty aici? Jucătorii sunt îndreptățiți să ceară, însă faza nu s-a verificat nici măcar la VAR. Se vede clar cum Carvajal îl împinge pe Nunez în momentul în care sar la cap, sau mai degrabă Nunez sare la cap”, au scris englezii.

De cealaltă parte, spaniolii sunt convinşi că românul a procedat corect. „Cei care mă cunoașteți știți bine că nu îmi place de Istvan Kovacs, dar astăzi trebuie să retrag. Arbitrul român a fost fantastic azi din toate punctele de vedere”, a scris Pavel Fernandez, pe contul său de Twitter.

Istvan Kovacs, decizie de clasă în prima repriză de pe Anfield

Istvan Kovacs a avut o decizie de clasă în prima repriză din Liverpool – Real Madrid 2-5. În minutul 12 al partidei de pe Anfield, Kovacs a lăsat perfect legea avantajului, deşi Camavinga l-a faultat evident pe Gakpo.

Atacantul olandez a apucat să îi paseze lui Mohamed Salah, starul egiptean a pătruns în careul celor de la Real Madrid, dar a tras pe lângă poarta lui Thibaut Courtois.

3
22:26
Marius Ștefănescu, anunțul momentului despre transferul la FCSB. Ce a spus despre declarațiile lui Laszlo Dioszegi
3
22:16
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abbi Pulling, pe primul loc în a doua sesiune de antrenamente, live în AntenaPLAY
3
21:59
Farul – Sepsi 1-4! Umilință uriașă pentru echipa lui Gică Hagi! Safranko a făcut spectacol la Ovidiu
3
21:29
România – Japonia LIVE VIDEO în AntenaPLAY (13:30). Ultimul meci de la Campionatul Mondial de hochei pentru tricolori
3
21:27
OFICIAL! Edi Iordănescu poate convoca 26 de jucători pentru EURO 2024. Decizia luată de UEFA
3
21:08
Scandări xenofobe și decizii controversate la Farul – Sepsi! Fanii au „luat foc” după hattrick-ul lui Safranko
3
21:01
FotoMihăiţă Neşu a rupt tăcerea şi a spus adevărul despre divorţul de soţia sa: „A fost un şoc foarte mare pentru ea!”
3
20:52
FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Pavol Safranko a marcat un hattrick în prima repriză din Farul – Sepsi
3
20:28
„Îi vei lua locul lui Daniel Niculae la Rapid?” Dani Coman a dat cărțile pe față! Răspunsul a uimit pe toată lumea