Denis Alibec, lăudat la scenă deschisă după ce a fost omul meciului în Petrolul – Farul 1-3: ”E cea mai bună variantă a lui”

De Viviana Moraru
Publicat: 17.09.2022, 8:58

Denis Alibec, după un gol marcat pentru Farul

Denis Alibec, lăudat după Petrolul - Farul 1-3

Denis Alibec, după un gol marcat pentru Farul / Hepta

Denis Alibec a fost lăudat după prestația solidă avută în Petrolul – Farul 1-3. Atacantul lui Gică Hagi a fost omul meciului pe ”Ilie Oană”, după ce a reușit o ”dublă” și a pasat decisiv la golul al treilea marcat de Enes Sali. Alibec a fost remarcat de Andrei Vochin, care i-a analizat jocul, cât și momentul bun al carierei.

Farul și-a consolidat poziția de lider în clasamentul Ligii 1, după o victorie în deplasarea de la Ploiești. Constănțenii au acumulat 24 de puncte, cu trei mai mult față de ocupanta locului secund, Rapid.

Denis Alibec, lăudat la scenă deschisă după Petrolul – Farul 1-3

Denis Alibec a fost analizat de către consilierul președintelui FRF, Andrei Vochin, care susține că atacantul traversează cea mai bună variantă a sa, chiar mai bună decât cea avută la Astra, acolo unde a contribuit decisiv la câștigarea titlului din 2016.

Totodată, Vochin susține că atacantul ajuns la 31 de ani a devenit un jucător cheie în echipa lui Gică Hagi.

„Cert e că meciul a fost decis de Alibec, e victoria lui. Vorbim de un joc de echipă, dar asta e operă de autor. La golul trei pasează lui Sali. Sali ar trebui să înveţe acum şi să nu facă cum a făcut înainte, când Alibec era într-o poziţie bună şi el nu i-a pasat.

Este cea mai bună versiune a lui Alibec, încă de la momentul plecării lui la Inter, mai bună decât versiunea de la Astra. E mai fit, trage echipa după el, în ultimele două-trei etape a arătat asta”, a declarat Andrei Vochin, la Orange Sport.

Denis Alibec speră să fie convocat la echipa naţională

Denis Alibec speră să fie convocat la echipa naţională, după ce a marcat o „dublă” de senzaţie în Petrolul – Farul 1-3. Atacantul a ajuns la patru goluri marcate, în ultimele şase runde, şi ţinteşte meciurile „tricolorilor” din această lună. România – Finlanda va fi în exclusivitate pe Antena 1 şi AntenaPlay, pe 23 septembrie, de la ora 21:45.

„Nu eu decid lotul. Sper să fiu acolo. Sunt cam secretoşi, nu am avut nicio discuţie cu selecţionerul. Să sperăm că vom da câţiva jucători, chiar merităm”, a declarat Denis Alibec, la Digi Sport, după partida dintre Petrolul şi Farul.

După cele două goluri marcate în prima repriză a meciului de pe „Ilie Oană”, Denis Alibec a pasat decisiv pentru Enes Sali, care a marcat în minutele de prelungiri.

Denis, pericol public în Petrolul – Farul! Alibec a reușit o dublă de vis la Ploiești

Denis a fost pericol public în prima repriză a duelului Petrolul – Farul. Alibec a reușit o dublă fabuloasă în meciul de la Ploiești, în etapa a 11-a din Liga 1. Atacantul lui Gică Hagi continuă să aibă prestații excelente la formația din Constanța.

Farul a lovit de două ori în prima repriză a partidei cu Petrolul. Ambele goluri au fost marcate de Denis Alibec, internaționalul român adus în această vară la echipa de la Ovidiu.

Alibec a deschis scorul în minutul 11, cu un șut la colțul lung din interiorul careului. Fostul vârf de la FCSB a fost servit de Louis Munteanu, care a profitat de o dezorganizare în defensiva „lupilor galbeni”.

Denis Alibec a ieșit din nou la rampă în minutul 35, când a reușit o execuție de senzație din colțul careului. Atacantul de 31 de ani a șutat puternic, de pe loc, la colțul lung, fără speranțe pentru portarul Vâlceanu.

Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

0:25

Daniel Bîrligea, în extaz după ce a marcat primul său gol la FCSB: „Asta am vrut să arăt!”. Cui a dedicat victoria

0:21

Darius Olaru, prima reacţie după „dubla” de vis din FCSB – RFS 4-1: „Era cel mai uşor meci!” Mesaj pentru Ştefănescu şi Bîrligea

0:09

„Un moment greu!” Vlad Chiricheş, dezvăluiri despre suferinţa prin care a trecut la FCSB. Cât l-au afectat criticile lui Becali

23:55 26 sept.

Cum arată clasamentul din grupa de Europa League, după prima etapă! FCSB, peste favoritele competiţiei

23:50 26 sept.

Tottenham, victorie clară cu Qarabag, după ce Drăguşin a fost eliminat! Ajax a făcut spectacol cu Beşiktaş! Rezultatele serii

23:45 26 sept.

Darius Olaru, dublă de senzaţie în FCSB – RFS! Florin Tănase i-a dat un assist genial căpitanului roş-albaştrilor

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele