Emil Săndoi revine în Liga 1! Echipa cu care semnează fostul selecţioner al naţionalei U21

De Bogdan Stănescu
Publicat: 10.09.2024, 18:52

Emil Săndoi / Hepta

Emil Săndoi revine în Liga 1! Fostul selecţioner al naţionalei U21 s-a înţeles cu Poli Iaşi, echipă care se afla fără antrenor după demisia lui Tony da Silva.

Poli Iaşi a suferit o înfrângere umilitoare în ultima partidă de campionat. Hermannstadt – Poli Iaşi s-a încheiat 6-2. Umilinţa l-a făcut pe portughezul Tony da Silva, care reuşise să salveze echipa de la retrogradare sezonul trecut, să renunţe.

Am vorbit cu Emil, mâine dimineață va sosi la Iași. Am încercat să punem un tehnician pe care să-l avem până la finalul campionatului.

Eu zic că am analizat bine. Eu cred în Emil. Cu el, naționala de tineret a jucat multe meciuri la Botoșani. Eu l-am mai dorit și acum doi ani, dar nu a fost să fie.

Dar acum, în acest moment dificil… Nu mă gândeam la începutul sezonului, pentru că eu am crezut în Tony. Am făcut o strategie în vară. Am rămas cumva dezamăgit, dar a fost decizia lui.

A fost și rezultatul rușinos de la Sibiu (n.r. 2-6 cu Hermannstadt), dar privim în față. Avem un program cu Craiova, UTA, CFR, dar sper prin sosirea lui Emil să încercăm să obținem puncte.

Eu sunt îngrijorat că avem 15 goluri primite. Noi avem jucători de calitate. Acum sperăm să ne organizăm bine defensiv.

Cel mai important e să nu luăm gol. Craiova are jucători în formă. Vor veni să joace la Iași, dar niciun meci nu seamănă cu altul”, a declarat Cornel Șfaițer pentru digisport.ro.

Emil Săndoi a antrenat-o pe Chindia în perioada 2020-2022. În perioada august 2022 – iunie 2023, Săndoi a fost selecționerul României U21.

Tony da Silva şi-a dat demisia de la Poli Iaşi! Şi-a anunţat decizia chiar în vestiar

Tony da Silva şi-a dat demisia de la Poli Iaşi. Antrenorul în vârstă de 43 de ani şi-a anunţat decizia chiar în vestiar, după un antrenament.

Preşedintele de la Poli Iaşi i-a acordat în continuare încredere lui Tony da Silva, însă tehnicianul a luat decizia de a se despărţi de formaţia din Copou.

„Mulțumim, Tony da Silva!

Contractul dintre antrenorul principal Tony da Silva și clubul nostru s-a încheiat, la solicitarea tehnicianului.

„Pentru binele echipei Poli Iași, am decis să închei, astăzi, contractul. Vă mulțumesc tuturor, de la cei din club până la suporteri, pentru colaborare, pentru încurajări și pentru critici. Doresc tot ce este mai bun pentru Poli, iar în acest moment simt că aceasta e decizia înțeleaptă. Momentele frumoase trăite aici nu mi le poate lua cineva și vor rămâne mereu în amintirea mea.”, a spus tehnicianul portughez.

Tony da Silva a semnat contractul cu Poli pe 1 aprilie, în acest an, și sub comanda sa echipa a reușit menținerea în Superligă după rezultatele înregistrate în ultimele etape din sezonul trecut. Apreciem munca sa în Copou și îi dorim mult succes în carieră”, a anunţat Poli Iaşi, pe Facebook.

Eşecul usturător suferit în duelul cu Hermannstadt l-a determinat pe Tony da Silva să ia decizia de a pleca de la Poli Iaşi. Sibienii i-au învins pe moldoveni cu scorul categoric de 6-2, în ultima etapă.

FC Hermannstadt a reuşit scorul campionatului, 6-2 cu Poli Iaşi

FC Hermannstadt a reuşit scorul campionatului, 6-2 cu Poli Iaşi! Fondată în 2015, Hermannstadt nu a marcat niciodată până acum 6 goluri într-un meci din Liga 1. Hermannstadt a promovat în prima ligă în 2018. În sezonul 2020-2021 a retrogradat în Liga 2, după ce a încheiat campionatul pe locul 14. A revenit în Liga 1 după doar un sezon petrecut în Liga 2.

Multe goluri la Sibiu, acolo unde gazdele de la Hermannstadt au condus cu 2-0 în minutul 9, după un început incredibil. Silviu Balaure a deschis scorul în minutul 3, iar Ronaldo Deaconu a făcut 2-0 în minutul 9. În minutul 23 a fost validat şi al treilea gol al meciului, reuşit de Ianis Stoica, cu patru minute mai devreme.

Scorul pauzei a fost însă 4-1 pentru gazde, Aurelian Chiţu înscriind şi el, în minutul 42, iar ieşenii au replicat prin Teixeira, în minutul 45+4, relata news.ro.

Silviu Balaure a reuşit dubla în minutul 58, pentru ca Robert Popescu să înscrie în minutul 78, scor 6-1. Până la final ieşenii au mai înscris odată, în minutul 82, prin Stefanovici, şi FC Hermannstadt a învins pe Poli Iaşi cu 6-2. Elevii lui Măldărăşanu au ajuns la 11 puncte şi sunt pe locul 5, în vreme ce Poli Iaşi este pe 13, cu 7 puncte.

• WTT Champions Macao 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 9 - 15 septembrie
  • Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului este în perioada 13 - 15 septembrie, live în AntenaPLAY
  • Va ieși România pe primul loc în grupa ei din Liga Națiunilor?

22:14

„A schimbat radical!” Mihai Stoica l-a contrazis pe Gigi Becali şi a numit jucătorul care a făcut diferenţa în România – Lituania

21:59

„Un început excelent” Reacţia lui Victor Piţurcă după primele două meciuri ale lui Lucescu la naţională! Ce a spus de Mitriţă

21:48

LIVE SCOREOlanda – Germania 1-0 se joacă ACUM. Duel de foc în Liga A din Nations League. Spectacol la Amsterdam

21:30

VideoViva Las Vegas! Americanii promit spectacol total la Marele Premiu al Las Vegas-ului! Anul trecut Verstappen a câştigat cursa

21:27

Radu Drăguşin, remarcat de englezi după meciurile la echipa naţională! La ce trebuie să se aştepte internaţionalul român

21:15

Suma uriaşă pe care Gigi Becali trebuie să i-o plătească lui Neluţu Varga dacă Daniel Bîrligea va juca împotriva lui CFR Cluj!

1 FotoSuma uriaşă pe care o va primi Georgina Rodriguez, lunar, de la Cristiano Ronaldo, dacă se vor despărţi! Totul a fost dezvăluits 2 VIDEOKosovo – România 0-3. Start perfect pentru Mircea Lucescu în drumul spre World Cup 2026. Man, Răzvan Marin şi Drăguş, decisivis 3 FotoBernadette Szocs, meci infernal la WTT Champions Macao 2024 cu Wang Manyu, campioana en-titre. Cu cine joacă Samaras 4 FotoFosta gimnastă Anda Ivan a făcut anunţul mult aşteptat! Reacţia lui Andrei Ivan a apărut imediat: „Vă iubesc!”s 5 Foto„Nu spune, e ilegal, dragă” Ion Ţiriac a întrerupt-o imediat pe Simona Halep: „Aoleu, da”s 6 Foto„Eram filmat, mi-am pierdut cumpătul!” Momentul uluitor în care Ion Ţiriac s-a decis să le ofere olimpicilor români maşini de luxs

Horoscopul săptămânii 9 septembrie – 15 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele

3 zodii își depășesc provocările din relație între 9 – 15 septembrie 2024. Nativii care pun iubirea pe primul loc