Gică Hagi, contrazis de Marius Avram! Fostul arbitru e de părere că Farul a fost avantajată de Andrei Chivulete în meciul cu Craiova!

De Bogdan Stănescu
Publicat: 14.05.2023, 11:07

Gică Hagi, contrazis de Marius Avram!

Marius Avram, conducând de la centru un meci / Profimedia Images

Gică Hagi a fost contrazis de Marius Avram. Fostul arbitru a declarat că penalty-ul acordat în minutul 81 pentru Universitatea Craiova a fost dictat corect.

Totodată, Marius Avram a susţinut că penalty-ul acordat pentru Farul, în minutul 7, la un presupus fault la Denis Alibec, a fost dictat prea uşor.

Marius Avram a comentat fazele discutabile din Universitatea Craiova – Farul Constanța 1-1.

Fostul arbitru consideră că Denis Alibec a primit pe drept cartonaşul roşu şi că Universitatea Craiova merita penalty-ul acordat de Andrei Chivulete în minutul 81.

În minutul 7, are loc prima fază importantă a meciului. Denis Alibec cade într-un duel cu un adversar, la marginea suprafeței de pedeapsă, Chivulete lasă jocul să continue și apoi e chemat de VAR și decide să acorde lovitura de la 11 metri. Din reluările pe care le putem vedea are loc un contact la nivelul picioarelor între cei doi jucători, un contact destul de ușor, pe care l-aș încadra la categoria ‘soft penalty’, așa cum le numea Roberto Rossetti, președintele arbitrilor UEFA. Este greu de precizat dacă acest contact este suficient pentru a provoca căderea lui Alibec. Lovitura de la 11 metri trebuie să fie clară pentru ca VAR să intervină, nu să căutăm contactul ‘cu lupa”. La genul acesta de fază, recomandarea este să se lase jocul să continue.

Denis Alibec face un gest inexplicabil: fără a fi în lupta pentru minge, își lovește un adversar în cap, din spate, cu brațul. Această lovire se încadrează în legile jocului la ‘comportare violentă’ și a fost bine depistată de Chivulete, care i-a acordat cartonașul roșu.

În minutul 81, într-un duel în suprafața de pedeapsă a Farului, Elvir Koljic joacă mingea, apoi este lovit în picior de Kevin Boli. Jucătorul Farului face un atac neglijent, dar cu suficientă forță și intensitate pentru a se impune acordarea unei lovituri de la 11 metri. Arbitrul Chivulete acordă corect penalty, după intervenția VAR”, a declarat Marius Avram pentru prosport.ro.

Ce a spus Gică Hagi imediat după meci

Gică Hagi a susţinut, după Universitatea Craiova – Farul Constanța 1-1, că oltenii au primit un penalty care nu trebuia acordat.

Eu sunt la cald acum şi voi îmi spuneţi să vorbesc la cald, nu am ce să vorbesc. Trebuie să ne concentrăm. Nu pot să fiu supărat. Am întâlnit o echipă foarte bună, a avut 100 de ocazii, dar le-a avut cu om în minus.

Iar la penalty-ul Craiovei nu cred că a fost. N-a avut contact, intensitate, nimic. A atins mingea şi a căzut. Atât. Nu contează. mergem înainte. Puteau da gol din altele. Îmi daţi voie să îmi dau cu părerea?

În România toată lumea ţipă. Unii se lasă? Dacă ăsta e penalty, atunci orice poate să fie penalty. Când am ieşit în 2017 campioni, portarul a avut o importanţă foarte mare”, a spus Gică Hagi imedat după terminarea jocului.

Gică Hagi s-a enervat la conferința de presă: ”Înseamnă că vorbesc singur și nu mă aude nimeni”

Gică Hagi s-a enervat la conferința de presă, după Universitatea Craiova – Farul 1-1. Denis Alibec a fost eliminat la finalul primei reprize și ”Regele” a răbufnit când a fost întrebat în repetate rânduri ce a vorbit cu golgheterul său, la vestiare.

”Vreți să vorbesc o oră despre subiectul ăsta? Ți-am zis toate părerile mele. Ți-am zis ce gândesc, tot, ce vrei să îți mai zic? Păi ce ți-am zis acum, înseamnă că vorbesc singur și nu mă aude nimeni”, a spus Hagi, la conferința de presă.

Este Răzvan Lucescu cel mai bun antrenor român al momentului?

19
23:32
Gigi Becali a anunţat primul transfer la FCSB: „Vine şi semnează!” Începe asaltul final pentru atacantul de Champions League
19
23:24
„Ştii ce mi-a spus Şucu?” Gigi Becali i-a ironizat pe Marius Şumudică şi Neil Lennon după Rapid – FCSB 2-0
19
23:16
Singurul jucător criticat de Gigi Becali, după Rapid – FCSB 2-0: „Poate îşi găseşte undeva să plece!”
19
22:55
Rapid – FCSB 2-0. Giuleştenii, prima victorie în play-off! Campioana, fără succes în faţa rivalei în acest sezon
19
22:34
Răzvan Lucescu, prima reacţie după titlul câştigat cu PAOK: „Boss, îți mulțumesc din toată inima. E pentru tine ce am reușit
19
22:32
„Eroic!” Reacţia presei din Grecia, după ce PAOK a câştigat titlul! Laude la scenă deschisă pentru Răzvan Lucescu
19
22:17
VideoRăzvan Lucescu, înconjurat de scutieri, după ce PAOK a câştigat titlul pe terenul rivalei Aris. Încăierare generală pe tunel
19
22:01
Răzvan Lucescu, definitiv în istoria lui PAOK după câştigarea titlului! Performanţa pe care nu a mai atins-o nimeni în 98 de ani
19
21:54
Jurgen Klopp, moment genial la despărţirea de Liverpool! A cântat cu fanii pentru noul antrenor al „cormoranilor”
19
21:50
VIDEORăzvan Lucescu este campion în Grecia cu PAOK! Românul a cucerit titlul pe terenul rivalei. Aris – PAOK 1-2 a fost în AntenaPLAY!

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase