Gică Hagi, în culmea fericirii după Farul – Rapid 7-2: „A fost o seară magică! Jucătorii au fost fenomenali”

De Sebastian Cristian
Publicat: 7.05.2023, 0:12

Câţi bani primeşte Farul după calificarea în play-off-ul Conference League

Gică Hagi, la o conferinţă de presă / AntenaSport

Gică Hagi, în culmea fericirii după Farul – Rapid 7-2. Antrenorul „marinarilor” și-a felicitat jucătorii pentru evoluția foarte bună împotriva giuleștenilor. De pe 3 mai 1989 nu a mai primit Rapid cel puţin şapte goluri. Atunci giuleştenii pierdeau cu 2-8 meciul cu rivala Steaua, la care Gică Hagi era pe teren.

Denis Alibec a deschis scorul din penalty, în minutul 3. Imediat s-a făcut remarcat şi Tudor Băluţă, cel care a reuşit o „dublă” (23, 27). Farul a rezolvat soarta meciului la ultimul minut al primei reprize, când a înscris din nou şi Alibec. A fost show după pauză. Cristian Săpunaru a redus din diferenţă (61), după care Alibec a reuşit hat-trick-ul (61). Louis Munteanu a marcat de două ori în 2 minute (75, 77). Rezultatul final l-a stabilit Dugandzic, din penalty, în minutul 86. În urma acestui rezultat, Farul a făcut un pas important spre titlu, ajungând la 46 de puncte în Liga 1.

Gică Hagi, în culmea fericirii după Farul – Rapid 7-2

„A fost o seară magică, frumoasă pentru noi, pentru constănțeni, pentru Farul, pentru toți care au fost la stadion. Am pregătit meciul foarte bine din toate punctele de vedere. Ei au venit puțin cam relaxați, după cele 2 victorii. Am început cu o fază foarte bună, ne-a ieșit totul bine pentru că ne-am pregătit, jucătorii au fost fenomenali.

Toată echipa a jucat bine, dar totul durează o zi în fotbal. De mâine iarași trebuie să fim cu picioarele pe pământ. Acasă jucăm foarte bine. Dacă păstrăm lucrul acesta, suntem periculoși. În deplasare trebuie să încercăm să facem lucrurile pe care le facem și acasă. Vom vedea, avem două zile libere și apoi trebuie să pregătim foarte bine următorul meci”, a declarat Gică Hagi, potrivit digisport.ro.

Farul s-a distanţat la şase puncte de FCSB şi a pus o presiune uriaşă pe roş-albaştri. Pentru constănţeni urmează deplasarea din Bănie, cu Universitatea Craiova. Gică Hagi este mare favorit să câştige titlul cu echipa pe care o patronează şi la care este manager tehnic.

6. Sepsi – 25 de puncte

Denis Alibec, în al nouălea cer după Farul – Rapid 7-2: „Dacă jucăm așa, nu ne poate sta nimeni în față!”

„Am început meciul foarte bine și de asta am reușit să câștigăm. I-am luat prin surprindere la primul gol. Toată săptămână nu m-am gândit deloc că voi marca. Am zis să joc dezinvolt așa cum jucam înainte, că până la urmă, trebuia să-mi iasă.

Era presiune, știam că Rapidul e o echipă foarte bună, mai ales după cele 2 meciuri câștigate. Știam că vor veni aici să lupte, dar noi am făcut un meci foarte bun. Atunci când marchezi în minutul 2, îți dă un impuls foarte bun tot meciul.

Nu mă interesează lupta pentru titlul de golgheter, cel mai mult mă interesează să luăm campionatul. Avem încredere și înainte, chiar dacă am fost puțin dezamăgiți la meciul cu Sepsi. Dacă vom juca așa la toate meciurile, nu ne poate sta nimeni în față”, a declarat Denis Alibec la finalul meciului dintre Farul și Rapid.

Denis Alibec, hat-trick de senzație în Farul – Rapid! Atacantul lui Gică Hagi a făcut un nou meci foarte bun împotriva giuleștenilor

Denis Alibec a reușit un hat-trick de senzație în Farul – Rapid! Atacantul lui Gică Hagi a făcut un nou meci foarte bun împotriva giuleștenilor, după ce mai reușise să înscrie două goluri și în sezonul regulat.

Astfel, Denis Alibec a ajuns la 14 goluri marcate în această ediție de campionat, fiind golgheterul formației lui Gică Hagi.

Denis Alibec a dat tonul în derby-ul de la Ovidiu în minutul 3, atunci când a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri. A urmat o „dublă” reușită de Tudor Băluță, după care Denis Alibec l-a mai învins o dată pe Horațiu Moldovan, în minutul 45. Atacantul liderului din Liga 1 a profitat de o eroare a lui Cristi Săpunaru și a scăpat singur cu goalkeeper-ul advers.

Golgheterul „marinarilor” nu s-a oprit, iar în minutul 61 l-a învins din nou pe Moldovan, după o preluare frumoasă pe piept și un șut excelent din careu. Astfel, Denis Alibec a ajuns la 14 goluri înscrise în această ediție de Liga 1.

Care este cel mai bun antrenor al momentului în fotbalul mondial?

12:23 „Pleacă Dennis Politic de la Dinamo?” Răspunsul dat imediat de Andrei Nicolescu, după victoria cu Csikszereda 11:35 Ce salariu va avea la FCSB primul jucător transferat de Gigi Becali! Campioana a început asaltul pe piaţa transferurilor 11:01 Demitere neaşteptată în Liga a 2-a! Nicolae Dică e gata să revină, „la pachet” cu Dani Coman 10:32 Anunţul italienilor despre viitorul lui Dennis Man şi al lui Valentin Mihăilă! Ce se întâmplă cu cei doi români de la Parma 10:11 Răzvan Lucescu a ieşit la atac, după ce a devenit campion cu PAOK: „Catastrofal! Au fost fotografiaţi!” 9:35 „Nu-l apucă prima zăpadă!” Dumitru Dragomir, mesaj categoric după ce Neil Lennon a fost prezentat la Rapid 9:29 Uitat de lume într-un azil de bătrâni, Irinel Columbeanu a primit o veste uriaşă din partea judecătorilor. Decizia e definitivă 9:11 Adi Popa regretă revenirea la FCSB! Mesajul categoric transmis: „Am cedat presiunii lui Gigi Becali!” 8:37 Ce a răspuns Răzvan Lucescu când a fost întrebat dacă e cel mai bun antrenor român 8:34 Dan Petrescu, sfătuit să-l transfere pe jucătorul lui Dinamo, care a fost huiduit de fani la baraj: „Se ‘bate’ cu Deac!” Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase