Ilie Dumitrescu, impresionat de un tânăr jucător din Liga 1! A remarcat tehnica acestuia de lovire a mingii: „E senzaţională”

Publicat: 24.09.2024, 10:42

Ilie Dumitrescu, impresionat de un tânăr jucător din Liga 1!

Ilie Dumitrescu, în timpul unui eveniment / Profimedia Images

Ilie Dumitrescu e impresionat de un tânăr jucător din Liga 1! Componentul Generaţiei de Aur l-a lăudat pe Rareş Pop, jucătorul Rapidului.

În vârstă de doar 19 ani, Rareş Pop a reuşit o „dublă” cu Unirea Slobozia. Tânărul cotat de transfermarkt.com la 600.000 de euro le-a adus giuleştenilor victoria la Slobozia.

”Rareș Pop este genul de jucător rezervat. Cum are liniște la interviu, are liniște și în fața porții. Christensen i-a dat o pasă foarte bună, iar el a interpretat foarte bine faza. Dacă vă uitați la golul doi, este o execuție de manual.

E ABC-ul fotbalului. Mie mi s-a transmis așa, să întinzi laba piciorului și să încordezi glezna când lovești mingea, plus poziția de sprijin și poziția corpului. Cu astea am început la Petre Mihai. Dacă vă uitați la modul cum finalizează… biomecanica de lovire a mingii este senzațională. Execuție foarte bună”, a declarat Ilie Dumitrescu pentru digisport.ro.

Rareş Pop a marcat în minutele 24 şi 60 în meciul cu Unirea Slobozia. Pentru gazde a marcat Dmytro Pospelov, în minutul 31. Giuleştenii au obţinut o victorie foarte importantă. Ei au urcat pe locul 8 în Liga 1. E a doua victorie a Rapidului în acest sezon. Ambele au fost obţinute cu Marius Şumudică pe bancă, după plecarea lui Neil Lennon. Rapidiştii sunt la 3 puncte de play-off. În acest moment Petrolul e pe locul 6 în Liga 1, cu 15 puncte.

„Am turbat la golul lor!” Marius Şumudică, savuros despre Rareş Pop: „El e ghiocelul, iar eu sunt cu stropitoarea! Să crească!”

Marius Şumudică a avut o primă reacţie după ce a obţinut a doua victorie pe banca Rapidului şi a avut un discurs savuros despre Rareş Pop. Puştiul minune a reuşit o „dublă” de senzaţie în victoria pe care Rapid a obţinut-o în deplasare, scor 2-1, cu Unirea Slobozia.

La finalul partidei, Şumudică a ţinut să îl felicite pe Rareş Pop, care a marcat şi în victoria de la Iaşi a giuleştenilor.

”Pe Rareş Pop l-a călcat Şerbănică la un duel, avea tendonul slab, a tras de el. Trebuie să avem grijă de el. Eu sunt cel cu stropitoarea, el e ghiocelul şi trebuie să crească. Este un băiat extrem de inteligent, a avut o problemă în viaţă, 5 minute a fost în comă şi să nu ai frică şi să dai totul până la epuizare, lumea în iubeşte. Sper ca Daniel Pancu să se califice. Pentru Rareş Pop, U21 va fi o staţie pentru el”, a spus Marius Şumudică pentru sursa citată, imediat după victoria cu echipa antrenată de Adrian Mihalcea.

Unirea Slobozia – Rapid 1-2. Rareş Pop, salvatorul lui Şumudică! Victorie cu emoţii pentru giuleşteni

Pe arena din Clinceni, Rapid a început foarte bine şi după ce Hromada a trimis peste poartă din careu, în primul minut, Hasani a lovit bara în minutul 2. Tot Hasani a fost aproape de gol în minutul 16, pentru ca opt minute mai târziu, Rareş Pop şă deschidă scorul din pasa lui Christensen.

Pospelov a egalat în minutul 31, din careu, dar giuleştenii au trecut din nou în avantaj în minutul 60, când Rareş Pop a şutat sub transversală, din careu. Gazdele au încercat poarta lui Siegrist, dar scorul a rămas neschimbat şi Rapid s-a impus cu 2-1, reuşind a doua victorie a sezonului.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

0:25 27 sept.

Daniel Bîrligea, în extaz după ce a marcat primul său gol la FCSB: „Asta am vrut să arăt!”. Cui a dedicat victoria

0:21 27 sept.

Darius Olaru, prima reacţie după „dubla” de vis din FCSB – RFS 4-1: „Era cel mai uşor meci!” Mesaj pentru Ştefănescu şi Bîrligea

0:09 27 sept.

„Un moment greu!” Vlad Chiricheş, dezvăluiri despre suferinţa prin care a trecut la FCSB. Cât l-au afectat criticile lui Becali

23:55

Cum arată clasamentul din grupa de Europa League, după prima etapă! FCSB, peste favoritele competiţiei

23:50

Tottenham, victorie clară cu Qarabag, după ce Drăguşin a fost eliminat! Ajax a făcut spectacol cu Beşiktaş! Rezultatele serii

23:45

Darius Olaru, dublă de senzaţie în FCSB – RFS! Florin Tănase i-a dat un assist genial căpitanului roş-albaştrilor

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele