„Mi-ar fi convenit” Ioan Andone, verdict după Dinamo – Rapid 0-0. Legenda „câinilor” a fost în tribune la derby-ul de pe Arena Națională

De Alexandra Costea
Publicat: 23.12.2024, 9:23

Ioan Andone

Ioan Andone a spus cine trebuia să câștige derby/ul dintre Dinamo și Rapid

Ioan Andone / Profimedia

Ioan Andone, fostul mare jucător al lui Dinamo, a asistat din tribune la derby-ul dintre Dinamo și Rapid, încheiat cu scorul de 0-0. La finalul partidei de pe Arena Națională, „Fălcosul” a dezvăluit cine trebuia să fie marea câștigătoare a serii.

Reclamă

Fostul fotbalist în vârstă de 64 de ani a apreciat cum arată echipa antrenată de Zeljko Kopic, susținând că ar fi meritat victoria în fața giuleștenilor.

Reclamă

Ioan Andone a spus cine ar fi trebuit să câștige derby-ul dintre Dinamo și Rapid

Ultimul antrenor care a reușit avut succes cu Dinamo, Ioan Andone a mărturisit că formația din Ștefan cel Mare s-a prezentat mai bine în acest derby. Mai mult, tehnicianul a analizat desfășurarea jocului, concluzionând că victoria ar fi trebuit să le revină „câinilor”. De asemenea, legenda din Ștefan cel Mare a subliniat principalele calități care fac din elevii lui Kopic o echipă puternică în campionat.

De asemenea, „Fălcosul” a analizat schimbările din ultimele șase luni care au avut loc la Dinamo.

„Meciul a avut intensitate, a avut ritm, le-a lipsit golul. Cine ar fi înscris prima putea câștiga clar meciul! Per ansamblu, Dinamo a fost mai bună!

Rapid a avut prima repriză bună, a început mai bine, a avut bară, a avut ocazii, după care Dinamo a echilibrat și a condus meciul. Cred că o victorie a lui Dinamo era corectă!

Dinamo putea trece pe primul loc, Rapid putea intra în play-off… Forțele au fost echilibrate în teren. Mi-ar fi convenit să câștige Dinamo, recunosc.

Dinamo are un antrenor fantastic, e o echipă omogenă, are relații de joc foarte bune, au construcție bună. Politic a prins curaj, Politic joacă foarte bine. Încet, încet, vârfurile echipei au început să se vadă și asta i se datorează antrenorului, în primul rând. Iar acolo a fost tot timpul a fost coeziune între galerie și echipă”, a declarat Ioan Andone, pentru gsp.ro.

„Câinii”, noi explicaţii după scandalul uriaş din finalul derby-ului cu Rapid!

Cristi Costin a amintit de o fază asemănătoare petrecută în prima repriză. Astrit Selmani a fost împins pe gazon de către Marian Aioani. Arbitrul a intervenit şi i-a acordat cartonaş galben portarului de la Rapid.

Fundaşul „câinilor” a subliniat că adversarul său ar fi trebuit de asemenea să fie eliminat, ţinând cont de faptul că Raul Opruţ a văzut cartonaşul roşu după ce a făcut acelaşi lucru.

„Chiar am vorbit cu cineva pe tunel… Mai în glumă, mai în serios, i-am zis că mai stau un pic și mă cheamă înapoi (n.r. Marin Barbu îl trimisese inițial la vestiare). Și chiar așa a fost! Nu știu ce a văzut domnul arbitru.

Știu, în schimb, că nu i-am făcut nimic (n.r. rapidistului Aaron Boupendza, pe care l-a împins alături de Opruț). A fost o atingere de la distanță în zona abdomenului, dar n-a fost de «roșu» niciodată!

Dacă la mine era de «roșu», atunci la portarul lor, în prima repriză, ce mai era? (n.r. faza în care Aioani l-a trântit pe Selmani).

A fost dorință mare, am fi terminat pe primul loc dacă reușeam, să câștigăm. A fost un meci cu miză, sunt orgolii, sunt nervi, se trăiește altfel!”, a declarat Cristi Costin, după Dinamo – Rapid 0-0.

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    0:44

    „A fost ultimul meci cu Real în Liga Campionilor?” Răspunsul lui Carlo Ancelotti! Ce a spus de viitor

    0:24

    „O noapte istorică” Declan Rice, după ce Arsenal a eliminat-o pe Real Madrid: „Vrem trofeul”

    0:00

    Arsenal – PSG și Barcelona – Inter, în semifinalele Champions League! Dueluri „de foc” pentru marea finală

    23:55 16 apr.

    Real Madrid – Arsenal 1-2 și Inter – Bayern Munchen 2-2! Deţinătoarea trofeului, OUT din Ligă!

    23:48 16 apr.

    Lautaro Martinez a înscris în Inter – Bayern Munchen şi a atins o bornă impresionantă!

    23:26 16 apr.

    Harry Kane a deschis scorul în Inter – Bayern Munchen! Cifre uriaşe pentru starul englez

    1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 3 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls 6 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats