„Nu asta e important” Baba Alhassan, sincer după victoria lui FCSB cu FC Voluntari: „Întotdeauna simţim o presiune”

De Alex Masgras
Publicat: 29.02.2024, 23:42

Baba Alhassan, sincer după victoria lui FCSB cu FC Voluntari: Întotdeauna simţim o presiune

Baba Alhassan, sincer după victoria lui FCSB cu FC Voluntari: "Întotdeauna simţim o presiune"

Baba Alhassan, în timpul unui meci / Profimedia

Baba Alhassan a fost sincer după victoria lui FCSB cu FC Voluntari. Mijlocaşul transferat în această iarnă de la FC Hermannstadt a fost introdus la pauza meciului în locul lui Tavi Popescu.

Alhassan a intrat la 1-0 pentru echipa lui Nicolae Dică şi a pasat decisiv la primul gol marcat de Florinel Coman, care a fost autorul unei duble.

La finalul partidei, Alhassan a declarat că FCSB ar fi trebuit să practice şi în prima repriză jocul din partea secundă şi se bucură că a reuşit să paseze decisiv la reuşita lui Coman, chiar dacă pe primul loc pune victoria echipei.

Mai mult, Alhassan a recunoscut că jucătorii liderului din Liga 1 simt o presiune. În acest moment, FCSB se află pe locul 1, cu 61 de puncte, la 10 puncte deasupra celor de la Rapid:

„O victorie importantă pentru noi. E important că am rezolvat meciul în repriza a doua şi am luat cele 3 puncte.

În repriza a doua am jucat aşa cum trebuia să jucăm tot timpul. Am reuşit să îi dau o pasă de gol şi el a reuşit să înscrie un gol foarte frumos. Nu e important dacă dau eu assist sau dacă dau gol, important e să câştige echipa.

Întotdeauna simţim o presiune. Dacă pierdem sau facem un egal, se micşorează diferenţa de puncte. Încercăm să mărim diferenţa. Cel mai important e să ajungem acasă cu bine şi să ne refacem înaintea meciului cu Petrolul”, a declarat Baba Alhassan, la digisport.ro.

Florinel Coman l-a lăudat pe Elias Charalambous, după FC Voluntari – FCSB

Florinel Coman l-a lăudat pe Elias Charalambous, după FC Voluntari – FCSB. Liderul din Liga 1 s-a impus cu 2-1 pe terenul echipei lui Nicolae Dică, după ce a fost condusă cu 1-0.

La finalul meciului de la Voluntari, Florinel Coman a declarat că revenirea se datorează echipei şi l-a lăudat pe Elias Charalambous, pentru tactica schimbată la pauză.

După primele 45 de minute, FCSB i-a introdus pe Radaslavescu, Baba Alhassan şi Miculescu, cei care i-au înlocuit pe Mihai Lixandru, Tavi Popescu şi Luis Phelipe:

„Un meci întors de echipă. Un meci pe care l-am tratat superficial în prima repriză, lispiţi de curaj. Am pierdut mijlocul terenului. În a doua repriză a schimbat tactica şi i-a ieşit, chiar e tare.

E o seară perfectă, dar trebuia să ne facem meciul uşor din primele minute. Am ştiut cum să gestionăm, nu am căzut psihic la pauză.

(n.r. cum a fost revederea cu Colţescu) La început grea, după a devenit mai prietenos”, a declarat Florinel Coman, după meciul cu FC Voluntari, la digisport.ro.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

9
23:02
Sorana Cîrstea, în turul 3 de la Roma! Victorie fără emoţii pentru româncă în meciul cu Brenda Fruhvirtova
9
22:41
Emmanuel Macron, anunţ despre viitorul lui Kylian Mbappe: „Am pus presiune maximă”
9
22:11
„România în semifinale la EURO 2024?” Reacţia imediată a lui Mihai Stoichiţă. Meciul de care depinde soarta tricolorilor
9
21:37
Jaqueline Cristian, revenire de excepţie la Roma! S-a calificat în turul 3 şi va juca contra numărului 3 WTA
9
21:21
FotoCristi Tănase, lovitură totală primită de la femeia care l-a ţinut la uşă, fără doi dinţi. Nu îşi poate vedea nici propria fiică
9
21:14
Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! La câţi sportivi a ajuns delegaţia României
9
20:48
Mihai Stoica a oferit detalii spectaculoase despre petrecerea de titlu a FCSB-ului: „Aşa interes n-a fost niciodată. Incredibil!”
9
20:46
Echipa care vrea să fie surpriza la Campionatul Mondial de Hochei are planuri mari: „Suntem ambiţioşi”
9
20:26
Previziunile lui Gică Hagi, înainte de EURO 2024. „Regele” ia în calcul o surpriză uriaşă: „Să nu fie dezamăgirea turneului!”
9
19:55
VideoDarius Olaru vrea un film şi cu FCSB, după ce a câştigat titlul: „A fost un an de neuitat”

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției