Penalty controversat cu care Mircea Rednic a răpus-o pe Dinamo! Ce s-a întâmplat în prelungirile meciului câştigat de UTA

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 6.11.2023, 20:12

Penalty controversat cu care Mircea Rednic a răpus-o pe Dinamo

Momentul în care Josue Homawoo ar fi făcut henţ în careu / Captură Orange Sport

Penalty controversat cu care Mircea Rednic a răpus-o pe Dinamo, în etapa a 15-a a Ligii 1. „Puriul” a câştigat duelul cu fosta sa echipă după o fază extrem de încinsă. „Câinii” au ajuns la 9 meciuri la rând fără victorie în campionat şi sunt pe penultimul loc în clasament.

În minutul 89, arădenii au primit un penalty. Mingea a fost centrată în careu şi a părut a lovi mâna fundaşului central din Togo, Josue Homawoo. Jucătorii de la UTA au cerut penalty, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. La prima întrerupere a partidei, Andrei Moroiţă a aşteptat indicaţii din cabina VAR.

După mai multe minute de întrerupere a jocului, „centralul” a fost chemat la marginea terenului pentru a revedea faza. A urmărit reluările şi a decis că Josue Homawoo a făcut henţ în careu. A arătat imediat punctul cu var.

Brazilianul Marcelo Freitas şi-a asumat răspunderea şi a transformat penalty-ul în gol. A făcut 2-1 în minutul 90+4 şi i-a adus victoria echipei sale.

UTA a obţinut al doilea succes la rând şi a făcut un salt important în clasament. Chiar dacă era lângă Dinamo, cu cele trei puncte a urcat până pe locul 10.

Pentru UTA au marcat Micovschi, în minutul 81, şi Marcelo Freitas, în minutul 90+4, dintr-un penalty acordat după consultarea VAR. Golul dinamoviştilor a fost înscris de Politic, în minutul 8.

Şefii lui Dinamo, gata să facă transferuri pe „bandă rulantă”

Şefii lui Dinamo sunt gata să facă mai multe transferuri în perioada de mercato din iarnă, pentru a evita retrogradarea. Andrei Nicolescu a dezvăluit că e dispus să aducă şi zece jucători, în cazul în care Ovidiu Burcă îi va cere asta.

Dinamo traversează o perioadă dezastruoasă, şi nu a mai obţinut o victorie din luna august.

Nivelul salarial va crește cu 30-40% față de vară. E rușinos, din punct de vedere sportiv, ce se întâmplă. Dar acum spre deosebire de vară avem și predictibilitate pe ce facem la Dinamo.

Atunci erau 6 milioane de euro incluși la masa credală. Dacă se va decide că ne trebuie 8 jucători, aducem si vor fi financiar peste ce și-a asumat acționariatul în vară. Dacă vor fi 4 jucători, va fi la fel. Dacă 10 jucători ar veni și ar pleca, echilibrul s-ar schimba.

Pentru condițiile create, nu există opțiunea retrogradării. Dacă ne spun (n.r. – Burcă și Glăvan) că avem nevoie de 10 jucători, vom face asta. 100% suntem pregătiți și de retrogradare, dar ar fi un dezastru clar.

Vrem să ieșim din pasa sportivă rușinoasă. Îmi este rușine să mai vorbesc, suntem în criză, orice mesaj aș vrea să transmit mai departe, sportiv suntem foarte jos”, a declarat Andrei Nicolescu, conform dinamo1948.com.

Care este cel mai bun antrenor al momentului în fotbalul mondial?

20:42 „Dacă aş antrena o echipă mare, Ianis Hagi ar fi primul transfer!” Gică Hagi, fascinat de fiul său: „Cel mai bun cu Real Madrid” 20:21 Gică Hagi, anunţ de ultimă oră despre transferul lui Denis Alibec: „Am vorbit cu el” 20:14 Neil Lennon, tot mai aproape să îl piardă pe Albion Rrahmani. O forţă a Europei negociază transferul golgheterului de la Rapid! 20:07 Imagine URIAŞĂ cu Gică Hagi la Ambasada SUA din România. Mesajul superb pentru „Rege” 19:20 Carlo Ancelotti are trei variante de transfer pentru a-l înlocui pe Toni Kroos la Real Madrid! Şi-a pregătit deja şi „planul B” 19:20 AS.ro LIVE | Răzvan Raţ este invitatul lui Dan Pavel, de la 10:30. Dezvăluiri de senzaţie a fostului internaţional român 18:59 McLaren, omagiu pentru Ayrton Senna la Marele Premiu de Formula 1™ al Principatului Monaco. Anunţul făcut de britanici 18:19 Dan Şucu a decis cine va fi noul preşedinte al Rapidului! Surpriză de proporţii pregătită după înlăturarea lui Daniel Niculae 18:11 „Ferguson, stai liniştit că nu-l iei nici cu 5 milioane de euro!” Adrian Mititelu, ironie devastatoare pentru Gigi Becali 17:52 Daniel Opriţa s-a înţeles cu şefii lui CSA Steaua şi a semnat! „Revoluţie” la echipa din Ghencea Vezi toate știrile

Care sunt cele mai norocoase zile în această vară pentru fiecare zodie. Ce arată astrele

Zodii care au așteptări mari de la viața lor. Nativii care nu se mulțumesc cu puțin