„Puteam paria două milioane de euro” Ioan Andone, şocat de meciul Rapid – CFR Cluj: „Nu puteam să cred”

De Alex Masgras
Publicat: 9.04.2024, 20:49

Ioan Andone, şocat de meciul Rapid - CFR Cluj: Nu puteam să cred

Ioan Andone, şocat de meciul Rapid - CFR Cluj: "Nu puteam să cred"

Ioan Andone, în timpul unei conferinţe de presă / Hepta

Ioan Andone a fost şocat de meciul Rapid – CFR Cluj, încheiat cu victoria formaţiei din Gruia, scor 4-1. Clujenii veneau după rezultatul şocant de la Hunedoara, acolo unde Corvinul s-a impus cu 4-0 în sferturile Cupei României.

După acest meci, Adrian Mutu şi-a dat demisia, dar echipa a reuşit să arate altă faţă la meciul din Giuleşti. Răspunsul formaţiei din Gruia a fost impecabil, deoarece conducea cu 4-0 la pauză.

„Puteam paria două milioane de euro” Ioan Andone, şocat de meciul Rapid – CFR Cluj: „Bergodi ar trebui să facă ceva”

Ioan Andone, fost antrenor al celor două echipe, a declarat că a fost şocat de ce a văzut în timpul partidei din Giuleşti. Acesta a recunoscut că nu se aştepta ca formaţia din Gruia să conducă cu 4-0 la pauză şi că aşteaptă ca Bergodi să ia măsuri, după ce Rapid a pierdut primele trei meciuri din play-off:

„Ce a putut să facă CFR-ul e incredibil, nu mă așteptam să câștige așa cu Rapid. La Hunedoara a jucat groaznic. Nu puteam crede că CFR conduce cu 4-0 la pauză la Rapid acasă. S-a transformat echipa, au avut altă atitudine.

Puteam paria două milioane de euro că nu va conduce CFR cu 4-0 la pauză la Rapid acasă. Cum să te bată Corvinul cu 4-0? Îți dă un gol la întâmplare, te bate la un gol, mai înțeleg, dar cum să mai dea 3 goluri în repriza a doua?

Rapidul e Rapid, dar nu mă așteptam chiar la asta. Credeam că e candidată la titlu. Uite ce transformare. Lot valoros, același antrenor, și a pierdut 3 meciuri la rând. Uite ce greșeli se fac și acolo. Iar jucătorii sunt buni. Bergodi ar trebui să facă ceva, nici măcar un egal nu a obținut în meciurile astea”, a declarat Ioan Andone, la digisport.ro.

Conducerea lui Rapid, ultimatum pentru Cristiano Bergodi: „Nu vom ţine cont de clauze”. Ce obiectiv i-a rămas italianului

La începutul sezonului, Rapid a anunţat că are ca obiectiv clasarea pe locurile 1-3 şi câştigarea Cupei României. În Cupa României, giuleştenii s-au oprit în grupe, iar în campionat se află pe locul 4, la 3 puncte de Universitatea Craiova şi CFR Cluj.

Victor Angelescu, acţionarul minoritar de la Rapid, a anunţat că nu clauzele îl ţin pe Cristiano Bergodi la echipă şi, în cazul în care conducerea va dori să îl demită, acest lucru se va întâmpla:

„Cu toții trebuie ne gândim la ce am făcut greșit, de la antrenor, la jucători și la noi. Nici Bergodi nu a înțeles ce s-a întâmplat cu CFR (n.r. – scor 1-4), nu a pregătit meciul să pierdem. El e antrenorul și trebuie să găsească soluția pentru a ieșit cât mai repede din situația asta.

Cristiano nu a pierdut controlul vestiarului, el poate să revitalizeze situația. Nu am avut de gând să-l demitem. Am avut o ședință în care am hotărât să îi mai dăm șanse, mergem pe mâna lui. Vom respecta contractul, nu va exista să nu demitem un antrenor din cauze financiare. Și antrenorii își negociază anumite clauze. Dacă vom decide să-l demitem, nu vom ține cont de clauze.

Există o clauză de reziliere. Noi am avut obiectiv locurile 1-3 și Cupa României. Am avut o discuție cu Cristiano, ne-a spus părerea lui. A făcut și el greșeli. Am avut niște discuții cu el. Sper să nu se întâmple să nu mai avem șanse matematice la podium înainte de ultimele etape.

Ar trebui să pierdem vreo 3 meciuri la rând. Dacă nu se va îndeplini obiectivul, ne gândim la schimbare, ar fi un an total ratat. Dacă obiectivul e ratat, normal că trebuie o schimbare”, a declarat Victor Angelescu, la digisport.ro.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16
22:51
Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00). Românul, condamnat să câştige
16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe
16
21:49
Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!”
16
21:28
BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului
16
21:19
VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV
16
21:06
„Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată
16
20:48
Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta