Rapid, cea mai drastică înfrângere de după Revoluție! De când nu au mai încasat alb-vișinii șapte goluri

Cosmin Olteanu Publicat: 7 mai 2023, 9:38

Comentarii
Rapid, cea mai drastică înfrângere de după Revoluție! De când nu au mai încasat alb-vișinii șapte goluri

Farul - Rapid / Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Rapid a suferit cea mai drastică înfrângere de după Revoluție! În etapa a 7-a din play-off-ul Ligii 1, Rapid a fost învinsă de Farul Constanța cu un scor neverosimil, 2-7. Pentru Farul, au marcat Denis Alibec (trei goluri), Tudor Băluță (două goluri) și Louis Munteanu (două goluri), în timp ce reușitele oaspeților au fost semnate de Cristian Săpunaru și Marko Dugandzic.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ultima înfrângere, de o asemenea proporție, înregistrată de Rapid, a avut loc în anul 1989.

Rapid, cea mai drastică înfrângere de după Revoluție

Sâmbătă, Rapid a bifat una dintre cele mai negre seri din istoria sa, fiind învinsă cu scorul de 2-7 de liderul Ligii 1, Farul Constanța. Ultima dată când giuleștenii încasau cel puțin șapte goluri avea loc pe data de 3 mai 1989.

În acel meci, Steaua se impunea în fața Rapidului, în Giulești, cu scorul de 8-2, în etapa a 25-a din campionatul intern. Atunci, pentru Steaua, marcau Pițurcă (trei goluri), Rotariu (două goluri), Dan Petrescu, Lăcătuș și Balint. Pentru Rapid, pe tabela de marcaj, își treceau numele Ciolponea și Goanţă.

Adrian Mutu, explicaţii după umilinţa suferită în Farul – Rapid 7-2

Adrian Mutu, antrenorul Rapidului, a vorbit despre evoluția catastrofală pe care elevlii săi au avut-o în fața liderului din Liga 1.

Reclamă
Reclamă

„Am început jocul cum nu se putea mai prost. În secunda 30 a fost penalty. Sunt prea puţine lucruri de spus. Pe lângă faptul că Farul are calitate, le-am mai făcut şi cadouri. A fost o seară de coşmar pentru noi. E un rezultat care te zgârie în orgoliu. Prea multe nu avem de spus, mai mult decât arată tabela.

Au fost şi greşeli personale. Le-a şi ieşit tot, le-am făcut şi noi cadouri. Nu am reuşit să oprim iureşul lor. Prea multe acum nu sunt de spus, nimănui nu îi convine. Suntem toţi foarte supăraţi de rezultat. O să analizăm mâine. Într-adevăr nu ne convine rezultatul, dar sunt aceiaşi jucători care au câştigat cu FCSB şi CFR Cluj.

Eu nu caut scuze. Putem să spunem multe lucruri, dar cred că rezultatul e prea mare, ne loveşte în orgoliu. Trebuie să analizăm ce s-a întâmplat. Se întâmplă, s-au întâmplat şi la case mai mari. E seara aia de coşmar în care pe lângă că nu intră mingea în poartă, dar mai şi primeşti.

Reclamă

Sunt seri în care câştigi şi sunt seri în care înveţi. Nu avem ce face. E greu de digerat această victorie şi ne-a zguduit orgoliul. Ne pare rău pentru suporteri, au venit aici şi chiar ne-au încurajat la sfârşitul meciului. Ne simţim datori”, a declarat Adrian Mutu, pentru digisport.ro.

Mihai Stoica: „Diferenţă colosală!”

Spuneam înainte că văd o diferenţă între echipe, între cum joacă Farul pe teren propriu şi cum joacă Rapid în deplasare. 7 Up! Diferenţă colosală, abisală.

Eu am văzut o diferenţă de atitudine, unii au jucat foarte tare, agresiv. Aici meciul a început de la 1-0. Mai rar să vezi că Rapid ia gol la prima fază a meciului. Nu vreau să fiu greşit înţeles, doar că s-au prezentat soft.

(n.r. A fost blat?) Aş jigni echipa care a câştigat de maniera asta. Prefer să nu comentez astfel de idei, pentru că nu ştiu, nu ştiu ce s-a întâmplat în vestiarul Rapidului. Farul a avut un adversar la îndemână. Rapid a arătat ca o echipă pentru care s-a terminat sezonul şi s-a dus doar să se prezinte”a spus și Mihai Stoica, oficialul celor de la FCSB, despre partida Farul – Rapid 7-2, pentru orangesport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Mai are nevoie FCSB de transferuri, după eliminarea din Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:25

Tragerea la sorți a play-off-ului Conference League | CFR Cluj, posibil duel „de foc”. Craiova și-a aflat și ea adversara

14:40

Carlos Alcaraz n-a mai jucat de aproape patru luni, dar a urcat în clasamentul ATP. Pe cine a depășit

14:21

Şi Federaţia Engleză de Fotbal urmează să retragă sprijinul pentru realegerea lui Gianni Infantino

14:20

Tragerea la sorți a play-off-ului Europa League | Universitatea Craiova a aflat cu cine ar putea juca

13:52

Oficial. FCSB a transferat un nou portar. Mutare surpriză făcută de Gigi Becali

13:34

Jucătorul care urmează să semneze cu Dinamo. Andrei Nicolescu a confirmat: „Ne-am înțeles”

1 „Mizerie în baie, păr pe chiuvetă…” Simona Halep, implicată într-un imens scandal 2 Englezii, verdict fără dubii după debutul lui Andrei Coubiș la Lincoln City: „Actorul principal” 3 „Se vede că e fotbalist”. Noul transfer de la Universitatea Craiova care l-a cucerit pe Florin Prunea 4 Ce i-a adus, de fapt, sfârșitul lui Mircea Lucescu. Nepotul acestuia a dezvăluit totul: „Ăsta este adevărul” 5 VIDEO„Nu știu cum a reușit”. Louis Munteanu, assist uluitor în MLS. Comentatorilor nu le-a venit să creadă 6 Oficial. Meciul CFR Cluj – U Cluj a fost amânat. Când a fost reprogramat de LPF
Citește și