Rapid – FCSB va fi arbitrat de Istvan Kovacs. Revenire importantă pentru Adrian Mutu

Publicat: 19.07.2022, 15:30

Istvan Kovacs, în timpul unui meci

Istvan Kovacs va arbitra și la Cupa Mondială din 2022

Istvan Kovacs, în timpul unui meci / Profimedia

Rapid – FCSB, derby-ul etapei a doua din Superliga României, va fi arbitrat de Istvan Kovacs, cel mai bine cotat arbitru român al momentului.

Rapid – FCSB se joacă duminică, de la ora 21:30, LIVE TEXT pe www.as.ro. Conform prosport.ro, la centru se va afla Istvan Kovacs.

Rapid – FCSB va fi arbitrat de Istvan Kovacs

Istvan Kovacs a arbitrat și ultimul derby dintre cele două formații, disputat în decembrie 2021, câștigat cu 3-1 de FCSB. Atunci, a dictat penalty pentru Rapid în prelungirile primei reprize și l-a eliminat pe Junior Morais în minutul 77 pentru cumul de cartonașe.

În sezonul trecut, FCSB a câștigat șase din cele șapte partide în care a fost arbitrată de Istvan Kovacs. La Rapid s-a aflat la centru doar de două ori, iar giuleștenii n-au câștigat nicinul dintre meciuri.

În prima etapă din noul sezon, FCSB a remizat cu U Cluj pe Arena Națională, 1-1, în timp ce Rapid a fost învinsă în Gruia de campioana CFR Cluj, 0-1.

Cristian Săpunaru revine după suspendare

Rapid a primit o veste excelentă chiar înaintea derby-ului cu FCSB. Cristian Săpunaru și-a ispășit cele două etape de suspendare după ce a fost eliminat în meciul cu FC U Craiova 1948 din finalul sezonului trecut.

Căpitanul Rapidului a devenit astfel eligibil pentru duelul cu marea rivală.

Săpunaru a marcat golul Rapidului din derby-ul pierdut cu FCSB în decembrie, 1-3. Reușitele roș-albaștrilor au fost semnate de Florin Tănase („dublă”) și Ianis Stoica.

Rapid s-a răzgândit! Câte bilete îi mai oferă FCSB-ului, la derby-ul din Giuleşti

Oficialii celor de la Rapid le-au făcut o surpriză fanilor, şi le vor suplimenta numărul de bilete, alocat pentru meciul cu FCSB. Astfel, echipei oaspete, le vor fi acordate doar 600 de bilete, în sectorul destinat lor.

„Avem o surpriză pentru suporterii noștri! La meciul de duminică, cu FCSB, am decis să le oferim oaspeților doar 600 de locuri, în sectorul destinat acestora, astfel încât vom suplimenta numărul de locuri pentru rapidiști cu 2400”, a fost anunţul transmis de cei de la Rapid, pe pagina oficială de Facebook.

Totodată, pentru a se evita altercaţiile între suporteri din timpul partidei, „giuleştenii” au anunţat ca va exista o zonă liberă între sectorul destinat fanilor FCSB şi sectorul fanilor rapidişti.

Între sectorul oaspeților și cel al suporterilor rapidiști de la Peluza Sud va exista o zonă tampon, de 800 de locuri”, au mai completat cei de la Rapid.

20:52 FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Pavol Safranko a marcat un hattrick în prima repriză din Farul – Sepsi 20:28 „Îi vei lua locul lui Daniel Niculae la Rapid?” Dani Coman a dat cărțile pe față! Răspunsul a uimit pe toată lumea 20:12 VideoOlaru a primit cel mai emoţionant mesaj de la mama sa: „Am o latură mai sensibilă!” Anunţ uriaş: „Vreau titlul şi anul viitor” 19:49 „E o problemă! Sunt trist!” Daniel Pancu, verdict despre situația de la Rapid! Ce a spus despre comunicatul lui Dan Șucu 19:35 Andrey Rublev este primul finalist al turneului de la Madrid! L-a învins pe Taylor Fritz după doar 72 de minute 19:12 „Rapidismul ăsta..” Daniel Niculae, replică ironică după comunicatul lui Dan Șucu! Ce a postat pe rețelele de socializare 19:00 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu de la Miami. Verstappen, primul în antrenamente. Calificările de la sprint, de la 23:15 18:53 Ioan Ovidiu Sabău, iureş la conferinţa de presă: „S-a luat legătura cu Şumudică! Ăsta-i adevărul!” 18:42 Thomas Tuchel poate rămâne la Bayern Munchen! Un nou „caz Xavi” în fotbalul mondial. Anunțul făcut de antrenorul bavarezilor 18:23 Ora la care joacă Bernadette Szocs cu Natalia Bajor, exclusiv în AntenaPLAY, la Saudi Smash 2024. Programul complet al româncelor Vezi toate știrile