Sorin Cârţu, impresionat de doi jucători, după Universitatea Craiova – Petrolul 2-1: „Creează frisoane printre echipe”

Publicat: 16.10.2022, 11:45

Sorin Cârţu, în timpul unei conferinţe de presă

Sorin Cârţu, reacţie în cazul posibilei retrageri a lui Mihai Rotaru de la Universitatea Craiova

Sorin Cârţu, în timpul unei conferinţe de presă/ Hepta

Sorin Cârţu a oferit prima reacţie, după Universitatea Craiova – Petrolul 2-1. Preşedintele oltenilor i-a remarcat pe Andrei Ivan şi pe Jovan Markovic, în victoria dramatică de pe „Ion Oblemenco”.

Universitatea Craiova a învins dramatic Petrolul, într-un meci din etapa a 14-a din Liga 1. Rivaldinho a reuşit să marcheze în minutele de prelungiri, şi i-a adus astfel toate cele trei puncte lui Mirel Rădoi.

Sorin Cârţu s-a declarat nemulţumit de faptul că Universitatea Craiova a obţinut victoria in extremis cu Petrolul. În ciuda acestui fapt, oficialul clubului oltean a lăudat schimbările făcute de Mirel Rădoi.

Remarcaţii lui Cârţu au fost Andrei Ivan şi Jovan Markovic. Cel din urmă a fost introdus în minutul 70, în locul lui Sergiu Hanca.

Când iei 3 puncte, te bucuri. Nu sunt mulţumit, dar când dai gol sau primeşti în minutul 90, mai pui şi pe şansă şi pe neşansă. Puteam să dăm gol mai devreme. Au fost nişte şuturi periculoase, cu puţină şansă puteau să intre în poartă. Eu zic că a mizat bine şi a schimbat foarte bine Mirel.

Nu înţeleg ce se întâmplă şi nu găsesc o rezolvare. Chiar şi eu am avut o discuţie şi le-am spus că tot ce ni se întâmplă, ni se întâmplă în primul sfert de oră din repriza a doua. A intervenit bine Arlauskis, dar la faza aia trebuia şi el ajutat. A avut un reflex deosebit.

Ivan şi Markovic sunt jucători care creează frisoase printre echipe. Vin şi după nişte accidentări, în special Andrei. Sunt puţin în urmă cu ritmul de joc. Ei sunt importanţi pentru noi. Markovic a avut o perioadă cu două meciuri excelente, dar aşa e la vârsta lui. Mă bucur pentru Rivaldinho, a mai apărut cu gol care a fost anulat aiurea la partida cu Mioveni”, a declarat Sorin Cârţu, pentru Digi Sport.

Universitatea Craiova – Petrolul 2-1. Victorie dramatică a trupei lui Mirel Rădoi

Petrolul a fost cea care a deschis scorul. Christian Irobiso a dat lovitura pe „Ion Oblemenco” în minutul 58, şi l-a învins pe Giedrius Arlauskis, care a debutat în poarta Universităţii. Ulterior, George Cîmpanu a egalat, în minutul 76.

Lovitura de graţie a fost dată de Rivaldinho. Brazilianul a marcat primul său gol pentru Universitatea Craiova, de la transferul său din această vară. Atacantul a înscris golul victoriei cu Petrolul în minutul 90+2, şi a adus toate cele trei puncte lui Mirel Rădoi.

Graţie victoriei cu Petrolul, Universitatea Craiova a ajuns la 21 de puncte, clasându-se pe locul 5, la un singur punct de Hermannstadt şi CFR Cluj. Petrolul traversează o perioadă dificilă, înregistrând a cincea înfrângere consecutivă.

Pentru cele două formaţii urmează meciurile din Cupa României. Universitatea se va duela cu Hermannstadt, în timp ce Petrolul va primi vizita celor de la Sepsi. În Liga 1, în runda viitoare, oltenii lui Mirel Rădoi vor întâlni UTA, iar „lupii galbeni” se vor confrunta cu FC Argeş.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

14:06 (P) O lună până la startul EURO 2024: Tot ce trebuie să știi înaintea turneului continental 13:51 Marius Șumudică e gata să o antreneze gratis pe Rapid: „Să demonstrez ce pot face cu căpriorii!” Ce ofertă uriașă a refuzat 13:35 UPDATEPrimii jucători de bază care au plecat de la FC U Craiova după retrogradare! Anunţul oficial făcut de olteni 13:18 Momente incredibile la meciul Soranei Cîrstea de la Roma! Partida a fost întreruptă, după ce doi protestatari au intrat pe teren 13:07 EXCLUSIVGigi Becali, anunţ de ultimă oră despre transferurile de Europa pe care le face la FCSB! Ce a spus despre situaţia lui Munteanu 13:07 EXCLUSIVGigi Becali a anunţat transferul lui Kiki de la Farul la FCSB: „Peste o săptămână îl luăm!” Singura condiţie pusă 12:55 Programul complet al play-off-ului de promovare în Serie A! Ionuţ Nedelcearu luptă pentru un loc în elita fotbalului italian 12:32 FotoImagini rare cu fiica cea mare a lui Ilie Năstase. Nathalie are 48 de ani şi este o persoană extrem de discretă 12:28 Marius Șumudică și-a distrus televizorul, din cauza lui Octavian Popescu! L-a făcut praf pe jucătorul de la FCSB: „Îl ia vântul!” 11:56 Când se vor juca meciurile de baraj, Dinamo – Csikszereda și Botoșani – CS Mioveni! Ghinion pentru „câini” la tragerea la sorți Vezi toate știrile