„Te simţi apreciat la FCSB?”. Andrea Compagno, pus în încurcătură după ce a fost „erou” în Ghencea. Cum a răspuns

Publicat: 6.08.2023, 23:50

Te simţi apreciat la FCSB?. Andrea Compagno, pus în încurcătură

"Te simţi apreciat la FCSB?". Andrea Compagno, pus în încurcătură

Andrea Compagno, după un gol marcat pentru FCSB / Hepta

„Te simţi apreciat la FCSB?”. Andrea Compagno, pus în încurcătură după ce a fost „erou” în Ghencea. Andrea Compagno a vorbit despre victoria echipei sale, la primul meci de la revenirea pe stadionul Steaua, dar a tratat și un subiect sensibil. Italianul a marcat singurul gol al partidei, dintr-o lovitură de la 11 metri.

Partida dintre FCSB și CFR Cluj a contat pentru etapa a 4-a a Ligii 1. După acest meci, vicecampioana condusă de Elias Charalambous se află pe primul loc în Liga 1, cu maximum de puncte după 4 etape disputate. Poziția secundă este ocupată de Universitatea Craiova, care se află la 3 puncte distanță de formația patronată de Gigi Becali. „Roș-albaștrii” le-au învins, pe rând, pe FC U Craiova 1948, Dinamo, Oțelul Galați și pe CFR Cluj.

„Te simţi apreciat la FCSB?”. Andrea Compagno, pus în încurcătură după ce a fost „erou” în Ghencea. Răspunsul atacantului din lotul lui Charalambous

Fotbalistul celor de la FCSB a tratat un subiect sensibil, după ce a fost întrebat dacă se simte apreciat la FCSB, în condițiile în care patronul echipei nu i-a mai acordat încrederea necesară. De asemenea, Andrea Compagno a vorbit despre victoria din meciul cu CFR Cluj, la partida în care FCSB a revenit pe stadionul Steaua.  Totodată, acesta a vorbit și despre suporterii echipei, cărora le-a mulumit pentru susținere.

„Cred că suntem pe drumul bun, trebuie să mergem înainte. E normal, muncim să fim titulari. Avem lotul mare, staff-ul tehnic face deciziile. Trebuie să fim profesionişti, oricât intrăm trebuie să dăm totul.

(Reporter: Te simţi apreciat?) E ciudat, dar nu mă gândesc la asta. Patronul şi staff-ul tehnic să fie mulţumiţi de mine. E normal ca fiecare jucător să intre de la început, dar jucăm la fiecare trei zile. Poate se încearcă menajarea energiei. Cred că cel mai important e să fim pregătiţi şi să dăm totul.

CFR e o echipă foarte bună, cu antrenor foarte bun. Au schimbat mult de anul trecut. O să fie în lupta la titlu

Suporterii sunt foarte foarte frumoşi, a fost important să le facem cadou această victorie. Sunt foarte fericit că a fost golul meu. Victoria aduce victorii, trebuie să continuăm aşa.”, a spus Andrea Compagno, potrivit digisport.ro.

Odată cu revenirea pe stadionul din Ghencea, fanii „roș-albaștrilor” s-au mobilizat și au cumpărat toate biletele pe care oficialii vicecampioanei le-au pus la vânzare. Astfel, recordul de asistență de pe stadionul Steaua a fost doborât de cei 28,519 suporteri ai FCSB-ului.

Pentru echipa condusă de Elias Charalambous urmează partida tur a „dublei” cu danezii de la Nordsjaelland, din cadrul turului trei preliminar al UEFA Conference League. Meciul va avea loc pe data de 10 august, de la ora 21:30. Partida va putea fi urmărită în format live text pe As.ro.

Andrea Compagno a schimbat soarta derby-ului FCSB – CFR Cluj. Italianul, decisiv în a doua repriză

Atacantul italian Andrea Compagno a fost decisiv pentru echipa sa, în a doua repriză a partidei de pe stadionul Ghencea. Acesta a intrat pe teren în minutul 46 al partidei, în locul lui Andrei Cordea, care nu s-a remarcat în prima repriză. În minutul 67 a fost faultat în careul clujenilor și a obținut o lovitură de la 11 metri. Tot Andrea Compagno a decis să execute lovitura de pedeapsă și a deschis scorul în cadrul derby-ului.

După marcarea golului, reacția fanilor de pe stadion a fost una fabuloasă, demnă de revenirea vicecampioanei pe stadionul din Ghencea. Cu ocazia revenirii celor de la FCSB în casa Clubului Sportiv al Armatei, fanii vicecampioanei au luat cu asalt site-ul unde se vindeau biletele, dar și casele de la stadion.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

18
23:28
Andrei Ivan ştie unde a pierdut Universitatea Craiova locul 2: „Asta ne-a costat”! Ce a spus despre un posibil transfer
18
23:10
VideoSporting a primit trofeul Ligii Portugal LIVE în AntenaPLAY! Spectacol total la festivitatea de premiere de pe Jose Alvalade
18
22:48
VideoValentin Mihăilă, surprins alături de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova – Sepsi! Imagini de senzație de pe „Ion Oblemenco”
18
22:43
CFR Cluj – Farul 5-1 şi Universitatea Craiova – Sepsi 3-2! Ardelenii sunt vicecampionii României şi merg în Conference League!
18
21:50
FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Farul a primit 4 goluri de la CFR Cluj în prima repriză
18
21:47
Răzvan Lucescu, pe o listă cu nume uriaşe înainte de „finala” pentru titlu! Antrenorul român, lângă Jose Mourinho şi Tomas Tuchel
18
21:16
VIDEOMax Verstappen i-a egalat recordul lui Ayrton Senna! Olandezul are 8 pole position-uri la rând, după calificările de la Imola
18
21:05
VideoGeorge Coman e românul stabilit de 25 de ani în Italia care se ocupă de comunicarea între piloţi şi echipele de Formula 1!
18
20:40
„Șansele sunt minime!” Florin Talpan nu crede că CSA Steaua va avea drept de promovare în Liga 1! Atac total la adresa conducerii