Toni Petrea, prima reacție după Rapid – Chindia 2-0: „Rapid nu a avut mai mult de două ocazii de gol! Dacă nu intervenea cartonașul roșu, nu pierdeam”

De Sebastian Cristian
Publicat: 25.02.2023, 22:58

Toni Petrea a oferit prima reacție după Rapid - Chindia 2-0

Toni Petrea, prima reacție după Rapid - Chindia 2-0

Toni Petrea / captură Orange Sport

Toni Petrea a oferit prima reacție după Rapid – Chindia 2-0. Antrenorul oaspeților a fost mulțumit de jocul elevilor săi și a concluzionat că meciul a fost decis de cartonașul roșu acordat de „centralul” Chivulete lui Tiberiu Căpușă.

Mai mult decât atât, tehnicianul nu a fost impresionat de jocul Rapidului, precizând că giuleștenii nu au avut foarte multe ocazii de gol.

„În zece oameni ne-am exprimat destul de bine. Dacă nu intervenea acel roşu, nu pierdeam în seara asta. Am avut un joc bun. În prima repriză, puteam să marcăm două goluri. Adversarii nu cred că au avut mai mult de două ocazii de gol. Eliminarea aceea a fost punctul psihologic al meciului.

Chiar şi în zece, am dat o replică bună. Le-am spus şi jucătorilor că sunt un pic dezamăgit. La al doilea galben, a fost din inerţie. Nu cred că a vrut să facă chestia asta. La fotbal se întâmplă şi lucruri din astea.

(n.r. despre accidentarea lui Vorobjovas) Nu ştiu ce să zic. E de domeniul ştiinţifico-fantastic. O să facem mâine nişte investigaţii să vedem ce are.

Din păcate, asta este cea mai mare supărare a mea. Avem meci marţi, nici nu apuc să dorm bine. Să vedem cum ne putem recupera şi sper să alcătuim o formulă bună”, a declarat Petrea, după meci, potrivit orangesport.ro.

Rapid – Chindia Târgoviște 2-0. Giuleștenii au revenit pe podium! Adrian Mutu l-a învins pe Toni Petrea

Rapid – Chindia Târgoviște 2-0. Giuleștenii au reușit să se impună împotriva formației conduse de Toni Petrea. Grație acestui succes, elevii lui Adrian Mutu revin pe podium în Liga 1, cel puțin până la meciul celor de la FCSB cu FC Argeș de mâine.

Rapid are acum 49 de puncte obținute în 27 de meciuri. Diferența față de liderul Farul rămâne una importantă: 9 puncte.

Formația din giulești a început hotărât meciul și a pus presiune pe Chindia din primele minute. Golul s-a lăsat însă așteptat și în acest meci. Prima repriză s-a încheiat fără ca tabela să fie modificată. Totuși, meciul avea să devină unul mai ușor pentru Rapid în prelungirile primului act, atunci când Tiberiu Căpușă a luat cartonaș roșu.

Repriza secundă a fost diferită, iar giuleștenii au găsit calea spre gol. Dugandzic a înscris prima dată din penalty, în minutul 66. Trei minute mai târziu, Boldor înscria în proprie poartă, iar deznodământul meciului era limpede.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe
16
21:49
Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!”
16
21:28
BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului
16
21:19
VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV
16
21:06
„Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată
16
20:48
Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB
16
20:15
FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta