Tony Da Silva şi-a făcut praf jucătorii după umilinţa cu Hermannstadt: „Să vadă ce ruşine au produs. Îmi cer scuze clubului”

De Bogdan Stănescu
Publicat: 31.08.2024, 21:44

Tony Da Silva şi-a făcut praf jucătorii după umilinţa cu Hermannstadt

Tony Da Silva, într-un meci / Profimedia Images

Tony Da Silva şi-a făcut praf jucătorii după umilinţa cu Hermannstadt. Antrenorul lui Poli Iaşi a avut un discurs dur la adresa fotbaliştilor lui după ce Poli Iaşi a pierdut cu 6-2 meciul cu Hermannstadt.

Tony Da Silva a transmis că va avea o discuţie cu conducerea. El a dat de înţeles că nu o va părăsi pe Poli Iaşi, în ciuda umilinţei cu Hermannstadt.

De când am venit aici, toată lumea știe că mi-am apărat jucătorii. Astăzi n-am făcut nimic din ce am pregătit. N-am fost agresivi, concentrați, pare c-am venit aici în vacanță. Astăzi n-au nicio scuză.

Eu, ca lider, trebuie să îmi asum responsabilitatea. Nu fug! Dar băieții trebuie să vadă ce vor ei în viața lor. Și azi n-am văzut o echipă, n-am văzut jucători cu voință de a căștiga, sincer. Dacă asta e ambiția noastră, e o mare problemă. Nu poți să joci cu echipele mari și să ai o atitudine ca asta.

Nu e echipa pe care o vreau eu. Nu m-am regăsit în această echipă. Le-am spus tot ce trebuie să facem și nu s-a făcut nimic. Îi respectăm pe suporteri că au venit, unii nu mănâncă să plătească bilet, vin sâmbătă la meci în loc să stea cu familia, iar noi ne-am făcut de rușine.

Bravo pentru Hermannstadt, o echipă bună. Trebuie să ne schimbăm mentalitatea. Azi am arătat mentalitate mică și nu vreau așa ceva. Cine nu e fericit la Poli, să-și caute echipă! O să am o discuție cu conducerea, n-am venit în România să fur niciun euro.

Am câștigat un meci cu cancerul, a fost cel mai greu meci din viața mea. Am venit aici să îmi trăiesc pasiunea și sacrific multe. Azi e o dezamăgire foarte mare, nu ne-am respectat blazonul.

Să se uite în oglindă și să vadă ce rușine au produs astăzi. Sincer, îmi e rușine și îmi cer scuze clubului. Astăzi merităm ce am primit”, a spus Tony Da Silva pentru digisport.ro imediat după Hermannstadt – Poli Iaşi 6-2.

FC Hermannstadt a reuşit scorul campionatului, 6-2 cu Poli Iaşi! E prima oară când sibienii dau 6 goluri într-un meci din Liga 1!

FC Hermannstadt a reuşit scorul campionatului, 6-2 cu Poli Iaşi! Fondată în 2015, Hermannstadt nu a marcat niciodată până acum 6 goluri într-un meci din Liga 1. Hermannstadt a promovat în prima ligă în 2018. În sezonul 2020-2021 a retrogradat în Liga 2, după ce a încheiat campionatul pe locul 14. A revenit în Liga 1 după doar un sezon petrecut în Liga 2.

Multe goluri la Sibiu, acolo unde gazdele de la Hermannstadt au condus cu 2-0 în minutul 9, după un început incredibil. Silviu Balaure a deschis scorul în minutul 3, iar Ronaldo Deaconu a făcut 2-0 în minutul 9. În minutul 23 a fost validat şi al treilea gol al meciului, reuşit de Ianis Stoica, cu patru minute mai devreme.

Scorul pauzei a fost însă 4-1 pentru gazde, Aurelian Chiţu înscriind şi el, în minutul 42, iar ieşenii au replicat prin Teixeira, în minutul 45+4, relata news.ro.

Silviu Balaure a reuşit dubla în minutul 58, pentru ca Robert Popescu să înscrie în minutul 78, scor 6-1. Până la final ieşenii au mai înscris odată, în minutul 82, prin Stefanovici, şi FC Hermannstadt a învins pe Poli Iaşi cu 6-2. Elevii lui Măldărăşanu au ajuns la 11 puncte şi sunt pe locul 5, în vreme ce Poli Iaşi este pe 13, cu 7 puncte.

FC HERMANNSTADT: Căbuz – Oroian, V. Găman, Ionuţ Stoica, Tiago Goncalves – A. Ivanov (Al. Luca 76) – S. Balaure (Neguţ 64), Murgia, R. Deaconu (Biceanu 64), Ianis Stoica (R. Popescu 76) – A. Chiţu (S. Buş 64). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

• Premiera maraton a noului sezon Asia Express este Duminică de la 20:00 si Luni - Joi de la 20:30 pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Italiei e în perioada 30 august - 1 septembrie, LIVE în AntenaPLAY
  • Ce rezultat va înregistra FCSB în meciul cu Manchester United, din Europa League?

0:46 1 sept.

VideoViktor Gyokeres, de neoprit! Starul lui Sporting a înscris şi cu FC Porto şi a ajuns la 7 goluri în 4 meciuri!

0:25 1 sept.

Laurenţiu Popescu, sunat de Mircea Lucescu după ce i-a luat locul lui Horaţiu Moldovan la naţională! Mesajul superb transmis

0:14 1 sept.

„Asta contează mult!” Costel Gâlcă, reacţie fermă după Universitatea Craiova – Rapid 1-1! Ce le-a reproşat jucătorilor lui

0:04 1 sept.

Marius Şumudică a anunţat transferuri la Rapid: „Vin 3 jucători”! „Săgeţi” către Neil Lennon: „Arătăm rău fizic”

23:55

VIDEOSporting – Porto 2-0. Campioana en-titre a obţinut o victorie mare în primul derby al sezonului şi e lider în Liga Portugal

23:52

Horaţiu Moldovan a refuzat convocarea la echipa naţională! Înlocuitorul ales de Mircea Lucescu

1 FotoMarius Constantin s-a căsătorit cu „Perla Banatului”! Imagini de la cununia civilăs 2 VIDEOBraga – Moreirense 3-1 a fost în AntenaPLAY! Sporting, FC Porto și Benfica, spectacol în etapa a 3-a din Liga Portugals 3 FotoIon Ţiriac a sunat-o pe o medaliată olimpică de la Paris şi i-a cerut maşina înapoi! Motivul deciziei miliardarului româns 4 VIDEOLando Norris a obţinut a doua victorie a carierei în Formula 1 la Marele Premiu al Ţărilor de Jos. Verstappen, pe 2s 5 FotoAdi Vasile se pregăteşte de nuntă! Cât de frumoasă este Delia, tânăra care l-a dat peste cap pe fostul antrenor al CSM-uluis 6 FotoDenis Alibec radiază de fericire în braţele iubitei! Gest tandru al starului din România pentru fosta gimnastă Anca Surdus

Ce zodii sunt în septembrie 2024. Cei născuți luna aceasta sunt muncitori și ambițioși