Transmisia meciului Rapid – Shanghai Port, întârziată dintr-un motiv incredibil! Ce au putut face chinezii: „Nu filmați!”

De Alex Ioniță
Publicat: 15.01.2025, 20:45

Jucătorii de la Rapid au jucat ultimul amical al iernii cu Shanghai Port

Amicalul Rapid - Shanghai Port / Rapid TV

Transmisia meciului Rapid – Shanghai Port a întârziat dintr-un motiv incredibil. Chinezii au cerut ca meciul să fie filmat abia din minutul 20.

Reclamă

Partida dintre echipa lui Marius Șumudică și campioana Chinei a reprezentat ultimul duel pentru Rapid, din cadrul cantonamentului din Dubai. Giuleștenii s-au impus cu scorul de 1-0, grație unui gol marcat de Aaron Boupendza.

Reclamă

Motivul incredibil pentru care transmisia meciului Rapid – Shanghai Port a fost întârziată

Potrivit informațiilor oferite de fanatik.ro, transmisa meciului a fost pornită abia în minutul 20 din cauza faptului că asiaticii au utilizat, la acest amical, un jucător care este legitimat la alt club.

Shaghai Port a vrut să ascundă identitatea fotbalistului, iar reporterilor și fotografilor li s-a interzis să filmeze sau să fotografieze până în minutul 20, atunci când jucătorul a fost înlocuit.

„Nu pozați și nu filmați nimic până în minutul 20. După, puteți să faceți ce vreți”, au transmis chinezii, notează sursa citată.

Clubul Rapid a explicat că întârzierea transmisiei a fost cauzată de o problemă tehnică, însă a șters imediat înregistrarea partidei, după finalul acesteia.

Andrei Șucu nu a fost menajat în Rapid – Shanghai Port

Andrei Şucu, fiul patronului de la Rapid, Dan Şucu, a fost introdus de Marius Şumudică în meciul amical câştigat de giuleşteni împotriva campioanei Chinei, Shanghai Port.

În ultimul meci amical al cantonamentului din Dubai, Rapid s-a impus cu 1-0, graţie golului marcat de Aaron Boupendza, în minutul 86. Cu câteva zeci de secunde înaintea golului marcat de gabonez, Andrei Şucu a avut şansa de a deschide scorul.

În minutul 85, fiul patronului de la Rapid a primit o pasă foarte bună în careu, fiind în poziţie perfectă pentru a marca. Şutul tânărului de 16 ani a fost blocat însă de portarul chinezilor, iar giuleştenii s-au mulţumit cu un corner.

Imediat, antrenorul celor de la Rapid, Marius Şumudică, i-a transmis indicaţii lui Andrei Şucu, jucătorul neavând parte de tratament preferenţial în Giuleşti, şi i-a strigat: „Băi, Andrei! Șuculeee! Bagă piciorul sub ea!”, potrivit sursei citate.

Acesta a fost al treilea meci al Rapidului în Dubai, după victoria cu 13-0 în faţa amatorilor de la Al Hilal United şi înfrângerea în faţa lui Ulsan HD, scor 1-2.

Primul meci oficial din 2025 pentru Rapid va avea loc pe 20 ianuarie, atunci când pe Giuleşti va veni Poli Iaşi. Echipa lui Marius Şumudică se află pe locul 8 în Liga 1 după 21 de etape, cu 29 de puncte.

Shanghai Port revine în Liga Campionilor Asiei pe 11 februarie, atunci când va juca pe terenul japonezilor de la Kobe. Partida va începe la ora 12:00 şi va fi transmisă LIVE în AntenaPLAY.

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    13:54

    „E ca Garnacho de la United!” Gică Hagi, aproape de o nouă lovitură financiară! Detaliile afacerii

    13:38

    „M-a deranjat!” Dan Petrescu s-a enervat înainte de FCSB-CFR Cluj. Mesaj dur pentru Elias Charalambous

    13:28

    EXCLUSIVDecizia de mare campion luată de Cătălin Chirilă după dezamăgirea de la Jocurile Olimpice

    13:10

    Anunţ uriaş al lui Leo Messi! L-a lăudat, la scenă deschisă, pe starul Barcelonei. Poate fi urmaşul său

    13:00

    EXCLUSIVDecizia luată în legătură cu Florin Tănase înainte de FCSB – CFR Cluj

    11:46

    Gigi Becali i-a stabilit preţul de transfer lui Ştefan Târnovanu. Anunţul făcut în direct

    1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 3 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul româns 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 6 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors