Universitatea Craiova – FCSB 0-1 | Ivan Mamut a „prezis” că va marca: „Am nevoie de 10 minute!” Roş-albaştrii, cu gândul la titlu după victoria uriaşă

De Dragoș Vasile
Publicat: 8.05.2022, 21:53

FCSB, bucurie după marcarea unui gol

FCSB s-a apropiat la două puncte de rivala CFR Cluj

FCSB, bucurie după marcarea unui gol / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ivan Mamut a decis derby-ul Universitatea Craiova – FCSB 0-1 cu o reuşită superbă. La final, atacantul croat s-a bucurat alături de Mihai Pintilii, căruia i-a transmis înaintea meciului că e sigur de reuşită. După succesul uriaş din Bănie, roş-albaştrii sunt cu gândul la titlu.

Ivan Mamut, fostul jucător al oltenilor, a intrat pe teren în minutul 84. La prima atingere de balon a reuşit un gol de poveste, cu călcâiul. Risto Radunovic i-a pasat, iar croatul de 25 de ani a înscris spectaculos.

Ivan Mamut, gol superb în Universitatea Craiova – FCSB 0-1

A fost primul gol reuşit de Mamut în tricoul lui FCSB. Nu mai punctase de la începutul anului trecut, când o făcea în Universitatea Craiova – FC Argeş 1-1.

„A simţit că înainte de meci va marca. I-a zis lui Pintilii că are nevoie de 10 minute. Sunt foarte bucuros că am câştigat. Îl voi cinsti pe Radunovic. Golul este o mare bucurie. Nu e important să dau gol, e important campionatul”, a declarat Ivan Mamut.

„A fost un meci foarte greu, foarte deschis. Craiova e o echipă foarte bună. E bine pentru toţi că am câştigat. În seara asta ne bucurăm. Fiecare meci e foarte important”, a transmis şi Radunovic.

Adrian Şut, cu gândul la titlu

FCSB mai are de jucat cu FC Voluntari, iar apoi urmează „finala” cu CFR Cluj. Adrian Şut vrea să câştige titlul cu orice preţ.

„A fost un meci dificil, dar nu mai contează. Nu mai simţim nimic. A fost o presiune asupra noastră. Am fost siguri că noi o să marcăm. A fost o presiune mare. Am gestionat foarte bine meciul. Noi am stat bine per total. Ne dorim să câştigăm fiecare meci. A fost o presiune, dar cred că am gestionat bine. Ne-am propus să nu luăm gol. E important să rămânem la mâna noastră. Depinde cum o să fie cele două finale. O să vedem ce facem mai departe”, a explicat Adrian Şut.

Calculele pentru titlu din Liga 1

Universitatea Craiova – FCSB 0-1. Ivan Mamut a reuşit un gol fabulos, în etapa a 8-a a play-off-ului Ligii 1. Echipa lui Toni Petrea rămâne astfel în cărţi pentru a deveni campioana României.

Roş-albaştrii erau obligaţi să câştige pentru a fi „la mâna lor” în finalul acestui sezon. S-au salvat in extremis pe stadionul „Ion Oblemenco” şi continuă să spere că o vor detrona pe CFR Cluj. Clubul patronat de Gigi Becali nu a mai obţinut trofeul din 2015.

Pentru FCSB a fost a 5-a victorie la rând în campionatul României. De fiecare dată a izbutit să se impună fără gol primit. Succesul din Bănie îi apropie pe roş-albaştri la două puncte de liderul CFR Cluj.

FC Argeş – FC Voluntari

22:36 Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi” 22:08 Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY 22:04 Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile” 21:48 Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului 21:29 Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A! 21:04 Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma! 21:00 VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj 20:51 Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România 20:32 FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români! 20:11 Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev Vezi toate știrile