Zeljko Kopic cere întăriri după Petrolul – Dinamo 1-0. Mesaj direct pentru conducere: „Sper că vom mai face transferuri!”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 20.01.2024, 22:51

Zeljko Kopic cere întăriri după Petrolul - Dinamo 1-0

Antrenorul lui Dinamo, în timpul unui meci / Profimediaimages

Zeljko Kopic nu se ascunde şi cere întăriri după meciul Petrolul – Dinamo, scor 1-0, din etapa a 22-a a Ligii 1. Antrenorul grupării din Ştefan cel Mare a anunţat că mai are nevoie de jucători pentru a se lupta cu şanse pentru evitarea retrogradării.

Georgi Milanov, Darko Velkovski, Eddy Gnahore, Domagoj Pavicic și Petru Neagu sunt cei cinci jucători transferaţi în această iarnă de Dinamo. Croatul de pe banca alb-roşiilor a avut un mesaj pentru conducere şi cere şi alte transferuri.

Zeljko Kopic cere întăriri după Petrolul – Dinamo 1-0

Dinamo a pierdut pe final meciul cu „lupii”, după un gol înscris de Jair în minutul 80. „Câinii” au suferit a 14-a înfrângere stagională şi rămân pe penultimul loc din Liga 1.

A fost un meci de luptă. Am creat multe acţiuni unu contra unu. Jucătorii au dat tot ce au mai bun pentru moment, au avut energie în dueluri. Am avut controlul jocului, dar încă avem probleme pe faza ofensivă.

Ne-am descurcat bine în prima repriză, deşi am făcut câteva greşeli atunci când am avut posesia. Trebuie să găsim nişte soluţii să ne prezentăm mai bine. Sper că şi problema lui Velkowski se va rezolva ca să îl avem în următorul meci.

Trebuie să vedem cum se vor adapta jucătorii noi. Încă ne mai gândim la transferuri, dar nu sunt uşor de realizat în perioada de iarnă. Sper totuşi că vom mai face câteva transferuri”, a declarat Zeljko Kopic la finalul meciului, potrivit orangesport.ro.

Petrolul, victorie cu Dinamo

Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 1-0, gruparea bucureşteană Dinamo, într-un meci contând pentru etapa a 22-a din Superligă.

Petrolul a avut prima ocazie a meciului, în minutul 20, prin Doua, care a fost blocat de portarul Golubovic. La cealaltă poartă, Lukas Zima a reţinut şutul lui Amzăr, după şase minute. Alexandru Musi a obţinut un penalti în minutul 41, după un fault comis de Răzvan Patriche, dar arbitrul Marian Barbu a întors decizia, după analiza VAR şi nu a mai acordat lovitura de la 11 metri. Petrolul a trecut pe lângă gol în minutul 48, la lovitura de cap a lui Paul Papp. Gazdele au marcat unicul gol al meciului în minutul 80, când Jair a şutat fără preluare de la marginea careului şi l-a învins pe Golubovic. Petrolul s-a impus cu 1-0 şi se află pe locul 7 în clasament, cu 30 de puncte, în vreme ce Dinamo ocupă penultimul loc în clasament, al 15-lea, cu 16 puncte.

PETROLUL: Zima – P. Papp, Meijers, Huja – Doua (L. Dumitriu 90), Seto (Diomande 79), Jefferson (Hanca 64), Jair, V. Ţicu – Al. Musi (I. Răducan 79), Grozav (Işfan 79). ANTRENOR: Florin Pîrvu

DINAMO: Golubovic – Lucas Araujo, Patriche, Homawoo – Cr. Costin (G. Moura 78), Pavlicic, Ilic (A. Irimia 73), Amzăr – Dani Iglesias (Ghezali 64), Goncalo Gregorio (N. Roşu 79), Hakim Abdallah (Gnahore 46). ANTRENOR: Zeljko Kopic

Cartonaşe galbene: Al, Musi 50, Juha 89, Hanca 90+5 / Homawoo 77

Arbitri: Marian Barbu – Mihai Marius Marica, Stelian Slabu – Ovidiu Robu

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Bogdan Dumitrache

Observator: Corneliu Fecioru

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

15:15 Cum arată cotele la câştigarea Balonului de Aur 2024, după calificarea lui Real Madrid în finala Ligii Campionilor 14:27 Diagnostic cumplit pentru fotbalistul care era să îi provoace falimentul lui Dinamo! Jucătorul trece prin momente teribile 14:25 Gigi Becali, anunţ de ultimă oră după negocierile pentru transferul lui Florinel Coman. Cum poate renunţa la 1.5 milioane 13:55 „Revoluţie” la Dinamo dacă echipa retrogradează! Cine îi vor înlocui pe Zeljko Kopic şi Andrei Nicolescu 13:55 Varianta Mircea Lucescu la Rapid a picat! Numele de pe lista lui Dan Şucu 13:15 Cum a fost surprins Zinedine Zidane, pe Santiago Bernabeu, la meciul care a dus-o pe Real Madrid în finala Ligii Campionilor! 12:35 Au venit arabii la Palatul lui Gigi Becali să facă transferul lui Florinel Coman de la FCSB 12:28 FotoAjuns la 85 de ani, Ion Ţiriac şi-a făcut deja testamentul: „Am 33 de copii, averea va fi împărţită în 33 de părţi egale” 11:42 Gigi Becali, anunţ de ultim moment despre aducerea lui Florin Tănase la FCSB: „90% şanse”! Ce a spus de Louis Munteanu şi Alibec 11:28 Gigi Becali de-abia îl aşteaptă pe Mircea Lucescu la Rapid: „Daţi-mi antrenori, că nu mai am cu cine…”! Avertisment pentru Şucu Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției