Gol superb marcat în Liga Campionilor Asiei! Mirzhakhon Mirakhmadov, execuţie acrobatică în Air Force Club – AGMK

De Alex Masgras
Publicat: 4.12.2023, 15:54

Golul marcat de Mirzhakhon Mirakhamdov în Air Force Club - AGMK

Gol superb marcat în Liga Campionilor Asiei

Golul marcat de Mirzhakhon Mirakhamdov în Air Force Club - AGMK / Captură Antena Sport

Gol superb marcat în Liga Campionilor Asiei! Mirzhakhon Mirakhamdov, atacantul de 26 de ani din Uzbekistan, a înscris cel mai frumos gol din primul meci al zilei din Liga Campionilor Asiei.

Competiţia cu jucători a căror valoare depăşeşte un miliard de euro se vede exclusiv în AntenaPLAY.

Gol superb marcat în Liga Campionilor Asiei!

Partida din Irak dintre Air Force Club şi AGMK a început cum nu se putea mai prost pentru oaspeţi. Gazdele au deschis scorul în minutul 14 prin Ameer, iar avantajul a fost majorat un minut mai târziu, după reuşita lui Atchou. În minutul 42, formaţia din Irak a marcat şi prin Qasim, stabilind scorul de la pauză, 3-0.

Chiar dacă formaţia din Irak a dominat partida şi a condus cu 3-0 încă din primele 45 de minute, cel mai frumos gol al partidei a fost marcat de AGMK. Echipa din Uzbekistan a înscris prin Mirzhakhon Mirakhamdov în minutul 62 şi a redus din diferenţă.

Atacantul de 26 de ani din Uzbekistan a înscris cu o execuţie acrobatică. Cu spatele la poartă, el şi-a lobat adversarii şi a trimis balonul în plasă.

Programul meciurilor de luni din Liga Campionilor Asiei, transmise în AntenaPLAY

Liga Campionilor Asiei, exclusiv în AntenaPLAY

Valoarea loturilor echipelor prezente în Liga Campionilor Asiei este de peste un miliard de euro. Neymar este cel mai bine cotat jucător (50 de milioane de euro), fiind urmat de Sergej Milinkovic-Savic (40), Ruben Neves (40), Fabinho (38), Otavio (35), Malcom (30), Aleksandar Mitrovic (28), Sadio Mane (25), Cristiano Ronaldo (15) şi Karim Benzema (15).

Nivelul competiţiei a fost ridicat şi de investiţiile uriaşe făcute în fotbalul din Arabia Saudită. După venirea lui Cristiano Ronaldo, cluburile saudite au atras jucători precum francezul Karim Benzema, fostul ”Balonul de Aur”, mijlocaşul brazilian Fabinho sau atacantul senegalez Sadio Mane. Investiţia totală a fost de 875 milioane de dolari.

Românii care au câştigat Liga Campionilor Asiei

Anghel Iordănescu a câştigat în două rânduri Liga Campionilor Asiei, cu Al-Hilal, în 2000, şi cu Al-Ittihad, în 2005. Răzvan Lucescu şi-a adjudecat şi el trofeul, în 2019.

Laurenţiu Reghecampf a fost şi el finalist al competiţiei, în 2014, atunci când Al-Hilal era învinsă de Western Sydney Wanderers, cu Mihai Pintilii pe teren. În 2015, Cosmin Olăroiu a pierdut şi el finala, în faţa lui Guangzhou Evergrande.

Va reuși Corvinul să intre în grupele Europa League?

23:26 24 mai

Lyon – PSG LIVE VIDEO în AntenaPLAY (22:00). Finala Cupei Franței, ultimul meci pentru Kylian Mbappe în tricoul campioanei

23:18 24 mai

VIDEOVenezia – Palermo 2-1 a fost în AntenaPLAY. Nedelcearu a ratat şansa de a juca finala playoff-ului de promovare în Serie A

23:07 24 mai

VideoDenis Alibec l-a refuzat pe Gigi Becali: „În ţară mă întorc doar la Farul!” I-a transmis lui Louis Munteanu să nu meargă la FCSB

23:03 24 mai

Eva Ionescu s-a calificat în semifinalele turneului ITF de la București la doar 16 ani! A învins o jucătoare de 27 de ani!

22:31 24 mai

„Eclere, mici și bere!” Bogdan Andone a dezvăluit secretul de la FC Botoșani, după ce moldovenii au rămas în Liga 1

22:07 24 mai

Sepsi Arena va găzdui meciurile din grupa A de la Campionatul Mondial de hochei, Divizia I, din 2025

1 FotoMeseriile pe care le au cei doi băieţi ai lui Florin Răducioiu: „Nu trebuie să le fie ruşine! Aş fi vrut să facă mai mult!”s 2 VIDEOMax Verstappen, pole position la Marele Premiu de Formula 1 de la Imola! Cursa e LIVE pe Antena 1 și AntenaPLAY (duminică, 15:45)s 3 VIDEORăzvan Lucescu este campion în Grecia cu PAOK! Românul a cucerit titlul pe terenul rivalei. Aris – PAOK 1-2 a fost în AntenaPLAY!s 4 VIDEOIsack Hadjar a câștigat Cursa de Formula 2 de la Imola! Performanță de senzație pentru pilotul de la Campos Racings 5 VIDEOSami Meguetounif a câștigat Cursa de Formula 3 de la Imola! Goethe a terminat pe 2. A fost spectacol în AntenaPLAYs 6 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Imola! Cursa a fost live pe Antena 1 şi AntenaPLAYs