Manchester City – Inter 0-0, meciul serii din Liga Campionilor. Victorii pentru PSG şi Borussia Dortmund

De Bogdan Stănescu
Publicat: 18.09.2024, 23:50

Manchester City - Inter 0-0, meciul serii din Liga Campionilor

Erling Haaland, în Manchester City - Inter 0-0 / Profimedia Images

Manchester City – Inter 0-0, meciul serii din Liga Campionilor, a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro! PSG şi Borussia Dortmund au debutat cu victorie în noul sezon al Ligii Campionilor.

PSG a avut parte de un duel dificil, acasă, cu Girona. Parizienii au reuşit să câştige cu un gol marcat în minutul 90. Borussia a învins-o clar, cu 3-0, pe Club Brugge, în deplasare. Celtic a făcut scorul serii cu Slovan Bratislava, 5-1.

Manchester City – Inter, meciul serii din Liga Campionilor!

Min. 90+5: Fluier final şi la PSG – Girona! Scor final 1-0

Min. 90+5: Club Brugge – Borussia Dortmund 0-3! Guirassy a transformat un penalty. Imediat a fost şi fluierul final

Min. 90+4: Fluier final la Manchester City – Inter! Scor final 0-0

Min. 90+3: Fluier final la Celtic – Slovan Bratislava! Scor final 5-1

Min. 90: PSG – Girona 1-0! Portarul Gazzaniga şi-a dat autogol, după o centrare a lui Mendes! Gafă monumentală a portarului Gironei

Min. 87: Celtic – Slovan Bratislava 5-1! Idah a înscris şi el, din pasa lui Forest

Min. 86: Club Brugge – Borussia Dortmund 0-2! Gittens a făcut „dubla”

Min. 76: Club Brugge – Borussia Dortmund 0-1! Bynoe-Gittens a deschis scorul pentru nemţi cu un şut deviat, din interiorul careului.

Min. 70: Celtic – Slovan Bratislava 4-1. Maeda a primit o pasă perfectă de la Hatate, a scăpat singur cu portarul advers şi a marcat!

Min. 60: Celtic – Slovan Bratislava 3-1. Wimmer a redus din diferenţă.

Min. 56: Celtic – Slovan Bratislava 3-0. Gol marcat de Engels, din penalty.

Min. 48: Celtic – Slovan Bratislava 2-0! Kyogo Furuhashi a dublat avantajul alb-verzilor.

Min. 45: Pauză! Încă nu s-a marcat în meciurile Manchester City – Inter, PSG – Girona şi Club Brugge – Dortmund.

Min. 17: Celtic – Slovan Bratislava 1-0. Liam Scales a marcat pentru scoţieni.

Min. 1: Au început meciurile Manchester City – Inter, PSG – Girona, Club Brugge – Dortmund şi Celtic – Slovan Bratislava.

Update: Echipele de start la Manchester City – Inter. Haaland este titular. Lautaro Martinez, lăsat pe bancă la Inter.

Manchester City: Ederson – Lewis, Ruben Dias, Akanji, Gvardiol – Bernardo Silva, Rodri, De Bruyne – Grealish, Savinho – Haaland

Inter: Sommer – Bastoni, Acerbi, Bisseck – Augusto, Zielinski, Calhanoglu, Barella, Darmian – Thuram, Taremi

Bologna – Șahtior 0-0 şi Sparta Praga – Salzburg 3-0

Min. 90+5: Fluier final la Bologna – Șahtior! S-a terminat 0-0.

Min. 90: Sparta Praga – Salzburg 3-0! Final de meci. Victorie de senzaţie obţinută de Sparta Praga.

Min. 58: Sparta Praga – Salzburg 3-0! Qazim Laci a marcat cel de al treilea gol al Spartei Praga! Salzburg e la pământ

Min. 42: Sparta Praga – Salzburg 2-0! Cehii au mai dat o lovitură. Olatunji a marcat cu un şut la care Blaswich nu a avut nicio şansă să intervină.

Min. 4: Bologna – Șahtior 0-0! Sudakov nu a reuşit să îl învingă din penaly pe Skorupski.

Min. 2: Penalty pentru Şahtior! Posch l-a faultat pe Eguinaldo, iar arbitrul a arătat imediat punctul cu var.

Min. 2: Sparta Praga – Salzburg 1-0! Deschidere rapidă de scor. Kairinen a marcat din pasa lui Haraslin.

Min. 1: Au început disputele Bologna – Șahtior Donețk şi Sparta Praga – Salzburg!

Update: Echipele de start la primele două meciuri ale serii.

Bologna: Skorupski – Posch, Beukema, Lucumi, Lykogiannis – Fabbian, Freuler, Moro – Orsolini, Castro, Ndoye
Antrenor: Vicenzo Italiano

Șahtior Donețk: Riznyk – Pedro Henrique, Matvyenko, Bondar, Konoplia – Sudakov, Kryskiv, Bondarenko – Eguinaldo, Sikan, Zubkov
Antrenor: Marino Pusic

Sparta Praga: Vindahl – Vitik, Panak, Zeleny – Preciado, Laci, Kairinen, Wiesner – Birmancevic, Olatunji, Haraslin
Antrenor: Lars Friis

Salzburg: Blaswich – Mellberg, Piatkowski, Blank, Dedic – Clark, Bajcetic, Capaldo – Gloukh, Yeo, Nene
Antrenor: Pepijn Lijnders

Iată meciurile de miercuri, din Liga Campionilor:

Bayern Munchen a făcut scorul zilei de marţi cu Dinamo Zagreb: 9-2!

Bayern Munchen a învins-o, marţi seară, cu 9-2 pe Dinamo Zagreb, într-un meci disputat pe Allianz Arena. Harry Kane a marcat 4 goluri, 3 dintre ele fiind din penalty, şi a mai avut şi o reuşită anulată cu VAR.

Nu a fost o noapte rea în Liga Campionilor! Una de ținut minte și încă o minge de luat acasă! Sa o ținem tot așa băieți”, a fost mesajul lui Harry Kane pe reţelele de socializare.

Bayern a deschis scorul în minutul 19, prin Harry Kane, din penalty. Până la pauză au mai marcat şi Raphael Guerreiro şi Michael Olise, iar bavarezii aveau un avans de trei goluri, după primele 45 de minute de joc.

Dinamo Zagreb a marcat două goluri în două minute, în startul reprizei secunde. Petkovic a punctat în minutul 49, iar Ogiwara în minutul 50.

Bayern a replicat imediat prin Harry Kane. Atacantul englez a marcat în minutul 57, din pasa lui Gnabry. Patru minute mai târziu, Michael Olise a reuşit „dubla”. În minutele 73 şi 78, Harry Kane a transformat două penalty-uri şi a completat un poker de vis, în primul meci al lui Bayern din Champions League.

Leroy Sane şi-a trecut şi el numele pe tabela de marcaj, în minutul 85, marcând din pasa lui Thomas Muller. În prelungirile partidei, Leon Goretzka a marcat şi el şi a stabilit scorul final, 9-2 pentru Bayern Munchen!

Borna stabilită de Harry Kane în Bayern Munchen – Dinamo Zagreb 9-2!

Harry Kane a stabilit o bornă impresionantă, în meciul cu Dinamo Zagreb. Atacantul a devenit jucătorul englez cu cele mai multe goluri marcate în competiţiile europene, depăşindu-l pe Wayne Rooney. Kane a ajuns la 33 de goluri marcate în Europa.

Totodată, Harry Kane are cifre fantastice în tricoul lui Bayern. Transferat de la Tottenham în vara anului trecut, atacantul englez a marcat 53 de goluri, în 50 de meciuri bifate la formaţia bavareză, în toate competiţiile.

Bayern a devenit prima echipă care a marcat nouă goluri, într-un meci de Champions League. Totodată, echipa lui Vincent Kompany a egalat performanţa obţinută în 2012, atunci când o învingea pe Basel tot la şapte goluri diferenţă, scor 7-0. Este de menţionat şi succesul uriaş înregistrat de bavarezi în 2020, atunci când o distrugeau pe Barcelona, scor 8-2, în sferturile Champions League.

Cea mai mare diferenţă de scor, într-un meci de Champions League, a fost bifată de Liverpool şi Real Madrid. În 2007, „cormoranii” o învingeau pe Beşiktaş cu scorul de 8-0, scor pe care l-au înregistrat şi madrilenii în 2015, contra lui Malmo.

Rezultatele de marţi din Liga Campionilor:

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

0:25 27 sept.

Daniel Bîrligea, în extaz după ce a marcat primul său gol la FCSB: „Asta am vrut să arăt!”. Cui a dedicat victoria

0:21 27 sept.

Darius Olaru, prima reacţie după „dubla” de vis din FCSB – RFS 4-1: „Era cel mai uşor meci!” Mesaj pentru Ştefănescu şi Bîrligea

0:09 27 sept.

„Un moment greu!” Vlad Chiricheş, dezvăluiri despre suferinţa prin care a trecut la FCSB. Cât l-au afectat criticile lui Becali

23:55

Cum arată clasamentul din grupa de Europa League, după prima etapă! FCSB, peste favoritele competiţiei

23:50

Tottenham, victorie clară cu Qarabag, după ce Drăguşin a fost eliminat! Ajax a făcut spectacol cu Beşiktaş! Rezultatele serii

23:45

Darius Olaru, dublă de senzaţie în FCSB – RFS! Florin Tănase i-a dat un assist genial căpitanului roş-albaştrilor

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele