Adrian Mutu s-a arătat complet dezamăgit de evoluția lui Octavian Popescu din România – Finlanda 1-0. Atacantul de la FCSB a fost trimis în premieră ca titular sub „tricolor”, însă prestația sa nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor.
Mutu se aștepta la mai mult din partea lui Popescu, tânărul de 19 ani pentru care Gigi Becali cere zeci de milioane de euro.
Adrian Mutu, complet dezamăgit de evoluția lui Octavian Popescu din România – Finlanda 1-0
Octavian Popescu și-a creat puține ocazii în partida cu Finlanda, transmisă la Antena 1, și a fost înlocuit de Edi Iordănescu în minutul 54, cu Sergiu Hanca.
Expertul Antena 1, Adrian Mutu, consideră că jocul slab al puștiului de 19 ani a reprezentat „singurul minus” din echipa lui Iordănescu Jr:
„Cred că singurul minus a fost evoluția mai puțin convingătoare a lui Tavi Popescu.”, a spus Adrian Mutu, pentru Antena 1.
Nicuşor Bancu a fost eroul României în partida cu Finlanda. Fundaşul stânga al României a reuşit să marcheze golul victoriei cu Finlanda. Bancu a reluat cu capul centrarea perfectă a lui George Puşcaş. Florin Niţă a avut o intervenţie formidabilă în minutul 51 şi a salvat naţionala României.
Adrian Mutu, expertul Antenei 1 la meciurile naţionalei României, a analizat cel mai bun meci din mandatul lui Edi Iordănescu.
„A fost o atmosferă extraordinară. Acesta este şi unul dintre motivele pentru care România a avut agresivitatea din prima repirză şi jocul nostru bun. În prima repriză cred că un plus mare a fost atitudinea jucătorilor. Echipa a presat în prima repriză. Eu cred că băieţii au jucat bine, în a doua repriză ne-am retras. Eu cred că am meritat victoria, la ocaziile pe care le-am avut. Am avut mai multe decât ei.
