Istvan Kovacs, victima rasismului după Olanda – Croaţia 2-4! Ce au putut să spună croaţii şi olandezii

De Bogdan Stănescu
Publicat: 15.06.2023, 15:12

Istvan Kovacs, victima rasismului după Olanda - Croaţia 2-4!

Istvan Kovacs, în meciul Olanda - Croaţia 2-4 / Profimedia Images

Istvan Kovacs a fost victima rasismului după Olanda – Croaţia 2-4. Arbitrul român a fost insultat deopotrivă de croaţi şi olandezi.

Prestaţia lui Istvan Kovacs la semifinala de Nations League Olanda – Croaţia, încheiată 2-4, a fost criticată dur.

Istvan Kovacs, victima rasismului după Olanda – Croaţia 2-4!

Unii fani croaţi şi olandezi au întrecut însă limita. Aceştia au folosit insulte şi jigniri rasiste. „Concluzia arbitrajului lui Istvan Kovacs. Dacă arunci un portofel, cine ajunge mai întâi, bacteria sau românul?”, „Unde ați găsit acest țigan? Cel mai prost arbitru pe care l-am văzut vreodată. Îi face cadou partida Olandei” şi „țiganii sunt țigani” au fost câteva comentarii incalificabile ale unor croaţi pe Twitter, potrivit gsp.ro.

Kovacs, un rahat român”, a scris un olandez după eliminarea naţionalei antrenate de Ronald Koeman. Din fericire, alţii s-au limitat la a-l critica pe Istvan Kovacs pentru prestaţie.

Acela nu e niciodată penalty. Modric plonjează. Patetic. De aceea există simulări în sport, pentru că aduc lovituri de pedeapsă. Jenant. Kovacs poate mai mult de atât. Și Modric”, a scris cineva.

Istvan Kovacs, criticat dur după Olanda – Croaţia 2-4! Finala Ligii Naţiunilor e exclusiv pe Antena 1 și în Antena PLAY

Istvan Kovacs a fost criticat dur pentru prestaţia lui din meciul Olanda – Croaţia 2-4. Fanii l-au acuzat pe arbitrul român că a acordat incorect un penalty pentru Croaţia în minutul 53, la scorul de 1-0 pentru Olanda. Finala Ligii Naţiunilor e exclusiv pe Antena 1 și în AntenaPLAY.

Luka Modric a căzut în careu în urma unui duel cu Cody Gakpo, iar Istvan Kovacs a dictat penalty fără să consulte VAR.

“Niciodată nu e penalty. Modric s-a aruncat şi Croaţia a primit lovitură de la 11 metri. O decizie patetică”, “Arbitrul a fluierat penalty pentru că l-a văzut pe Modric în alb şi credea că joacă Real Madrid”, “Chiar dacă nu e decizia corectă, Modric merită un trofeu cu naţionala”, “Penalty cadou pentru Modric” şi “Modric s-a aruncat, niciodată penalty”, au fost câteva dintre reacțiile fanilor de pe Twitter.

Croaţia s-a calificat în finala Ligii Naţiunilor, după victoria cu 4-2 contra Olandei. Olanda a deschis scorul în minutul 34, prin Malen, dar Croaţia a întors ulterior rezultatul.

Kramaric a egalat în minutul 54, după ce a transformat penalty-ul controversat dictat de Istvan Kovacs în minutul 53. Pasalic a adus ulterior Croaţia în avantaj, dar Olanda a egalat dramatic în minutul 96, prin Lang.

Italia – Spania este a doua semifinală Nations League

Croaţia va întâlni în finala Nations League câştigătoarea duelului Italia – Spania, cea de a doua semifinală. Meciul va avea loc în această seară, pe FC Twente Stadion.

Finala Nations League 2023 se va disputa duminică, de la ora 21:45, pe stadionul Feijenoord De Kuip din Rotterdam, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPlay.

Croaţia, prima echipă calificată în finala Ligii Naţiunilor, şi-a asigurat prezenţa în semifinala cu Olanda după ce a înregistrat patru victorii, o remiză şi o înfrângere. Naţionala lui Zlatko Dalic a câştigat grupa din care au mai făcut parte Danemarca, Franţa şi Austria.

Istvan Kovacs a arbitrat de la centru partida Olanda – Croaţia 2-4. El a fost ajutat la cele două linii de asistenţii Vasile Florin Marinescu şi Mihai Artene. Arbitru de rezervă a fost Halil Umut Meler din Turcia.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

11:42 Probleme pentru FIFA! Forul condus de Gianni Infantino, somat de sindicatul fotbaliştilor: „Este dincolo de saturaţie” 11:16 Borussia Dortmund poate câştiga mai mulţi bani dacă pierde cu Real Madrid! Situaţie incredibilă înaintea finalei Champions League 11:10 „Nu a vrut să fie antrenor la Rapid!” Variantă şoc după ce Marius Şumudică nu s-a înţeles cu Dan Şucu 10:29 Bogdan Lobonţ, făcut praf de fanii de la Rapid: „Nu e în sufletul nostru!” „Trădarea” antrenorului nu a fost nici acum iertată 10:23 Suedia – SUA LIVE VIDEO (21:20) în AntenaPLAY! Programul zilei de la Campionatul Mondial de hochei! Primele meciuri sunt la 17:20 9:52 Mutarea de urgenţă pe care Dinamo a vrut să o facă! „Câinii”, loviţi de probleme înaintea etapei decisive din play-out 9:41 Mihai Stoica ştie de ce Dan Şucu nu a vrut să îl aducă pe Marius Şumudică la Rapid: „Discutăm despre un rapidist 100%” 9:11 „Îl are exemplu pe Tănase!” Verdictul lui Ilie Dumitrescu despre transferul lui Florinel Coman în Qatar 8:57 Xabi Alonso nu se opreşte după ce a intrat în istoria fotbalului cu Bayer Leverkusen: „Băieţii mei merită tripla” 8:46 FotoSingurul fiu al lui Nicolae Ceaușescu care mai e în viaţă, interviu rar! Discurs uimitor Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției