Ilkay Gundogan a fost eroul lui Manchester City: ”Este una din acele zile de care îți aduci aminte peste ani”

Publicat: 22.05.2022, 20:35

Ilkay Gundogan sărbătorește marcarea unui gol

Ilkay Gundogan a fost eroul lui Manchester City

Ilkay Gundogan sărbătorește marcarea unui gol / Profimedia Images

Ilkay Gundogan a fost eroul lui Manchester City, în ultimul meci al sezonului, 3-2 cu Aston Villa. Conduși cu 2-0, cetățenii au revenit în doar cinci minute, iar rezerva Gundogan a reușit o dublă.

Introdus pe teren în minutul 68, Gundogan a marcat golul de 1-2 și pe cel de 3-2, fiind cel care i-a adus lui Pep Guardiola al 10-lea titlu al carierei. Pentru Manchester City, acesta este al optulea titlu din istorie și al patrulea din ultimii cinci ani.

”A fost un meci incredibil. Nu știu ce să spun. Este fantastic. Sincer, suntem doar oameni și când eram conduși cu 2-0, șansele erau foarte mici. Dar a trebuit să facem lucrurile simplu și faptul că am marcat acele două goluri rapid ne-a ajutat să avem 10 minute pentru încă un gol. Avem motive de mândrie.

Am simțit tensiunea. A fost o tensiune negativă, dar știam că dacă vom marca un gol, vor veni și altele. Este una din acele zile de care îți aduci aminte peste ani. E o zi incredibilă.

Dacă Liverpool nu ar fi jucat fotbalul incredibil pe care îl practică, nu cred că această ligă ar fi fost atractivă. Ne-am împins unii pe ceilalți către limite și, chiar dacă este o zi tristă pentru ei, trebuie să apreciem tot ce au făcut și de-abia așteptăm să luptăm cu ei și în sezonul viitor”, a spus Gundogan, citat de Sky Sports.

Manchester City rămâne campioana Angliei

Manchester City e campioana Angliei! Pep Guardiola a câştigat titlul cu două mutări de geniu. „Cetăţenii” au marcat trei goluri în 5 minute, după ce au fost conduşi cu 0-2 de Aston Villa. Manchester City a tremurat serios în lupta la titlu cu Liverpool. Echipa lui Pep Guardiola a încasat două goluri de la Aston Villa şi risca să piardă titlul.

Au urmat cinci minute de glorie pentru campioana din Anglia, cu golurile lui Gundogan și Rodri și Pep Guardiola a devenit primul non-englez care câștigă patru titluri în Premier League, devansându-i pe Jose Mourinho și Arsene Wenger.

După această victorie, Pep Guardiola a rămas al treilea într-un top al antrenorilor cu cele mai multe trofee câștigate, după Sir Alex Ferguson (49) și Mircea Lucescu (35). Ibericul a ajuns la 32 de trofee adjudecate, în 13 ani de carieră.

20:00 VIDEOAbbi Pulling a dominat F1 Academy de la Miami! Victorii în ambele curse, live în AntenaPLAY 19:24 Ce note au primit Dennis Man și Valentin Mihăilă după ce au făcut spectacol la Parma! Italienii au fost impresionați de români 19:07 „Nu m-am bucurat la goluri, îmi vine să plâng” Un jucător de la Petrolul a cedat, după ce s-a salvat matematic de la retrogradare 19:00 VIDEOEliza Samara – Chen Xingtong a fost live, în AntenaPLAY. Românca a fost eliminată de la Saudi Smash 2024 18:50 „Ce întrebare stupidă îmi pui!” Dorinel Munteanu s-a enervat la interviu după Petrolul – Oțelul 2-1! 18:28 FotoUnica fiică a lui Ion Țiriac și-a petrecut Paștele la conacul de 5,5 milioane de euro al tatălui său! Cine a însoțit-o 18:11 VIDEOParma – Cremonese 1-1 și Palermo – Ascoli 2-2 au fost în AntenaPLAY! Man și Mihăilă, spectacol total în Serie B 18:05 „Mihai Pintilii, antrenor cu acte în regulă la FCSB?” Mihai Stoica a făcut anunțul! Ce se întâmplă cu Elias Charalambous 17:41 Cole Palmer, cifre impresionante la Chelsea! La doar 21 de ani, a intrat în istoria Premier League 17:38 VIDEOValentin Mihăilă, gol după o cursă fabuloasă a lui Dennis Man în Parma – Cremonese! Românii fac spectacol total în Serie B Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi