OFICIAL. Christian Eriksen a fost prezentat la Manchester United: „Este un club special!”

Christian Eriksen, în amicalul Olanda - Danemarca 4-2

OFICIAL. Christian Eriksen a fost prezentat la Manchester United. Mijlocașul de 30 de ani a semnat cu gruparea de pe Old Trafford un contract valabil până în 2025.

Eriksen este pregătit pentru noua sa aventură alături de formația lui Erik ten Hag.

OFICIAL. Christian Eriksen a fost prezentat la Manchester United

Internaționalul danez s-a arătat extrem de entuziasmat după transferul la Manchester United. Eriksen spune că abia așteaptă să calce pe gazonul de pe Old Trafford.

„Manchester United este un club special şi abia aştept să încep treaba aici. Am avut privilegiul de a juca de multe ori pe Old Trafford, dar să o fac în tricoul lui United va fi un sentiment incredibil. Ten Hag este un antrenor fantastic. Am vorbit cu el și sunt și mai entuziasmat pentru ce îmi rezervă viitorul”, a spus Christian Eriksen, după ce a semnat cu „diavolii roșii”.

Potrivit presei britanice, Christian Eriksen va avea un salariu de 760.000 de euro pe lună la United.

De-a lungul carierei, Eriksen a mai jucat în Premier League la Tottenham și Brentford. 237 de meciuri a adunat mijlocașul în campionatul Angliei, reușind să înscrie 52 de goluri și să ofere 71 de assist-uri.

Eriksen a trecut prin momente teribile în urmă cu un an, când a suferit un stop cardiac în timpul meciului dintre Danemarca și Finlanda de la Euro 2020.

Christian Eriksen a marcat un supergol la două minute după ce a revenit în echipa Danemarcei

În luna martie, Christian Eriksen a marcat primul său gol de la revenirea la echipa naţională. Mijlocaşul a înscris în meciul Olanda – Danemarca, la doar două minute după ce a fost trimis pe teren, în repriza secundă.

Eriksen a marcat în minutul 47 după un şut în forţă, din interiorul careului, care l-a lăsat fără replică pe portarul Flekken. Reuşita a venit după o pasă perfectă a lui Olsen.

Ulterior, Christian Eriksen s-a întors pe stadionul Parken, din Copenhaga, la meciul amical dintre Danemarca și Serbia. Internaționalul de 30 de ani a suferit un stop cardiac pe arena respectivă, la Euro 2020, în partida contra Finlandei.

Mijlocașul de 30 de ani a marcat și în partida respectivă, cu o „torpilă” din afara careului.

Căpitanul Danemarcei a avut parte de o primire emoţionantă. Aproape 40.000 de suporteri l-au aplaudat în picioare şi au afişat mesajul „Bine ai venit acasă, Christian!”.

13:54 FotoAndrei Vlad, petrecere de pomină cu alcool şi săruturi pasionale la Mamaia! S-a „împărţit” între o blondă şi o brunetă 13:09 Adrian Şut, aproape de transferul carierei după ce a câştigat titlul cu FCSB! Gigi Becali poate da un „tun” financiar 13:00 VIDEORomânii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Eduard Ionescu şi Ioana Sîngeorzan joacă azi, live în AntenaPLAY 12:48 Max Verstappen a dat cărţile pe faţă despre oferta colosală de la Mercedes: „Dacă aş concura pentru locul 5, aş deveni morocănos” 12:45 Handbaliştii de la Dinamo şi-au aflat adversara din semifinalele European League! Cu cine se vor duela în Turneul Final Four 12:03 Lionel Messi a cerut transferul unui star la Inter Miami! Oficialii echipei sunt gata să-i facă pe plac 11:57 „O echipă ca oricare alta!” Dovada lui Florin Talpan că FCSB nu este continuatoarea Stelei: „Lucrurile sunt foarte clare” 11:35 Foto„Îmi place să gătesc!” Nadia Comăneci a dezvăluit ce nu lipsește niciodată de pe masa ei de Paște. Rețeta cu care dă lovitura 11:19 Mihai Rotaru a dezvăluit, chiar înainte de Universitatea Craiova – FCSB, ce obiectiv i-a trasat lui Costel Gâlcă 10:48 Foto„Wow!” Fiica lui Marius Şumudică, şedinţă foto spectaculoasă. Sarah le-a aprins imaginaţia fanilor cu o apariţie electrizantă Vezi toate știrile